Oratorium Legnickie: Blisko 30 lat przeleżało w archiwum. Teraz nagrania znalazły się w sieci

Andrzej Andrzejewski, GN | Utworzono: 2020-07-10 15:06 | Zmodyfikowano: 2020-07-10 15:12
A|A|A

Foto: Archiwum Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

"Oratorium Legnickie" - blisko godzinny cykl utworów napisanych przez wybitnego kompozytora, Józefa Świdra. Nieżyjącego od sześciu lat. 10 tysięcy płyt z tym nagraniem miało mieć swoją premierę blisko 30 lat temu, w 750. rocznicę Bitwy pod Legnicą. Niestety, cały nakład nie ujrzał światła dziennego. Dosłownie, bo do dziś leży w archiwum Urzędu Wojewódzkiego. I prawdopodobnie nigdy już tego miejsca nie opuści. Wracamy do tej sprawy sprzed lat dlatego, że od kilku godzin Oratorium Legnickie można wysłuchać w internecie:

Kompozytor "Oratorium Legnickiego" Józef Świder zmarł sześć lat temu. Przed śmiercią - w rozmowie z Radiem Wrocław - podkreślał, że cykl składający się z sześciu części poświęcił rocznicy Bitwy pod Legnicą:

- Nagranie tego koncertu jubileuszowego z okazji 750-lecia. Ja w ogóle nie wiedziałem, że ta płyta będzie powstawała. Ja nie byłem przy tym. Ja się tylko dowiedziałem, że to oratorium jest nagrane i są płyty, które leżą. Dostałem kilkanaście sztuk i to wszystko - mówił Józef Świder.

- Wtedy mówiło się o tym. Najlepszy przykład, że wszyscy oczekiwali na tę płytę. No i ona się nie rozeszła, nie została wprowadzona do obrotu. Natomiast na czym polegały te nieprawidłowości, czy niezręczności między Polakami a Niemcami? Nigdy się tym nie interesowałem - wspomina były wójt Legnickiego Pola Józef Antoniak.

Pełne nagranie "Oratorium Legnickiego" pojawiło się w internecie. Prawdopodobnie opublikował je ktoś z krewnych nieżyjącego już kompozytora.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama