Dwaj szachiści Polonii Wrocław rozpoczęli walkę w Mistrzostwach Polski 2020

PP/PAP | Utworzono: 2020-07-21 19:55

Bartel - jeden z głównych z faworytów 77. edycji mistrzostw kraju - rozpoczął turniej od niespodzianki. Rozstawiony z numerem pierwszym 35-letni szachista, który w stolicy ma szansę na piąty mistrzowski tytuł, nie rozstrzygnął białymi pojedynku z debiutantem i najmłodszym uczestnikiem turnieju, 17-letnim Pawłem Teclafem (nr 16), który prawo gry w mistrzostwach uzyskał zdobywając złoty medal w MP do lat 20.

Pokonany od szachownicy odchodził drugi z wrocławian. Szymon Gumularz przegrał białymi z wyżej notowanym Jackiem Tomczakiem z Gliwic.

Pierwszy po zniesieniu części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa klasyczny mistrzowski turniej szachowy w Polsce po raz pierwszy w 77-letniej historii rywalizacji open rozgrywany jest systemem pucharowym. Od 1/8 finału po pojedynek o tytuł rozgrywane będą dwudniowe mecze. Każdy składa się z dwóch partii tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na jej dokończenie, z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie od początku partii.

W środę odbędą się partie rewanżowe. W przypadku remisu w meczu 1:1, tego samego dnia zostaną przeprowadzone dogrywki: dwie partie tempem 15 minut plus 3 sekundy na każdy ruch; przy dalszym remisie – dwie partie tempem 5 minut plus 3 sekundy; w przypadku dalszego remisu – jedna partia, tzw. armagedon.

Pula nagród w Mistrzostwach Polski wynosi 42 tys. złotych, zwycięzca otrzyma 14 tysięcy.

WYNIKI 1. DNIA MP:

Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław, 1) – Paweł Teclaf (KKS Ormuzd Kartuzy, 16) remis
Bartłomiej Heberla (ŻTMS Baszta Żnin, 8) – Grzegorz Nasuta (MUKS Stoczek 45 Białystok, 9) 1:0
Szymon Gumularz (KSz Polonia Wrocław, 12) - Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice, 5) 0:1
Bartosz Soćko (KSz Hetman Katowice, 4) – Daniel Sadzikowski (UKS przy SP 8 Chrzanów, 13) remis
Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp., 3) – Zbigniew Pakleza (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza, 14) 1:0
Marcin Krzyżanowski (KSz Silesia Racibórz, 11) - Michał Krasenkow (KSz Stilon Gorzów Wlkp., 6) 0:1
Michał Olszewski (Akademia Szachowa Gliwice, 10) - Marcin Dziuba (Wieża Pęgów, 7) 0:1
Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice, 2) – Igor Janik (UKS Hetman Elbląg, 15) 1:0