Zaprawy zbożowe: Kolor nie jest wyznacznikiem jakości - warto czytać etykiety produktów

Bartosz Szarafin, KM | Utworzono: 2020-07-22 06:32 | Zmodyfikowano: 2020-07-22 06:33
A|A|A

fot. B. Szarafin

- Dawniej uważano, że intensywność koloru czerwonego świadczy o jakości zaprawy - dziś nie jest to takie oczywiste. Stąd nietypowa zachęta do dyskusji - mówi Norbert Szandrowski:

Zdaniem producenta, tylko etykiety pozwalają w sposób obiektywny ocenić skuteczność. Dlatego delikatnie, ale prowokacyjnie, przy pomocy specjalnych polimerów, zaprawiono nasiona na nietypowy kolor. Akcja ma na celu pokazanie, że nasiona mogą być również w innym kolorze niż czerwonym jak również zachęcić do sprawdzania etykiet rejestracyjnych zapraw nasiennych.

Coraz więcej producentów zaczyna rozważać takie zmiany. Dziś zaprawę pszenicy barwi się na czerwono, rzepak na niebiesko lub zielono. Niewykluczone, że w przyszłości kolory będą pomagały odróżniać producentów.

 

Zaprawy zbożowe to nasiona wzbogacone w specjalne związki, które chronią nasiona chorobami, a czasem też insektami, które coraz częściej występują na naszych polach. Kolor wprowadza się aby rozróżnić nasiona będące zaprawą, od tych przeznaczonych na paszę. Obowiązujący zwyczajowo kolor czerwony pochodzi od związków miedzi, które nadawały barwę pierwszym zaprawom wprowadzanym na rynek. Nowoczesne zaprawy pomagają również w lepszym rozwoju roślin, czasem uodparniając je także na susze.

Od blisko 4 tysięcy lat ludzkość poszukuje skutecznych rozwiązań w celu zabezpieczenia nasion. Początkowo były to bardzo prymitywne metody polegające na moczeniu nasion w roztworu innych roślin oraz później soli. A w drugiej połowie XX wieku wprowadzono zaprawy chemiczne, które wykazują się bardzo wysoką skutecznością.

Początek XXI przynosi nam kolejne wyzwania. Zaprawa zbożowa już nie tylko ma chronić nasiona przed głównymi chorobami, ale również powinna stawiać czoła nowym chorobom, które coraz częściej występują na naszych polach. Takimi chorobami są ostra plamistość oczkowa oraz Pałecznica zbóż i traw. Nowoczesne zaprawy pomagają również w lepszym rozwoju roślin stymulując system korzeniowy do rozwoju, a to z kolei pomaga roślinom przetrwać okresy, w których występuje deficyt wody.

Niestety wiele osób ocenia jakość zaprawienia na podstawie intensywności czerwonego koloru na nasionach. To duży błąd, bo kolor często uzależniony jest od jakości samego materiału, który zaprawiamy. Kolor ten można wspomagać nawozem barwiącym, który oczywiście nie ma skuteczności przeciw chorobom. Ważne jest to, aby czytać etykiety rejestracyjne środka, którym nasiona są zaprawione. Pozwala nam to w sposób obiektywny ocenić ich skuteczność.

Posłuchaj materiału:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama