Koronawirus. Premier ogłasza 100 dni solidarności i obostrzenia [LISTA]

el | Utworzono: 2020-11-21 10:51 | Zmodyfikowano: 2020-11-21 11:00
A|A|A

fot. KPRM

- Chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo, sytuacja nadal jest bardzo poważna - mówił na początku konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Wiele naszych przewidywań dot. koronawirusa było błędnych, dzisiaj musimy wszyscy wymagać od siebie zdecydowanie więcej, przed nami okres 100 dni solidarności, na jego końcu wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka - dodał szef rządu. 

ZOBACZ: Koronawirus. 574 zgony, ponad 24 tysiące zakażeń, 44 tysiące testów

Plan 100 dni solidarności:

  • Od 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - mowa również o sklepach meblowych. Sklepy mają być czynne 13 i 20 grudnia, niewykluczona także niedziela handlowa 6 grudnia

  • Placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness zamknięte do 27 grudnia
  • Szkoły będą zamknięte do 23-24 grudnia; ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia - 4 stycznia - a 17-18 stycznia.
  • Zasady dot. zasiłków opiekuńczych na dzieci mają być takie same jak w ostatnich miesiącach
  • Rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się podczas świąt

- Przy średniej liczbie dziennych zachorowań z ostatnich siedmiu dni, która będzie niższa od 19 tys., przewidujemy powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej, przy poziomie poniżej 10 tys. - żółtej, a 4 tys. - zielonej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej nastąpi wprowadzenie narodowej kwarantanny, jeżeli przekroczymy średnią liczbę zachorowań 27 tys. - zaznaczył. Minister podał, że rząd w ten sposób wprowadza przewidywalność i przejrzystość rozwiązań i obostrzeń, tak żeby nikogo nie zaskakiwać.

Premier pytany był podczas sobotniej konferencji m.in. o to, kiedy Polska otrzyma pierwsze szczepionki i na jakie ilości może liczyć nasz kraj. - Na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę, na jedną ze szczepionek już złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

O przyszłość biznesu pytany był wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. - Święta to czas nadziei, ale też test, od którego będzie zależeć, ile polskich firm przetrwa, ile rodzin uniknie dramatu utraty miejsc pracy - mówił. Zapowiedział dialog z biznesem ws. kolejnych decyzji dot. działania gospodarki w pandemii. Gowin zapewnił, że "rząd dołoży wszelkich starań, by uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm".

Projekty rozporządzeń, o których mówił na sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki, zostaną poddane konsultacjom, uwagi można zgłaszać na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl - poinformowała na swojej stronie internetowej KPRM.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Jaruzelski+
2020-11-22 07:31:08
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 5
Na dziesięć miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego gen. Wojciech Jaruzelski prosił, by dać mu szansę. Proponował reformy. Gen. Wojciech Jaruzelski został premierem 11.02.1981. Jego wygłoszony w Sejmie apel o 90 dni spokoju (i towarzyszące mu wystąpienia) zachował się w archiwach Radia Wrocław. Jest datowany na 12.02.1981. Andrzej Albert (Wojciech Roszkowski) tak o tym pisze w swojej „Najnowszej historii Polski 1914-1993”: „Jednym z wicepremierów został Mieczysław Rakowski. W swoim expose Jaruzelski wezwał do zaniechania wszelkich akcji strajkowych. Apel Jaruzelskiego o „90 spokojnych dni” został pozytywnie odebrany w społeczeństwie, które, zmęczone już kryzysem, bałaganem i chwiejną polityką władz, liczyło na to, że premier-generał opanuje erozję systemu władzy oraz zapewni minimum równowagi między rządem i Solidarnością”. Albert zaraz jednak dodaje, że „były to nadzieje płonne”, ponieważ w tym samym czasie „trwały przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego”.
~polexit
2020-11-22 07:27:31
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
"Rzeczpospolita" Marian Piłka: Kłamstwo lizbońskie Jarosława Kaczyńskiego PiS buduje swój wizerunek na największej klęsce polskiej dyplomacji po 1989 roku. Jarosław Kaczyński twierdzi, że Polska musiała w sytuacji przymusowej zaakceptować niekorzystny dla Polski traktat lizboński podpisany 13 grudnia 2007 roku. Otóż jest to kłamstwo. Kłamstwo, na którym został zbudowany patriotyczny wizerunek obecnego obozu rządowego i jego legitymizacja do sprawowania władzy. I to kłamstwo jest dziś jednym z najważniejszych elementów wizerunkowych rządzących. Nie zaprzecza mu liberalna opozycja, współodpowiedzialna za akceptację traktatu i tym samym za degradację pozycji Polski w UE. Jest to kłamstwo, które ukształtowało fundament ustrojowo-polityczny państwa PO–PiS, a zwłaszcza sformatowało naszą pozycje w Unii. To kłamstwo jest dziś nie tylko ponadpartyjnym fundamentem polskiej polityki unijnej, ale także przyczyną niewiedzy o rzeczywistych przyczynach upadku pozycji Polski w strukturach unijnych.
~chabab
2020-11-22 02:12:04
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: 5
lubawicz sekta masońska
~NAJLEPSZY RZĄD OD 30 LAT
2020-11-21 19:16:19
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -9
Lewandowski, TW Bolek, Komorowski, Balcerowicz - pod trybunał stanu !!!!!!!!!!!!!!!!! Niszczyli Polskę przez 30 lat !!! Likwidowali szpitale, przychodnie lekarskie i oddziały sanepidu. Likwidowali miejsca pracy i posterunki policji. To dzięki nim nie ma dziś połączeń komunikacyjnych. Doprowadzili do samobójstw tysiące Polaków.
~Jorgus
2020-11-21 19:13:45
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 8
Kaczyński, Morawiecki, Duda pod Trybunał Stanu! To najgorszy rząd od 89' roku. Czym PiS różni się od komuny?
~TYLKO MORAWIECKI
2020-11-21 19:04:16
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -9
Bo chyba nie Komorowski, Balcerowicz i inni, którzy przez 30 lat rujnowali Polskę
~Oczywiście, że najlepszy
2020-11-21 19:00:36
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -9
To dzięki niemu więcej zarabiamy. Za Komorowskiego płacono 3 zł na godzinę. To dzięki niemu i PIS-owi dostajemy 500 plus, trzynastą emeryturę i inne dodatki od Państwa. Cały Brochów, Krzyki i Trójkąt głosował na PIS i tak trzymać.
~najlepszy premier
2020-11-21 15:54:29
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 9
Szpital Narodowy. O co w tym chodzi? O co w tym wszystkim chodzi? „Nie mam pojęcia co chodzi. Szpital narodowy jest doskonale wyposażony. Stoi tam tomograf za kilka milionów złotych, drogie aparaty RTG, maszyna do USG, są nowoczesne respiratory, instalacja tlenowa…” – rozkłada ręce. Doktor M. mówi, że czuje się jak „frajer”. „Przyjechałem tu pomagać, ratować ludzi, walczyć z pandemią. Tymczasem mieszkam w 5 gwizdkowym hotelu, siedzę w pustym szpitalu… Czytam komentarze w internecie. Wyszydzają nas” – ubolewa. Przyznaje, że szydera jest jednak uzasadniona. „Tworzenie szpitala narodowego od początku śmierdziało. Jakby przeanalizować na chłodno można było się domyślić, że chodzi o coś innego niż walka z pandemią” – opowiada. „Wystąpiłem w jakimś propagandowym kabarecie i jestem wściekły, bo mnie oszukano” – podsumowuje. Cały wywiad, wraz ze zdjęciami, w poniższym wpisie red. Pawła Reszki.
~najlepszy premier
2020-11-21 15:44:23
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 9
Obsługi więcej niż pacjentów Podczas ostatniego dyżuru Doktora M. 25 pacjentów obsługiwały 24 osoby z personelu medycznego. A oprócz tego są jeszcze salowe, żołnierze WOT, ochroniarze. Obsługi więcej niż pacjentów. Zdarzało się, że lekarze obsługiwali sektory szpitalne, który były całkowicie puste. Środowisko lekarskie śmieje się, że na Stadion Narodowy trafiają „zdrowi-chorzy”. „Faktycznie kryteria są takie, że pacjent musi mieć covid potwierdzony testem PCR albo antygenowym. Nie może mieć ostrych i przewlekłych stanów klinicznych i chorób współistniejących, nie przyjmuje się z niestabilnością krążeniowo-oddechowa wymagającą intensywnego nadzoru…” – opowiada Doktor M.
~najlepszy premier
2020-11-21 15:31:07
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wystąpiłem w jakimś propagandowym kabarecie i jestem wściekły, bo mnie oszukano – mówi o tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym jeden z pracujących tam lekarzy. Lekarz nie chce występować pod nazwiskiem, bo boi się ewentualnych konsekwencji. Rozmowę z nim przeprowadził dziennikarz Paweł Reszka i opublikował na Facebooku. Jak wskazuje „Doktor M.” (tak będzie nazywany), w Szpitalu Narodowym jest najnowszy i najdroższy sprzęt, personel został zakwaterowany na dwóch piętrach luksusowego pięciogwiazdkowego hotelu na Mokotowie. Jego apartament w Regent Warsaw Hotel (dawny Hyatt) jest większy niż prywatne mieszkanie. Teoretycznie jest wszystko jest. Ale nie ma pacjentów.
~kwaczek
2020-11-21 15:14:43
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 10
Talent do poetyckiego nazywania swoich bezprawnych draństw to mają. Najbardziej antypolski rząd po 1989 r. Wszystko zniszczyć, pozamykać, napuścić ludzi na siebie. Nie byłoby tego, gdyby rozumieli, co się wokół nich dzieje ale to zwykła dyktatura ciemniaków podparta sprawnym PR. Zamiast kłamać, że wirus jest w odwrocie, trzeba było szykować szpitale i personel dla potrzebujących a nie wymyślać szpitale na stadionie dla "lekko chorych". Banda nieudaczników, która bezprawnie pozamyka ludzi w domach.
~fachowiec
2020-11-21 14:54:06
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 8
PiS to nie są ludzie, to syfiasta, zakłamana ideologia. Czas już najwyższy wysłać ich za kraty. ***** ***!
~Wyszczepić
2020-11-21 14:51:04
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 8
jego mózg
~JEDYNY I NAJLEPSZY
2020-11-21 13:32:38
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -14
Morawieckiego seniora też bardzo ceniłem. Wrodzony luz. Oby rządził jak najdłużej
~NAJLEPSZY PREMIER
2020-11-21 12:02:41
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -10
Od 30 lat. Dał najwięcej Polakom w przeciwieństwie do Kopaczy i Milerów. Jeszcze nigdy tak dużo Polacy nie zarabiali.
~Nwo
2020-11-21 11:45:31
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zastanawiam skąd ta hucpa i ciśnienie na "Covid"? Okej nie będę negował tego wirusa, jest - czy go niema, lecz znam kilka przypadków, gdy moi znajomi, zasłabłnęli lub coś jeszcze i nie została udzielona pomoc medyczna-i zwyczajnie umarli...przyk Właściciel firmy budowlanej, który zasłabł dwa tygodnie, w sobotę, po czym odmówiono mu przyjazdu karetki. W niedzielę zlitowano się.Przyjechali do nieorzytomnego.Leźał na korytarzu,dopiero po interwencji położyli go na oiom...kikka dni w śpiączce i umarł w tamtym tyg...brawo Facet w wieku prod 42l, prowadzący firmę i zatrudniający kilkadziesiąt osób, płacąc podatki... Tu nawet szkoda słów na patologię "służby zdrowia" tych pseudolekarzy, którzy za meszek srebrników się sprzedali...gdzie wasze sumienie?
~Nickslotter
2020-11-21 11:43:21
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 2
Tak się zastanawiam skąd ta hucpa i ciśnienie na "Covid"? Okej nie będę negował tego wirusa, jest - czy go niema, lecz znam kilka przypadków, gdy moi znajomi, zasłabłnęli lub coś jeszcze i nie została udzielona pomoc medyczna-i zwyczajnie umarli...przyk Właściciel firmy budowlanej, który zasłabł dwa tygodnie, w sobotę, po czym odmówiono mu przyjazdu karetki. W niedzielę zlitowano się.Przyjechali do nieorzytomnego.Leźał na korytarzu,dopiero po interwencji położyli go na oiom...kikka dni w śpiączce i umarł w tamtym tyg...brawo Facet w wieku prod 42l, prowadzący firmę i zatrudniający kilkadziesiąt osób, płacąc podatki... Tu nawet szkoda słów na patologię "służby zdrowia" tych pseudolekarzy, którzy za meszek srebrników się sprzedali...gdzie wasze sumienie? Kowit i leczenie .... hehe