Podżegał do zabójstwa prokuratora. Akt oskarżenia w tej sprawie jest w sądzie

PAP,mk | Utworzono: 2021-01-21 14:26
A|A|A

fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

Oskarżony Paweł P. kilkukrotnie między grudniem 2018 roku a lutym 2019 roku usiłował nakłonić Marcina J. do pozbawienia życia prokuratora Prokuratury Rejonowej w Miliczu - poinformował w przesłanym w czwartek komunikacie rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Radosław Żarkowski.

"Paweł P. zaplanował, że czynu tego będzie można dokonać przy użyciu broni palnej, którą zobowiązał się pozyskać specjalnie do tego celu i osobiście dostarczyć ją Marcinowi J. Jedynie stanowcza odmowa wyrażona przez podżeganego, przeszkodziła w realizacji tak zamierzonego celu" - powiedział prokurator.

Podejrzany namawiał też do tego zabójstwa Jacka O., który również odmówił. "Paweł P. również proponował w celu realizacji tego +zlecenia+ dostarczenie broni palnej, noża lub +innych narzędzi+, które ułatwić miały zamordowanie prokuratora. Podejrzany w zamian za podjęcie się realizacji tego morderstwa oferował korzyść majątkową, jednak stanowcza odmowa Jacka O., pomogła ochronić życia prokuratora" - powiedział Żarkowski.

Dodał, że w śledztwie ustalono, iż Paweł P., przebywając w Areszcie Śledczym we Wrocławiu, kierował wobec prokuratora groźby karalne oraz nakłaniał innych współosadzonych do jego pobicia lub uszkodzenia ciała. Podejrzany wiedział, pod jakim adresem pokrzywdzony mieszka oraz jakim pojazdem się porusza.

"Z uwagi na osobowość Pawła P., jego uprzednią karalność za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, groźby te ponad wszelką wątpliwość stanowiły realną obawę ich spełnienia, o ile nie przez jego samego, to przez inne wielokrotnie podżegane przez Pawła P. osoby" - podkreślił prok. Żarkowski.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł P., nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i początkowo odmówił składania wyjaśnień.

Paweł P. w latach 2004–2019, był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko mieniu, a zarzucanych mu czynów podżegania do zabójstwa dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama