Dźwiękowa Historia: Pożar kościoła garnizonowego

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2021-06-09 21:00 | Zmodyfikowano: 2021-06-09 21:00
A|A|A

fot. P. Dzwonkowska


Płonął kościół pw św. Elżbiety, architektoniczna perła śląskiego gotyku i powód do dumy wrocławskich rajców, których dbałość i hojność przez stulecia tworzyły jego bogate i unikalne wnętrze.


Świątynia, która z pożogi II wojny światowej wyszła praktycznie bez szwanku, w przeciągu kilku godzin doszczętnie spłonęła. Ogień zniszczył m. in. wspaniałe barokowe organy Michaela Englera Młodszego, których rekonstrukcja - największe tego typu dzieło na świecie - jest ostatnim akordem odbudowy zabytku.


O tragicznym pożarze, jego następstwach i gigantycznej pracy, z jaką wiąże się rekonstrukcja organów,  z racji wielkości i wspaniałego brzmienia nazywanych Głosem Śląska, opowiadali:

- sekretarz Miasta Wrocławia Włodzimierz Patalas, 

- organmistrz Andrzej Lech Kriese, kierujący projektem rekonstrukcji spalonego instrumentu. Tutaj jednak skupiliśmy się nie tylko na dziele Englera, ale i artystach-rzemieślnikach tworzących Atelier Organmistrza Andrzeja Kriese, których pasja i serce, przy współudziale zachowanej dokumentacji źródłowej i kilku zwęglonych rzeźb, na nowo tworzą ten instrument.

Posłuchaj: 

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama