Pałac ocalony. Przetrwał II wojnę i PRL

Piotr Czyszkowski | Utworzono: 2021-11-16 07:00 | Zmodyfikowano: 2021-11-16 07:00

 

 

Spośród blisko 1 500 dolnośląskich zamków i pałaców, które przetrwały II wojnę światową, do dzisiaj zachowało się nieco ponad 760 (czyli mniej więcej połowa). Jednym z takich obiektów jest pałac w Ligocie Polskiej. Jego ciekawą, pełną tajemnic historię opowiemy wkrótce, dzisiaj przybliżymy nieco dzieje samej miejscowości.

Ligota Polska to wieś położona pomiędzy Oleśnicą (12 km) a Sycowem (15 km). Przed II wojną światową, niespełna 20 km stąd przebiegała granica Polsko – Niemiecka. Do 1890 roku miejscowość nosiła nazwę Polnisch Ellguth, czyli Ligota Polska. Później na fali wysiedleń Polaków i Żydów z Prus oraz nasilającej się akcji germanizacyjnej nazwę wsi przemianowano na Alt Ellguth, czyli Ligotę Starą. Obie nazwy nie były przypadkowe, bo wieś ma długą polską tradycję.

Pierwsze zapiski dotyczące Ligoty Polskiej pochodzą z XVII wieku. Wynika z nich, że w 1647 roku wieś należała do wielkopolskiego rodu Bojanowskich. Później osada przechodziła w ręce kolejnych właścicieli. W 1785 roku podzielona była na dwie części: dolną i górną. W tej pierwszej znajdował się folwark i dwór. Jak wynika ze spisu przeprowadzonego w 1871 roku, tj. roku, w którym powstało Cesarstwo Niemieckie, Ligota liczyła 409 mieszkańców, którzy prowadzili 89 gospodarstw domowych. We wsi było 61 domów, 37 analfabetów i 1 nauczyciel. Była też szkoła, młyn parowy oraz gospoda.

 

źródło: www.polska-org.pl

 

Dzisiejszy kształt wsi nadał XIX wieczny właściciel Heinrich Gründmann. Folwark wzbogacił się o gorzelnię wybudowaną w 1868 roku, a także o oddany 18 lat później niewielki, ale uroczy klasycystyczny pałac.

 

źródło: www.polska-org.pl

 

W 1914 roku pałac rozbudowano i przebudowano w stylu neobarokowym. Dzisiejszy kształt wieży obiekt zawdzięcza eksperymentom architektonicznych z lat 60.

Po zakończeniu II wojny światowej pałac wraz z folwarkiem stał się częścią PGR Oleśnica. W 1993 roku niszczejący obiekt wykupiła Fundacja Światło-Życie. Dzisiaj pałac jest domem rekolekcyjnym oraz miejscem wypoczynku dla dzieci i młodzieży. 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.