Dźwięki Świata - Kobiety w niedzielę od 17:00 w Radio Wrocław Kultura

| Utworzono: 2022-04-03 13:42 | Zmodyfikowano: 2022-04-03 13:47

Co najmniej 800 000 z mniej niż dwóch milionów obywateli_ek zostało uchodźcami podczas wojny w Kosowie – prawie połowa kraju została bezdomna, a kobiety systematycznie gwałcone przez serbskich żołnierzy, co później trybunał ONZ uznał za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Kolektyw War Women of Kosovo składa się z kobiet po raz pierwszy śpiewających publicznie i piszących piosenki. Wielu z nich nigdy nie opuściło swoich wiosek, nawet po to, by odwiedzić oddalone o dziesięć minut jazdy małe miasto. Na albumie są okrutne historii zbrodni na nich dokonanych - przestępstw seksualnych, zbiorowych gwałtów, okrutnych mordów dokonanych przez serbskich żołnierzy.

Ian Brennan (producent muzyczny) we współpracy z fotografką Marileną Umuhoza Dell pochodzenia włosko - rwandyjskiego, od lat dokumentują i przywracają głosy dające świadectwo niedoreprezentowanym populacjom, językom, i regionom, z naciskiem na kobiety, osoby starsze i grupy prześladowane.

W kontrze do okrucieństwa, to, co tworzy istotę człowieczeństwa. Tworzenie i odczuwanie Piękna, kreatywność i bliskość z drugim człowiekiem. W kontynuacji audycji sięgnę po projekty będące z jednej strony na pograniczu muzyki i teatru, z drugiej strony będące spotkaniem człowieka z człowiekiem i dialogiem pomiędzy różnicami kulturowymi.
Na playliście m.in. niezwykłe Francuzki: Mood, Leïla Martial, Jessica Martin Maresco - Le Grand Sbam, Ukrainki : Mariana Sadovska, Dakh Daughters, Izraelka Victoria Hanna .

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.