Bielawa rozbuduje swoją sieć ciepłowniczą

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2022-05-05 07:15 | Zmodyfikowano: 2022-05-05 07:18
Bielawa rozbuduje swoją sieć ciepłowniczą - fot. Andrzej Hordyj Facebook
fot. Andrzej Hordyj Facebook

Jak wyjaśnia z ekonomicznych wyliczeń wynika, że taniej będzie ogrzewać budynki urzędu podłączając je do sieci ciepłowniczej, która przebiega w pobliżu. - Technicznie także jest to możliwe - wskazuje w rozmowie z Radiem Wrocław Andrzej Hordyj burmistrz Bielawy.

Inwestycję przeprowadzi miejska spółka, która zarządza ciepłociągiem. Już podjęto uchwałę o dokapitalizowaniu jej kwotą 300tys zł. Co równie ważne - miasto jest docelowo otwarte na innych klientów. Jeśli do ciepłociągu będą chciały dołączyć się inne obiekty czy odbiorcy indywidualni w pobliżu, będzie można to rozważyć.

W ciągu ostatnich trzech lat, miejska spółka zyskała kilkuset klientów, dzięki rozbudowie swojej sieci w stronę nowo budowanych osiedli i budynków deweloperskich. Sieć jest zasilana przez ciepłownię należącą do bielawskie Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ciepłownia dysponuje 2 kotłami węglowymi o łącznej mocy 18,8 MW, których sprawność osiąga poziom aż 87%. Obecne zapotrzebowanie na ciepło w Bielawie wynosi 16,3 MW, co oznacza, że pozostaje jeszcze do dyspozycji 2,5 MW "wolnej" mocy. Rezerwa ta pozwala dostarczyć ciepło jeszcze do ok. 840 lokali mieszkalnych. W najbliższej przyszłości ciepłownia będzie też modernizowana m.in o kotły na biomasę.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.