Uzdrowiska Kłodzkie rozpoczęły modernizację dwóch zabytkowych obiektów sanatoryjnych za ponad 13 mln złotych

Jarosław Wrona, MC | Utworzono: 2022-05-27 17:28 | Zmodyfikowano: 2022-05-27 17:29
Uzdrowiska Kłodzkie rozpoczęły modernizację dwóch zabytkowych obiektów sanatoryjnych za ponad 13 mln złotych - fot. Jarosław Wrona
fot. Jarosław Wrona

To zabytkowe perły architektury, czyli Polonia w Kudowie-Zdroju i Jan Kazimierz w Dusznikach-Zdroju. Obiekty oprócz izolacji termicznej, elementów stolarki okiennej i renowacji dachów, zyskają nowe instalacje elektryczne, w tym przyłączenie paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła. Projekt realizowany jest dzięki dotacji w wysokości 11,5 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak powiedział Radiu Wrocław wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, w całym kraju zostanie zmodernizowanych ponad 100 obiektów:

Jak podkreślił prezes zarządu Uzdrowisk Kłodzkich, Łukasz Surażyński, dodatkowo w Dusznikach metamorfozę przejdzie zakład przyrodoleczniczy:

Prace będą prowadzone zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, tak aby zachować i podkreślić unikatowy charakter obu szpitali uzdrowiskowych. Głównym celem inwestycji jest jednak zmniejszenie zużycia energii cieplnej i elektrycznej o ponad 45%. Znacząco, bo o 43% spadnie także emisja CO2. Jak powiedział Radiu Wrocław Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, modernizacja da też spore oszczędności:

Podczas konferencji w Dusznikach-Zdroju podpisano umowę na modernizację kolejnego obiektu w Kudowie-Zdroju, Sanatorium Uzdrowiskowego Bristol.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.