Wieczór zDolnego Śląska: Programy profilaktyczne są, ale chętnych na badania brak

Elżbieta Osowicz, KM | Utworzono: 2022-06-29 16:47 | Zmodyfikowano: 2022-06-29 16:50
Wieczór zDolnego Śląska: Programy profilaktyczne są, ale chętnych na badania brak - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Tylko w Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu jest realizowanych kilkanaście programów profilaktycznych. Jak mówi zastępca dyrektora Maciej Kamiński pacjenci są o nich stale informowani:

Rozpoczęty rok temu program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony o kolejne sześć miesięcy, do tej pory skorzystało z niego około 600 tysięcy osób, Ministerstwo Zdrowia liczy na 2 miliony. Lekarze rodzinni mają dostać premie za kierowanie pacjentów na te badania. Resort zdrowia przewiduje także zachęty finansowe dla pacjentów. 

Badania profilaktyczne (dla wybranych grup wiekowych) są dostępne, wystarczy z nich skorzystać. Niestety nadal zgłaszalność na niektóre z nich jest niska, np. z bezpłatnej cytologii na Dolnym Śląsku korzysta niecałe 20 procent uprawnionych pacjentek, brakuje chętnych na przesiewowe badanie płuc przy pomocy tomografu. Niewiele osób też skorzystało z ogólnopolskiego programu Profilaktyka 40 Plus - przyznaje rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Anna Szewczuk- Łebska.

Ministerstwo Zdrowia przedłużyło trwający od roku program Profilaktyka 40 plus o kolejne 6 miesięcy, aby skorzystać z badań wystarczy online wypełnić formularz albo zatelefonować na infolinię NFZ.. Resort zdrowia zapowiada premie dla lekarzy promujących ten program.

POSŁUCHAJ CAŁEJ RELACJI ELŻBIETY OSOWICZ:

Posłuchaj programu Wieczór zDolnego Śląska:

  • Agata Sławin, lekarz rodzinny Porozumienie Zielonogórskie
  • dr Piotr Karniej Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej

Według danych NFZ w listopadzie 2021 roku na mammografię zgłosiło się tylko 34,9 proc. kobiet. Jeszcze gorzej jest z cytologią – tę zrobiło tylko 12,6 proc. uprawnionych. Z tym, że są powiaty, gdzie zgłaszalność nie przekracza 5 proc.

Reklama