Jak poradzić sobie z nieplanowanymi wydatkami? Kilka skutecznych rozwiązań!

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-07-14 16:23
Dodaj do Wykop.pl
Jak poradzić sobie z nieplanowanymi wydatkami? Kilka skutecznych rozwiązań! - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Zacznij oszczędzać

Gromadzenie oszczędności to jeden z najlepszych sposobów na nieprzewidziane sytuacje oraz nieplanowane wydatki, które mogą się zdarzyć. Warto każdego miesiąca odkładać pewną sumę, która zabezpieczy Cię w takich sytuacjach. Jeśli planujesz to robić, załóż konto oszczędnościowe, na którym będziesz odkładać swoje pieniądze. Jego przewagą nad zwykłym rachunkiem bankowym jest to, że dzięki oprocentowaniu możesz otrzymać odsetki naliczane od zgromadzonej na nim kwoty.


Skorzystaj z oferty kredytu gotówkowego

Jeśli nie dysponujesz oszczędnościami, które możesz przeznaczyć na nieplanowane wydatki, pomyśl o zaciągnięciu kredytu gotówkowego. Jest to produkt finansowy udzielany przez banki. Pieniądze otrzymane w jego ramach możesz przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt gotówkowy charakteryzuje się przede wszystkim uproszczonymi formalnościami, a także dużą dostępnością.

Zanim wybierzesz kredyt gotówkowy w finanse.rankomat.pl, porównaj ze sobą co najmniej kilka ofert. Weź pod uwagę przede wszystkim koszty, które się z nimi wiążą. Banki do pożyczonego kapitału doliczają bowiem odsetki, które wynikają z oprocentowania kredytu. Dodatkowo musisz także liczyć się z koniecznością spłaty prowizji, ubezpieczenia oraz innymi dodatkowymi kosztami.

Kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć przez Internet. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz otrzymać dodatkowe środki bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że po znalezieniu najkorzystniejszej oferty wypełnisz wniosek oraz prześlesz niezbędne dokumenty. Decyzję o kredycie możesz otrzymać już w ciągu kilkunastu minut.


Wybierz najlepszą pożyczkę

Na rynku możesz także znaleźć wiele ofert pożyczek. Mimo że tym terminem bardzo często określa się także kredyty, to w rzeczywistości są to dwa różne produkty finansowe. Zastanawiasz się,  jaka jest różnica między kredytem a pożyczką? Pierwszy z nich jest udzielany wyłącznie przez banki. W ramach umowy przekazują one określoną sumę na rzecz kredytobiorcy, który zobowiązuje się do terminowej spłaty zobowiązania. Oprócz pożyczonego kapitału musi on także opłacić odsetki, prowizję itd.

Pożyczka może być natomiast udzielona przez każdego, kto dysponuje określonymi środkami. W jej ramach na pożyczkobiorcę przenoszona jest własność określonej sumy. Tym samym zobowiązuje się on do zwrotu pełnej pożyczonej kwoty. Pożyczka może być spłacona w całości lub w ratach.

Kredyty są regulowane przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Natomiast pożyczki podlegają wyłącznie zapisom w kodeksie cywilnym. Umowa ich zawarcia może mieć formę ustną, jednak przy kwocie wyższej niż 1 000 zł niezbędne jest spisanie jej na papierze. Kredyt jest zobowiązaniem odpłatnym, co oznacza, że niezbędne jest pokrycie dodatkowych kosztów. Pożyczka może być natomiast darmowa.

Zastanawiasz się, czy na nieplanowane wydatki lepszym rozwiązaniem będzie kredyt czy pożyczka? Jeśli chcesz pożyczyć większą kwotę, jej spłatę rozłożyć nawet na kilkadziesiąt rat, wybierz pierwszy produkt bankowy. Z kolei jeżeli zależy Ci na szybkim otrzymaniu pieniędzy, a także na formalnościach ograniczonych do minimum, możesz śmiało postawić na pożyczkę. Pamiętaj jednak o tym, aby wybierać oferty instytucji finansowych, które cieszą się zaufaniem oraz dobrymi opiniami.


Rozsądnie planuj domowy budżet

Planowanie budżetu domowego to doskonały sposób na zmniejszenie wydatków i zwiększenie oszczędności. Dzięki temu Twoja poduszka finansowa będzie systematycznie rosła. Przede wszystkim zacznij od sporządzenia listy wydatków, których spodziewasz się w przyszłości. Najczęściej są to różnego rodzaju planowane remonty, serwis samochodu czy zakupy np. wyprawki szkolnej. Dzięki temu oszacujesz, ile pieniędzy powinieneś zgromadzić na ten cel, aby być dobrze do niego przygotowanym.

W domowym budżecie warto także wygospodarować kwotę przeznaczoną na tzw. czarną godzinę. Są to wszystkie sytuacje awaryjne, które mogą Ci się przydarzyć. Warto odkładać na ten cel pewną sumę na wspomnianym już koncie oszczędnościowym. Dzięki temu żaden nieplanowany wydatek już więcej Cię nie zaskoczy.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Zbieraj paragony i rachunki, a także wyciągi z konta i pod koniec miesiąca dokładnie je analizuj. Dzięki temu zweryfikujesz, które wydatki nie są pilne i możesz z nich śmiało zrezygnować. W ten sposób możesz uzyskać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie, a te pieniądze wpłacić na konto oszczędnościowe.

Nieplanowane wydatki mogą spędzić sen z powiek niejednej osobie. Korzystając ze wspomnianych wyżej sposobów, skutecznie się z nimi uporasz.