Dochód a przychód – dlaczego przedsiębiorcy powinni znać różnice pomiędzy tymi pojęciami?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-07-27 10:03 | Zmodyfikowano: 2023-07-27 10:04
Dodaj do Wykop.pl
Dochód a przychód – dlaczego przedsiębiorcy powinni znać różnice pomiędzy tymi pojęciami? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Przychód a dochód: różnica 

Każda firma istnieje po to, aby osiągać zyski. Ich źródłem jest przede wszystkim sprzedaż towarów czy usług, a wypracowanie wymaga poniesienia pewnych nakładów, które mogą być bardzo zróżnicowane. Z jednej strony do tej kategorii zaliczymy zakup towarów czy półproduktów od ich producentów, ale również inwestycje w sprzęt biurowy, urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności lub szkolenia pracowników. Może się więc zdarzyć, że pomimo wysokich wpływów ponoszone wydatki są tak duże, że koniec końców zyski są ograniczone lub wręcz przedsiębiorstwo wykazuje stratę. Przychód to łączna wartość netto sprzedaży w konkretnym okresie po odjęciu kwot należnych . Dochód to natomiast przychód obniżony o koszty jego uzyskania, czyli wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. 


Dochód a przychód – na co mają wpływ?

Jak widzisz, różnica między dochodem a przychodem jest naprawdę spora, więcej na jej temat przeczytasz w serwisie Firmove.pl Przede wszystkim musisz jednak dowiedzieć się, na co mają wpływ. 

Umiejętność poprawnego określenia przychodu i dochodu pozwala poznać faktyczną kondycję Twojej firmy. Z jednej strony będziesz w stanie zweryfikować wartość sprzedaży, a z drugiej kosztów – to pierwszy krok do zwiększenia skali działania i polepszenia sytuacji finansowej. Oczywiście rozróżnienie przychodu i dochodu pozwoli także samemu przedsiębiorcy ocenić, jakimi środkami będzie dysponować. 


Dochód i przychód w kontekście podatków

Najczęściej o przychodzie i dochodzie mówi się w kontekście podatków i składek opłacanych przez przedsiębiorców. Poprawne określenie tych dwóch wartości (a także dokonanie miarodajnych szacunków przed rozpoczęciem roku podatkowego) pozwala na wybór optymalnej formy opodatkowania. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostaje skala podatkowa, w ramach której rozliczenie odbywa się na podstawie dwóch stawek (12% i 32%), podatek liniowy oferujący jednolitą stawkę podatku (19%) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawki zależą od typu prowadzonej działalności). Formy opodatkowania różnią się nie tylko stawkami, ale również sposobem obliczania należnego podatku. W przypadku skali podatkowej obowiązuje także próg podatkowy – dochody powyżej 120 000 zł są opodatkowane wyższą stawką (32%). 

Podstawą do obliczenia podatku liniowego i na skali podatkowej jest dochód, a przychód służy do obliczenia należności na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. 


Przychód a dochód pracownika 

Rozróżnienie na przychód i dochód dotyczy nie tylko przedsiębiorców. Mają z nim do czynienia również osoby zatrudnione na przykład na podstawie umowy o pracę. Nie mają one jednak możliwości wyboru formy opodatkowania i muszą korzystać z rozliczenia na zasadach ogólnych. Kolejną istotną różnicą jest ograniczenie kosztów uzyskania przychodu. O ile przedsiębiorcy mogą zakwalifikować w ten sposób wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to wartość w przypadku pracowników jest stała: wynosi 250 złotych miesięcznie dla osób pracujących w miejscowości zamieszkania i 300 złotych miesięcznie dla osób, których zakład pracy znajduje się poza miejscem zamieszkania.