Szkolny pakiet startowy znów pomoże obcojęzycznym uczniom

Ida Górska, WK | Utworzono: 2023-09-22 07:31 | Zmodyfikowano: 2023-09-22 07:33
Szkolny pakiet startowy znów pomoże obcojęzycznym uczniom - fot. WCRS
fot. WCRS

Bezpłatna broszura odnosi się ściśle do rzeczywistości wrocławskiej edukacji, o czym mówi Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju:

- Z tego szkolnego dokumentu można dowiedzieć się o różnych zwyczajach szkolnych, o różnych dokumentach, takich jak usprawiedliwienie czy prośba o zwolnienie. Oprócz tego, co bardzo lubię, to słowniczek, bo to nie jest tak do końca, że każdy rozumie wszystko - tłumaczy Dorota Feliks.

Bardzo przydają się między innymi wzory pism:

- Furorę, że tak powiem, robią wzory pism. Podanie o przyjęcie do szkoły, zgoda na udział w wycieczce szkolnej. To jest największa trudność, żeby osoba obcojęzyczna napisała od ręki takie usprawiedliwienie. Mając coś takiego może zrobić sobie ksero z kartek, które są akurat po polsku - mówi Maria Adamiec z zespołu Dialogu Międzykulturowego WCRS.

Instytucja zachęca do pobierania broszury online. Oprócz wzorów form, znajdują się tam także porady:

- Odpowiadając na zaobserwowane i zgłoszone potrzeby, pojawiła się informacja jak dbać o dziecięcy i młodzieżowy dobrostan psychiczny. Bardzo proste wskazówki co robić, żeby czuć się dobrze. To nie chodzi o to, żeby czuć się dobrze w szkole, tylko w ogóle dobrze - opowiada Dorota Feliks.

Dzięki ścisłej współpracy z departamentem edukacji „Szkolny pakiet startowy” wydawany od sześciu lat, może być ciągle aktualizowany:

- Od kilku lat intensyfikujemy te działania, ponieważ mamy znacznie więcej osób przybywających. Jest to taka nasza wizytówka. Z tego co wiem, jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które robi to odgórnie - dodaje Maria Adamiec.

Broszura została wydana w trzech językach - po polsku, po angielsku i po ukraińsku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.