Tradycje górnicze w Złotym Stoku liczą już 750 lat

Bartosz Szarafin, BM | Utworzono: 2023-10-24 07:25 | Zmodyfikowano: 2023-10-24 07:26
Tradycje górnicze w Złotym Stoku liczą już 750 lat  - Fot: Bartosz Szarafin
Fot: Bartosz Szarafin

Naukowcy i regionaliści spotkają się w Złotym Stoku na pierwszej międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej z okazji 750lecia tradycji górniczych. Przez sobotę i niedzielę będzie można wysłuchać ponad 20 prelekcji. - Okazja jest nie byle jaka - mówi Eryk, przewodnik z Kopalni Złota:

- W tym roku przypada równa, okrągła rocznica najstarszego dokumentu mówiącego o wydobywaniu złotonośnych rud w tym miejscu. Technologie, które stosowano w Złotym Stoku miały wpływ na rozwój naszej cywilizacji i rozeszły się po całym świecie. Tematów do rozwinięcia jest bardzo dużo. Od historii samego miejsca poprzez rozwój górnictwa i hutnictwa i ciekawostek związanych z tym.

Prelekcje będą dotyczyć zarówno Kopalni Złota jak i historii miasteczka oraz jego zabudowy. Eksperci opowiedzą też o wyrobiskach w pobliskich miejscowościach - Braszowicach czy Srebrnej Górze. Od naukowców a AGH będzie można dowiedzieć się o datowaniu na podstawie drewna. - Swoje wystąpienia zaprezentuje ponad 20 prelegentów, którzy opowiedzą o poszczególnych aspektach wydobycia w regionie - zapowiada Elżbieta Szumska - organizatorka wydarzenia.

- To naprawdę przyjaciele Kopalni Złota, osoby które wielokrotnie bywały w Złotym Stoku znają to miejsce. Będą opowiadać o odkryciach dokonanych tutaj właśnie w naszych wyrobiskach najczęściej. Liczymy na aktywnych słuchaczy, bo to też wzbogaca.

Wydarzenie zwieńczy koncert Górniczego Chóru Męskiego z Lubina, który przygotowano we wnętrzach kopalni. Wstęp jest bezpłatny.

Posłuchaj więcej:


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.