Certyfikat dla Krainy Wygasłych Wulkanów zagrożony? W tle konflikt Złotoryi ze stowarzyszeniem

Karolina Bieniek, WK | Utworzono: 2023-10-24 15:52 | Zmodyfikowano: 2023-10-24 15:55
Certyfikat dla Krainy Wygasłych Wulkanów zagrożony? W tle konflikt Złotoryi ze stowarzyszeniem - fot. Gmina Mściwojów
fot. Gmina Mściwojów

To pokłosie trwającego od wielu miesięcy konfliktu między złotoryjskim magistratem, a stowarzyszeniem. Złotoryja chce wyjść ze stowarzyszenia, a w dokumencie sporządzonym dla UNESCO widnieje jako członek. Jak wyjaśnia prezeska organizacji Monika Cychowska-Nowak, nie ma czasu na zmiany:

- Jeżeli radni podejmą decyzję o wyjściu ze Stowarzyszenia Kaczawskiego, projekt Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów pod szyldem UNESCO stanie pod znakiem zapytania. To oznacza, że w tym momencie raport, który napisaliśmy możemy wyrzucić po prostu do kosza.

Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi nie zgadza się z narracją Stowarzyszenia Kaczawskiego, które twierdzi, że wyjście miasta ze struktur stowarzyszenia zagraża uzyskaniu certyfikatu:

- Ten dokument, który przysłało UNESCO nie jest adresowany do Stowarzyszenia Kaczawskiego, jest adresowany do grupy, która chce tworzyć geopark. Pozostałe geoparki na terenie Polski nie opierają się na stowarzyszeniach.

Magistrat podkreśla, że chce nadal współtworzyć geopark i współpracować ze stowarzyszeniem, ale na mocy zawartego porozumienia, a nie członkostwa w organizacji. Złotoryjscy radni wykreślili projekt uchwały z porządku obrad październikowej sesji, zdecydowali, że do sprawy ewentualnego wyjścia ze stowarzyszenia wrócą za kilka miesięcy. Zdaniem radnej Agnieszki Zawiślak nie chodzi tylko o to, by nie wprowadzać zamieszania na ostatniej prostej do uzyskania certyfikatu, ale także o to, by przemyśleć korzyści płynące dla miasta i mieszkańców z członkostwa w tym stowarzyszeniu:

- Miasto Złotoryja nie ponosi żadnych wielkich wydatków na to, że jesteśmy członkami. To jest 5 tysięcy złotych rocznie, a bardzo dużo korzyści, że jesteśmy w Stowarzyszeniu Kaczawskim. Szereg świetnych działań, które oni wykonują.

Decyzja radnych umożliwia Stowarzyszeniu Kaczawskiemu złożenie raportu do UNESCO w niezmienionej formie. Ostateczną decyzję o przyznaniu bądź nieprzyznaniu certyfikatu poznamy w kwietniu 2024 roku.

POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:

Część 1:

Część 2:


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.