Chcą zadbać o zdrowie psychiczne i zmniejszyć kolejki do specjalistów

Elżbieta Osowicz, JD | Utworzono: 2023-12-18 15:38 | Zmodyfikowano: 2023-12-18 16:01
Chcą zadbać o zdrowie psychiczne i zmniejszyć kolejki do specjalistów - fot. ilustracyjna / Pixabay
fot. ilustracyjna / Pixabay

Realizowany na Dolnym Śląsku pilotażowy program profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zaczyna przynosić pierwsze efekty. W ciągu trzech miesięcy udało się zrealizować blisko 600 wizyt. Jak mówi Radiu Wrocław dr Sebastian Łaźniak -pierwszym elementem programu jest triaż i rozmowa telefoniczna z psychologiem:

"Na tej podstawie psycholog decyduje, czy dziecko i opiekun lub rodzic wymagają dalszego spotkania już fizycznego. To pozwala odpowiedzieć na pytania, niepokoje rodziców i dzieci. Nikogo w takim wypadku nie pozostawiamy bez pomocy, ale z drugiej strony z tej gamy potrzebujących wybieramy tych, którzy tej opieki potrzebują tu i teraz."

W założeniach program ma objąć pomocą 20 tysięcy dzieci. Niezależnie od tego potrzebne są miejsca stacjonarnej opieki, dlatego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu chce zbudować centrum psychiatryczne. Jak mówi dyrektor Dominik Krzyżanowski -ośrodek jest na etapie projektowania:

"Aktualnie jest wykonywana koncepcja, tzw. wielobranżowa. Później będzie wyłoniony inżynier kontraktu, później wykonawca całej inwestycji. Zespół profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, analizuje projekty, uzgadnia wszystkie potrzebne rzeczy do realizacji tej formy pomocy."

Koszt budowy pawilonu psychiatrycznego przy Koszarowej jest szacowany na 90 milionów złotych. Więcej na ten temat w Radiowym Oddziale Ratunkowym poi godzinie 21:00.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.