Czy psycholog może pomóc w przypadku zaburzeń snu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-11-14 11:31
Dodaj do Wykop.pl
Czy psycholog może pomóc w przypadku zaburzeń snu? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Każdy chciałby spać tyle, ile potrzebuje i budzić się wyspany, zadowolony, pełen motywacji i chęci do działania. Niestety jednak, nie wszystkim jest to dane. Niektórzy ludzie zmagają się z wieloma problemami ze snem, które mogą bardzo poważnie zaburzyć codzienne funkcjonowanie i odebrać radość z życia. Dlatego należy sobie z nimi poradzić! Żeby tak się stało, najpierw trzeba zrozumieć, czym są zaburzenia snu.


Czym są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu najczęściej kojarzą się ludziom z bezsennością. Faktycznie, bezsenność jest jednym z zaburzeń snów, nie jest jednak jedynym. Do innych zaburzeń snów można zaliczyć lunatykowanie, koszmary nocne, sen lekki i niespokojny, czy niemożność przespania kilku godzin bez budzenia się co chwilę. To wszystko sprawia, że sen nie daje ukojenia i nie jest wypoczynkiem.

Osoba, która doświadcz zaburzeń snu może być w ciągu dnia zmęczona, rozdrażniona, mieć problemy z kontrolowaniem emocji. Może też mieć bardzo poważne problemy z pamięcią i koncentracją. Również utrzymanie prawidłowej wagi może być utrudnione, bo problemy w sferze snu wpływają negatywnie na metabolizm.

Zaburzenia snu mogą mieć różne podłoże, a dotarcie do źródła problemu to pierwszy krok do wyleczenia i podniesienia komfortu własnego życia, dlatego warto to zrobić. Skorzystaj z pomocy zwłaszcza wtedy, gdy problemy nie są przejściowe i zmagasz się z nimi już przez dłuższy czas.


Przyczyny zaburzeń snu

Zaburzenia snu mogą występować na różnym podłożu. Czasami po prostu się zdarzają i są związane z tym, co obecnie dzieje się w Twoim życiu. Każdy ma gorszy okres – więcej pracy, więcej zmartwień czy stresu. Tych czynników nie da się całkowicie wyeliminować, a wszystkie one mogą wpłynąć na jakość Twojego snu. Stres bowiem to ważny czynnik, który może być odpowiedzialny za Twoje problemy ze snem.

Jednak jeśli to przejściowe, krótkotrwałe problemy i wiesz, że niedługo wszystko wróci do normy, nie ma się czym przejmować. Twoje problemy mają konkretne źródło i gdy tylko uporasz się z problemem, będziesz mógł spać spokojnie.

Co jednak, jeśli nie możesz uporać się z problemem? Czasami są pewne sprawy, które mogą Cię przerosnąć. Każdy człowiek może znaleźć się na życiowym zakręcie. Wtedy warto rozważyć pomoc specjalisty. Dobry psycholog może być tutaj nieocenioną pomocą. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.


Czy psycholog może pomóc pozbyć się zaburzeń snu?

Psycholog może Ci pomóc w uporaniu się z zaburzeniami snu. To specjalista, który ma odpowiednią wiedzę i narzędzia, by zidentyfikować w sposób poprawny źródło Twojego problemu i pomóc Ci się z nim uporać.

Jeśli jednak psycholog stwierdzi, że Twoje problemy ze snem mają podłoże somatyczne, będzie też odpowiednią osobą do tego, by zasugerować Ci wizytę u lekarza-specjalisty i zadbanie o swoje zdrowie fizyczne. W końcu sfera zdrowia psychicznego i sfera zdrowia fizycznego bardzo mocno się przenikają i oddziałują na siebie.

W toku swojej pracy psycholog współpracuje też z innymi specjalistami – takimi jak psychoterapeuci, by oferować Ci najlepszą możliwą pomoc i nigdy nie zostawić Cię bez wsparcia specjalisty.

Reklama