Świdnickie gmachy czeka termomodernizacja, miasto zapowiada walkę o dotacje

Bartosz Szarafin, AO | Utworzono: 2023-12-28 08:49 | Zmodyfikowano: 2023-12-28 08:55
Świdnickie gmachy czeka termomodernizacja, miasto zapowiada walkę o dotacje - fot. Wiktor Bąkiewicz / UM Świdnica
fot. Wiktor Bąkiewicz / UM Świdnica

- W ramach planowanych środków, miasto chce także dokończyć modernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 4, których część udało się wyremontować w ostatnich latach - mówi Radiu Wrocław Mateusz Jadach - z UM w Świdnicy.

"Chodzi o budynek A, czyli zaplecze sportowe szkoły. Tutaj mam na myśli budynek, gdzie znajduje się basen, sala gimnastyczna, oraz łącznik do tych dwóch budynków. A także budynek C, czyli miejsce, gdzie są przeprowadzane zajęcia dla uczniów klas początkowych 1-3. To jest już kolejny etap termomodernizacji tej szkoły."

Aby było to możliwe, złożono wnioski do konkursu w ramach Funduszy Europejskich Dla Dolnego Śląska. Jak wyjaśnia Mateusz Jadach z UM w Świdnicy - po szeregu inwestycji w innych obiektach, przyszedł czas i na urząd, który od wielu lat nie był modernizowany:

"To są poradzieckie jeszcze budynki. Oczywiście jak urząd tu się przenosił, był przeprowadzony taki lifting tych budynków, ale my teraz mówimy tutaj o kompleksowym remoncie. Czyli dociepleniu całości, porządny remont dachu, wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. To są jednak duże koszty, a USC i UM w Świdnicy to są jednak te obiekty, z których mieszkańcy Świdnicy najczęściej korzystają."

Na termomodernizację szkoły potrzeba około 12mln zł, na UM i USC wstępnie 13,5mln zł. W ramach inwestycji miasto chce je ocieplić, wymienić drzwi i okna, oraz stropy. Na budynkach mają się pojawić także mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Obecnie miasto czeka na rozstrzygnięcie złożonych wniosków na dofinansowania oraz poszukuje dodatkowych źródeł finansowania w innych programach.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.