Trwa remont linii kolejowej z Wałbrzycha do Granicy Państwa w Golińsku

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2024-02-11 10:15 | Zmodyfikowano: 2024-02-11 10:16
Trwa remont linii kolejowej z Wałbrzycha do Granicy Państwa w Golińsku - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

- Stan techniczny linii wymagał już uwagi - mówi Dariusz Kolubka, dyrektor wałbrzyskiego zakładu Polskich Linii Kolejowych:

"Linia 291 wymagała szczególnej uwagi ze względu na planowany w przyszłości większy ruch kolejowy, również ten ruch międzynarodowy. Między innymi na kilku odcinkach wymienialiśmy nawierzchnię kolejową, co pozwoli na podniesienie prędkości. Zmieniliśmy kategorię przejazdu na drodze krajowej, natomiast wiele rzeczy będzie jeszcze realizowanych w tym roku."

Zakres dalszych prac będzie zależał od możliwości budżetu spółki. W planach poza naprawą nawierzchni jest jeszcze przebudowa wiaduktu w Kowalowej nad drogą do Sokołowska. Prowadzony obecnie remont powinien zakończyć się przed wiosennym wznowieniem turystycznych połączeń kolejowych. W przyszłości do modernizacji pozostanie jeszcze tunel.

- Póki co jednak remont tuneli i wiaduktu do Sokołowska muszą zaczekać - przyznaje Dariusz Kolubka - dyrektor PKP PLK w Wałbrzychu:

"Planowaliśmy już dużo wcześniej modernizację wiaduktu kolejowego w pobliżu Kowalowej, natomiast to oczywiście będzie uzależnione od przyznanych nam środków. Natomiast ruch kolejowy z nowym rozkładem jazdy zostanie wznowiony turystycznie, a w perspektywie, w latach późniejszych, może będzie to już ruch taki bardziej ciągły."

Przywróceniem całorocznych połączeń są bowiem zainteresowani przewoźnicy polscy, jak i czescy. Obecnie pociągi z Wrocławia, przez Wałbrzych, Boguszów Gorce i Mieroszów do Mezimesti i 'Adrszpachu' kursują jedynie w sezonie turystycznym.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.