Domki lęgowe dla ptaków pod obserwacją wrocławskich studentów

, BM | Utworzono: 2024-02-18 13:44 | Zmodyfikowano: 2024-02-18 13:45
Domki lęgowe dla ptaków pod obserwacją wrocławskich studentów - Fot: materiały prasowe
Fot: materiały prasowe

- Zbieramy dane o dokładnej lokalizacji, na jakim drzewie i jakiej wysokości wieszamy budkę, jak grube jest to drzewo. To służy i pogłębianiu wiedzy i ochronie tych zwierząt – mówi Radiu Wrocław dr Marta Cholewa, z Uniwersytetu Wrocławskiego:

„Możemy badać m.in. zróżnicowanie siedliskowe, wpływ zanieczyszczenia światłem na sukces lęgowy ptaków. Tematów tutaj na pewno jest dużo. Na biologię i ekologię ptaków może wpływać różny skład gatunkowy drzew, różny wiek.”

Informacje mogą w przyszłości zaprocentować, dając pole do popisu jeszcze uczącym się przyszłym przyrodnikom. – Trochę można pozazdrościć młodszym studentom, którzy będą rzeczywiście mogli dzięki naszej pracy dokonać przełomowych odkryć – mówi Radiu Wrocław Jakub Zając, student Nauk Biologicznych z Uniwersytetu Wrocławskiego:

„Ten wpływ środowiska na ptaki jest naprawdę szczególnie ciekawy, jeśli chodzi o te zmienne siedliska, więc jestem bardzo podekscytowany tym wszystkim, co tutaj mogę zobaczyć i jak to pójdzie dalej, koledzy będą mieli okazję napisać bardzo fascynujące rzeczy w pracach dyplomowych.”

Planowane jest rozwieszane budek w Parku Tysiąclecia oraz przy zadrzewionej części ul. Kosmonautów. Jeśli przyniosą efekt w postaci zasiedlających się w nich ptaków, w stolicy Dolnego Śląska mogą zostać wytypowane kolejne miejsca, gdzie pojawią się podobne domki.

Nie tylko ptaki mogą liczyć na bezpieczne schronienie. Oprócz nich podobne budki są we Wrocławiu przeznaczone dla wiewiórek czy nietoperzy, a do zawieszenia jest łącznie 60 domków.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.