Gorąca debata „jedynek” w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Beata Makowska, BM | Utworzono: 2024-05-07 14:28 | Zmodyfikowano: 2024-05-07 14:31
Gorąca debata „jedynek” w wyborach do Parlamentu Europejskiego - Fot: Beata Makowska
Fot: Beata Makowska

Poruszono aktualne tematy Zielonego ładu, migracji ludności, czy wprowadzenia w Polsce płatności w Euro. Na koniec każdy z polityków mógł podsumować spotkanie. Róża Thun podkreślała, jak ważne jest odpowiednie postrzeganie roli polityka, także w Europarlamencie:

„Polityka to nie jest stosowanie uników, opowiadanie jakiś historii. To jest mozolne, ciężką praca wypracowywanie rozwiązań, które łączą, a nie dzielą. I przekonywanie do nich ludzi, których te przekonania dotyczą. Wdrażanie ich, wspólnie ze społeczeństwem. Rozwiązywanie problemów”

Anna Bryłka z Konfederacji jasno dała do zrozumienia, że bliżej jej do eurosceptyków, niż euroentuzjastów:

„Zachęcam was do tego, żebyście weryfikowali to co my mówimy, sprawdzali nas i rozliczali nas z tego, co my deklarujemy. Iz tego, czy się z tych naszych deklaracji wywiązujemy. Ja jestem przeciwnikiem budowania europejskiego superpaństwa, jestem zwolennikiem suwerenności Polski”

Ad vocem Krzysztof Śmiszek z Lewicy, jasno postawił tezę, że wybory do Europarlamentu umiejscowią Polskę na politycznej mapie:

„Wszyscy dzisiaj mówią, że te wybory, które odbędą się 9 czerwca są super istotne. I tak. To jest prawda. 9 czerwca wybierzemy, czy będziemy bliżej wschodu, bliżej Putina, czy będziemy bliżej takich wartości demokratycznych jak prawa człowieka, rządy prawa, ochrona praw mniejszości czy solidarność społeczna”

Politycy w ogniu studenckich pytań

Bogdan Zdrojewski z Koalicji Obywatelskiej podkreślał, jak ważne jest, aby młodzi ludzie, którzy nie znają czasów przed Unią Europejska, nigdy nie mieli okazji aby takie czasy poznać:

„Dbajmy o to, aby Europa była silniejsza, a nie słabsza. Występujmy przeciwko wszystkim odśrodkowym siłom, bo one niestety zawłaszczają ten obszar, w którym jest ulokowane nasze bezpieczeństwo”

Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości wypunktowała, co zdaniem jej ugrupowania politycznego trzeba pilnie zmienić w polityce europejskiej:

„Trzeba zmienić Zielony Ład, trzeba wywrócić pakt migracyjny i pakt dotyczący centralizacji Europy. Powstrzymać zakusy o stworzeniu jednej strefy Euro. Wzmocnić bezpieczeństwo, obronność, wzmocnić rolników i dbać o wolność obywateli”

Debata rozpoczęła uniwersytecką konferencję „Gra o wysoką stawkę: wyboru do Parlamentu Europejskiego w czasach multikryzysu”


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.