We Wrocławiu wystartuje ogólnopolski festiwal "Sztuka Źle Obecna"

Piotr Osowicz, WK | Utworzono: 2024-05-17 15:12 | Zmodyfikowano: 2024-05-17 15:12
We Wrocławiu wystartuje ogólnopolski festiwal "Sztuka Źle Obecna" - fot. archiwum Radio Wrocław
fot. archiwum Radio Wrocław

Impreza odbywała się będzie w różnych polskich miastach, ale zaczyna się w piątek wieczorem we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. A o tym, co podczas specjalnego koncertu będzie można usłyszeć, mówi kurator tego wydarzenia Adam Tański:

- Wielu kompozytorów opuściło wtedy nasz kraj, z tego powodu byli oni cenzurowani, niektórzy jednak pozostali. Oni wszyscy będą mieli miejsce na naszym festiwalu i usłyszymy ich kompozycje, a będą to m.in Roman Palester, Andrzej Panufnik i wielu wielu innych.

Podczas festiwalu nie będzie królowała jednak tylko muzyka klasyczna. Będzie też jazz, dodaje Adam Tański:

- Muzyka z lat 50-tych, która była wyklęta przez komunistów to nie tylko muzyka klasyczna, ale również i jazz. W tym czasie w Polsce zaczął się rozprzestrzeniać masowo jazz grany przez wielu młodych ludzi i oni byli wszyscy cenzurowani, ponieważ jazz nie podobał się władzom. Była to muzyka wolna, muzyka z Zachodu, muzyka wolnego człowieka.

W pierwszej odsłonie festiwalu o godz. 19:00 we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki usłyszymy m.in Koncert symfoniczny Heroic Overture Andrzeja Panufnika oraz Muzykę Nocą, czyli wariacje symfoniczne na orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego.

Oprócz Wrocławia Festiwal zawita także do Warszawy, Poznania, Słupska, Lublina i Olsztyna.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.