Po 90 latach pamiątki po Księżnej Daisy powróciły do Książa

Bartosz Szarafin, MC | Utworzono: 2024-05-22 08:12 | Zmodyfikowano: 2024-05-22 08:13
Po 90 latach pamiątki po Księżnej Daisy powróciły do Książa - fot. Zamek Książ
fot. Zamek Książ

00:00
00:00

Ich dziedzicem był wnuk księżnej, Książę Bolko von Pless. W latach 90. przekazał je do depozytu w Muzeum w Pszczynie. Tuż przed śmiercią, w 2022 roku, wyraził wolę, aby powróciły do Zamku Książ, gdzie Księżna Daisy spędziła 30 lat swojego życia.

Jego wolę dopełniły żona oraz córka księcia, które formalnie przekazały depozyt do Zamku. "To są niezwykle piękne przedmioty, mają ogromną wartość historyczną i sentymentalną, np. laska, którą Daisy otrzymała podczas swojej podróży do Indii od maharadży Cooh Behar, także pierwszy tom jej pamiętnika, który opowiada o pierwszych latach małżeństwa Daisy" - mówi Radiu Wrocław rzecznik zamku, Mateusz Mykytyszyn.

Dlaczego pamiętnik Księżnej Daisy jest tak wyjątkowy?

Mowa tu o oryginale pamiętnika, a nie wersji wydanej po latach. "Można dowiedzieć się o Daisy znacznie więcej" - przyznaje Anna Żabska z Zamku Książ, która formalnie została upoważniona przez potomków Hochbergów do przejęcia depozytu. "To jest taki bardzo prywatny i intymny jej przedmiot, można zobaczyć charakter pisma, to w jaki sposób zapisywała te myśli, wspomnienia spisane odręcznie - czasami atramentem, czasami ołówkiem. Szanujemy też decyzję rodziny, żeby nie upubliczniać całej treści pamiętnika" - dodaje.

Na przygotowywanej ekspozycji zobaczymy zatem zaledwie kilka stron, które - z przyczyn konserwatorskich - będą raz na jakiś czas przewracane. Depozyt zawiera także pocztówkę od Daisy do wnuka - Bolka von Hochberga oraz fotografię przedstawiającą Clothildę von Hochberg, drugą żonę księcia Hansa Heinricha XV von Hochberga.

Premierowy pokaz w Zamku Książ już wkrótce

Pierwsza prezentacja pamiątek po najsłynniejszej w historii mieszkance Książa odbędzie się w obecności rodziny książęcej dokładnie w dniu 151. rocznicy urodzin księżnej, czyli 28 czerwca. "Dla nas jest to absolutnie coś niezwykłego. I też dla wielu chociażby przewodników, którzy opowiadali o tym to wręcz wzruszająca chwila, że te przedmioty wracają do Książa. Będzie je można przez najbliższe lata oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie" - przyznaje Anna Żabska.

Wystawa będzie kontynuacją wyposażania, niedawno otwartych po odtworzeniu, apartamentów Księżnej Daisy.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.