VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog

Radio Wrocław | Utworzono: 2011-09-21 14:34 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław to największy i najważniejszy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce; w trakcie organizowanych od 2001 roku 5 edycji Festiwalu na wrocławskich scenach prezentowali swoje spektakle najważniejsi twórcy współczesnego teatru światowego, w sposób jednoznaczny wpływając na kształtowanie się najnowszych trendów w polskim teatrze. Rozpoczynająca się 7 października 2011 roku VI edycja Festiwalu to: 15 najważniejszych polskich i zagranicznych przedstawień ostatnich lat; najnowsze produkcje europejskich eksperymentatorów; nowe teksty i reinterpretacje klasyki; młode pokolenie teatralnych twórców; sekcje festiwalu poświęcone Rosji, Ameryce Południowej i Bałkanom; trudne tematy, o których trzeba rozmawiać.

W błyskotliwej analizie funkcji kultury w czasach płynnej nowoczesności Zygmunt Bauman stwierdza, że typowa dla współczesności powierzchowna TOLERANCJA na ODMIENNOŚĆ „to zbyt mało“. Bauman zauważa, że odmieniana przez wszystkie czasy i przypadki tolerancja staje się narzędziem, dzięki któremu łatwiej ukryć nam POCZUCIE WYŻSZOŚCI, skwapliwe skrywaną pod sztafażem politycznej poprawności NIECHĘĆ DO INNEGO. Bauman przestrzega, że coraz silniej zauważalna w kręgach intelektualistów, artystów i polityków OBOJĘTNOŚĆ NA RÓŻNICĘ i ELIMINACJA z dyskursu publicznego tematu INNOŚCI, sprawiają że nasza kultura traci to, co dla niej najważniejsze: zainteresowanie i wyczulenie na NIECODZIENNOŚĆ. Tolerancja petryfikuje stereotyp, Niecodzienność go obezwładnia.

Niecodzienność to nie tylko hasło VI edycji Festiwalu Dialog - Wrocław. To przede wszystkim perspektywa, przez którą chcielibyśmy oglądać naszą rzeczywistość. Spektakle, które znalazły się w programie VI edycji Festiwalu Dialog – Wrocław ukazują niecodzienność, jako sferę wolności, jako źródło indywidualizmu i niezależności. Wydaje nam się, że prezentacja takiej postawy artystycznej może być szczególnie istotna we współczesnej Polsce, w której obserwujemy coraz wyraźniejszą polaryzację debaty publicznej.

O trudach balansowania na granicy między zwyczajnością a niecodziennością opowiadają zaproszeni na Dialog – Wrocław reżyserzy. Są wśród nich zarówno artyści, którzy poprzez swoją twórczość od lat wpływają na estetykę współczesnego teatru (Romeo Castellucci, Ivo van Hove, Alain Platel, Krystian Lupa) jak i ci, którzy swój język artystyczny dopiero kształtują, a ich przedstawienia rodzą się z niezgody na kształt debaty publicznej (Klemm, Marco Layera, Gianina Carbunariu, Oliver Frljić, Piotr Sieklucki); w trakcie Festiwalu spotkamy się zarówno z reżyserami, którzy bawiąc się teatralnymi konwencjami szukają formy dla indywidualnego dialogu ze współczesnością (Krystyna Meissner, Janusz Opryński, Cezary Tomaszewski, Zoltán Balázs, Paola Giannini), jak i tych, którzy wykraczając poza teatralną konwencję, starają się zniwelować granicę między tym co prywatne, a tym co publiczne, między tym co artystyczne, a tym co autobiograficzne (Emma Dante, Romeo Castellucci, Alain Platel).

Niecodzienność to wielowątkowość i wielokierunkowość; niecodzienność to także niepewność, zagadkowość, wyczekiwanie; niecodzienność zwraca uwagę na cechującą współczesność płynność obowiązujących w niej zasad; niecodzienność to obietnica nagrody za wytrwałą obronę indywidualnej wolności i niezależności; niecodzienność to bunt przeciwko obowiązkowi podporządkowywania się społecznym normom. Niecodzienność to podróż przez codzienność widzianą z nowej, innej perspektywy. Perspektywą, która na tegorocznej edycji Festiwalu Dialog – Wrocław porządkować będzie nasze rozumienie niecodzienności stanie się osiem głównych tematów Festiwalu, opowiedzianych przez 15 zaproszonych na Festiwal przedstawień.

VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław
hasło Festiwalu: NIECODZIENNI
termin Festiwalu: 7-15 październik 2011, Wrocław
organizator: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
dyrektor artystyczny Festiwalu: Krystyna Meissner
www.dialogfestival.pl

Organizator: Wrocławski Teatr Współczesny
Mecenasi: Miasto Wrocław, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut im. Adama Mickiewicza, Fundacja Polska Miedź, Ambasada Królestwa Niderlandów, Rumuński Instytut Kultury, Consejo Nacional de la Cultura y les Artes
Złoty Sponsor: Tauron
Patroni Medialni: Wprost, TVP 2, TVP Kultura, TVP Wrocław, Gazeta Wyborcza, Radio Wrocław, Radio Ram, gazeta.pl, Dwutygodnik, Exklusiv, Didaskalia, Tygodnik Powszechny, o.pl, dlaStudenta, empik.com, PIK, o.pl, e-teatr, PokaPoka, Platine, PolskamaSens




Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.