Wrocław w bieli i czerwieni (Foto)

| Utworzono: 2014-05-02 10:59 | Zmodyfikowano: 2014-05-02 14:22
Wrocław w bieli i czerwieni (Foto) - fot. Stadion Wrocław
fot. Stadion Wrocław

Przy rzęsistym deszczu i z niewielką publiką świętowano we Wrocławiu Dzień Flagi. Jednak ci, którzy pod parasolami oglądali uroczystą defiladę i salwę honorową w Rynku, nie mieli wątpliwości, że to doskonała okazji do poczucia się dumnym z naszych barw narodowych:

Na placu Gołębim uroczyście podniesiono flagę państwową, była też salwa z udziałem kompanii honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz pododdziałów: policji, służby celnej i straży miejskiej. O godz. 20.00 na stadionie przy al. Śląskiej specjalny pokaz biało-czerwonej  iluminacji, potrwa do północy.

Podobnie będzie 3 maja. W ten sposób wrocławska arena zamieni się w największą flagę Polski. Membrana stadionu ma wysokość 30 metrów i szerokość 780 metrów. - Całkowita powierzchnia wyświetlonej flagi wyniesie ponad 23 tys. metrów kw. - wyjaśnia Adam Burak ze Stadionu Wrocław. Specjalny pokaz iluminacji w biało – czerwonych barwach zostanie zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „największa świetlna flaga narodowa”.

Święto Flagi
Obchodzone jest w Polsce od 2004 roku. Wybór 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Święto flagi obchodzą też m.in Stany Zjednoczone, Meksyk, Finlandia czy Ukraina.

Znieważenie flagi
Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy. Art. 137 § 2 k.k reguluje kwestię znieważenia lub niszczenia flag lub innych znaków państwowych obcego państwa na terenie Polski.

Ochrona prawna z tytułu Art. 137 § 2 k.k ogranicza się do znaków wystawionych publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy. Zgodnie z tak zwaną klauzulą wzajemności z art. 138 § 1 k.k znaki państwa obcego na terenie Polski są objęte ochroną jedynie w przypadku gdy państwo obce zapewnia wzajemność. (źródło: Wikipedia)

Reklama
Zdjęcia
Wrocław w bieli i czerwieni (Foto) - 4
Wrocław w bieli i czerwieni (Foto) - 5

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.