Gdzie się kąpiemy? Dolnoślązacy plażują. I kombinują

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-07-20 09:25 | Zmodyfikowano: 2014-07-20 09:25
A|A|A

Wrocławskie Morskie Oko; fot. archiwum prw.pl

Mieszkańcy Wrocławia miasta mają do dyspozycji cztery pływalnie pod gołym niebem: kąpielisko "Orbita" przy Wejherowskiej, kąpielisko "Glinianki" przy Kosmonautów, Kąpielisko "Morskie Oko" przy Chopina i basen kąpielowy "Kłokoczyce" przy Kłokoczyckiej.

Wrocławianie mogą też zażywać kąpieli w krytych pływalniach w aquaparku, w "Redeco", na basenie przy ulicy Racławickiej, w Centrum SPA przy Teatralnej oraz na krytej pływalni przy Stadionie Olimpijskim na ulicy Paderewskiego. Są też pomniejsze zadaszone kąpieliska: basen Klubu Środowiskowego AZS przy Baudouina de Courtenay, basen przy Hotelu "Wrocław", Basen Uniwersytetu Rolniczego przy Chełmońskiego i basen w Hotelu "Quality System" przy Kromera. We Wrocławiu funkcjonują też baseny przy szkołach podstawowych na Bobrzej, Wieczystej, Poznańskiej, Ścinawskiej, Obornickiej, Trwałej i Zemskiej. By móc z nich skorzystać, trzeba uzyska zgodę dyrektora konkretnej szkoły.

Jelenia Góra

Jeleniogórski basen przy ulicy Sudeckiej, jak w każde wakacje, przeżywa oblężenie. Mieszkańcy stolicy Karkonoszy nie mają jednak zbyt wielu alternatyw dla tego popularnego kąpieliska. Pobliski Miłków oferuje basen o olimpijskich wymiarach i to tak na prawdę wszystko, jeśli chodzi o okolicę. W Karpaczu jest aquapark przy hotelu Sandra, 5 basenów ma Szklarska Poręba (hotel Bornit, KRUS CRR, hotel Sasanka, ośrodek Olimp i hotel Las), wszystkie są jednak pod dachem. W obu miastach brak otwartego kąpieliska.

Jeleniogórzanie, z braku innych możliwości, korzystają z nielegalnych kąpielisk takich jak żwirownia w Wojanowie, czy podjeleniogórski Balaton - są to jednak miejsca niebezpieczne. Podobnie można powiedzieć o Zakolu przy Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie.

Otwartego kąpieliska brakuje też w Kamiennej Górze i okolicy. Woda w miejscowym zalewie nie spełnia żadnych warunków sanitarnych. Zbiornik Bukówka to natomiast akwen zamknięty. Dopuszczono na nim jedynie łowienie ryb i sporty wodne. Po drugiej stronie Jeleniej Góry są Jeziora Leśniańskie oraz Złotnickie. Działa tam tylko jedno oficjalne kąpielisko - Sucha Plaża Czocha. Nielegalne, acz bardzo popularne, to Stankowice-Sucha, Karłowice, Złoty Sen, Bożkowice, Baworowo.

Legnica

Mieszkańcy Legnicy mają w te wakacje do dyspozycji trzy kąpieliska. "Kormoran" przy ulicy Kąpielowej oraz baseny przy ulicach Stromej i Radosnej. Na wszystkich trzech administrowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji obiektach są ratownicy a sanepid bada jakość wody.

Nadal nie jest czynne i nie wiadomo kiedy będzie dostępne dla pływaków kultowe już podlegnickie kąpielisko "Jezierzany". Przez lata do położonego w gminie Miłkowice ośrodka, zjeżdżały tłumy plażowiczów z całego regionu. Jezierzany są co prawda otwarte, ale oficjalnie obowiązuje tam kategoryczny zakaz kąpieli. Na miejscu nie ma oczywiście ratowników.

Bezpieczni nad wodą

Trwa wakacyjna akcja Radia Wrocław. Apelujemy o mądre plażowanie, przypominamy też zasady pierwszej pomocy i uczymy, jak reagować, gdy ktoś obok nas się topi. Tworzymy też, wraz ze Słuchaczami, mapę niebezpiecznych kąpielisk. Wszystkie szczegóły znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama