Gorzkie zwycięstwo producenta lodów

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-09-16 07:45 | Zmodyfikowano: 2015-09-16 07:46
A|A|A

Na zdjęciu Aleksander Kowalczyk (fot. Michał Wyszowski/Radio Wrocław)

Aleksander Kowalczyk postanowił walczyć w sądzie:

Zwycięstwo ma gorzki smak. Przez dopłaty, które łącznie mogły sięgnąć nawet miliona złotych, firma Aleksandra Kowalczyka nie przetrwała. Przedsiębiorca będzie się domagał odszkodowania w sądzie.

MATERIAŁ Z MARCA br.: SKARBOWY CUD: Zamienili lody w wodę (POSŁUCHAJ)

Sławomir Zieleń, który reprezentował firmę w sądzie, przyznaje, że działanie skarbówki jest w tej sprawie po prostu naganne:

Wyrok jest jeszcze nieprawomocny. Izbie Skarbowej, która sprawy nie komentuje, przysługuje prawo do skargi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

POSŁUCHAJ RELACJI RADIA WROCŁAW:

Dla prw.pl komentuje Sławomir Zieleń, doradca podatkowy, autor skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego:

- Jeżeli ktoś przez lata coś produkuje lub sprzedaje w określonej stawce VAT to ma prawo uznać, że robi to dobrze. Szczególnie jeżeli organ podatkowy zwraca mu VAT, a tak było w przypadku pana Kowalczyka. Przecież organ weryfikował to co on robi i zawsze uznawał, że sprzedaje on lody. Jeżeli po czterech latach przychodzi kontrola i kwestionuje wszystko od początku, to wywraca w firmie wszystko do góry nogami (…) W tym przypadku cały czas mamy do czynienia ze sprzedażą lodów. To czy one w transporcie były zamrożone czy nie, nie ma żadnego znaczenia, bo to nie zmienia ich istoty. To są lody.

Na zdjęciu poniżej fabryka Aleksandra Kowalczyka:

Przypomnijmy, że spór pomiędzy przedsiębiorcą a organami skarbowymi dotyczył tego co tak naprawdę jest produkowane w niewielkim zakładzie. Dla obciążeń podatkowych ma to kolosalne znaczenie. Ponieważ dla lodów stawka VAT jest preferencyjna: 5 proc. (wcześniej 7 proc.), a dla napojów już nie : 23 proc. (wcześniej 22 proc.).

Kontrolerzy skarbowi stwierdzili, że lizaki lodowe były sprzedawane wyłącznie w stanie płynnym; że zaliczają się do grupy produktów „pozostałe napoje bezalkoholowe” oraz że ten produkt nie powinien korzystać z żadnych preferencji podatkowych.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przedsiębiorca napisał „Prowadząc postępowanie dowodowe organ skoncentrował się na stanie skupienia w jakim lody były transportowane do hurtowni czy też sklepów, a nie na tym w jakim stanie lód trafia do konsumenta ostatecznego” oraz „w żadnym przypadku, nawet jeżeli lód wodny był dostarczony przeze mnie w formie płynnej – produkt ten nie był sprzedawany konsumentowi ostatecznemu inaczej niż w postaci zamrożonej (…)”.

Na zdjęciu urząd skarbowy:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Wro
2015-09-22 04:07:33
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Opresyjność urzędów tego Kraju ...
~Maciek z Wrocławia
2015-09-17 21:23:23
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 2
Sprawa śmierdzi, pewnie jakiś życzliwy doniósł bo kuło go w oko /oczy/, lub nie właściciel nie chciał płacić łapówek... Odszkodowanie w naszych sądach są śmieszne w takich sprawach /OPTIMUS.../, ja chyba nie dałbym rady i zaje... takie urzędnika z premedytacją... ps. trzymam kciuki za mega odszkodowanie dla tego Pana i kary więzienia dla urzędników... Wszak nie są bezkarnymi krowami - bez urazy dla tych zwierzątek...
~ktoś
2015-09-17 00:10:04
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 3
Dać jedną stawkę vat na wszystko i będzie spokój
~Atuor
2015-09-16 21:18:31
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 7
Tylko w polsce lex retro non agit to jedyna g____no prawda.
~Kazimierz57
2015-09-16 21:10:34
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: -3
ZNANY MI JEST JEDEN, JEDYNY, WYROK SĄDU W STOSUNKU DO ZANIEDBAŃ URZĘDNIKA, KTÓRY BRZMIAŁ: ZA ZANIECHANIE PRAWIDŁOWEGO DZIAŁANIA!
~dupol
2015-09-16 17:52:57
z adresu IP: (91.233.xxx.xxx)
Ocena: 7
Tylko bejsbol na tepy łeb debila, ktory to wymyślił.
~NIko
2015-09-16 17:33:48
z adresu IP: (88.212.xxx.xxx)
Ocena: 1
Mandzuria w Polsce ! ! !
~dracov6664
2015-09-16 16:12:00
z adresu IP: (109.125.xxx.xxx)
Ocena: 9
Trzeba rozwalić ten urząd skarbowy a jego pracowników powwieszać jak psy na latarniach.
~pancio
2015-09-16 16:00:09
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 8
Dla nas to tylko mały epizod.Dla tego biedaka to życiowa tragedia.W tym chorym kraju każdego przedsiębiorce traktuje się niejako z góry jako kombinatora.Nie słyszałem o przypadku by jakiś US dopomógł jakiejś firmie.Może po prostu prościej by było gdyby każdy prowadzący działalność.Co miesiąc zamiast zanosić dokumenty do księgowej.Po prostu przynosić je do US.Tam byłby przydzielony urzędnik który od początku działania firmy prowadziłby moje dokumenty.Wyeliminowało by to wszystkie kontrole skarbowe.(Bo po co kontrolować swoją własną pracę)Co za ty idzie wszystkie pomyłki tych tzw.urzędników obciążały by konkretną osobę.Która musiałby za błędy odpowiadać osobiście.A nie jak obecnie odpowiada urząd jako organ.Proste jak budowa cepa.Tylko w tym kraju nie tworzy się by coś uprościć.A po to by "Ignorantia legis non exculpat"Co w tłumaczeniu z łac. Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem.
~Komentarz został usunięty
2015-09-16 14:42:34
z adresu IP: (88.68.xxx.xxx)
Ocena: -2
Komentarz został usunięty
~dr Kaftan
2015-09-16 11:59:42
z adresu IP: (46.112.xxx.xxx)
Ocena: 4
zapłacą podatnicy, ale biurwa nie poniesie żadnej odp... jeszcze pewnie premie zgarnęła. a Pracownicy na bruk.. dobrze, że gość miał jeszcze na prawników.. To nie jest Kraj dla Uczciwych ludzi... mógł byś inwestorem zagranicznym- wtedy byłby zwolniony z podatków.. ( tak wiem, że nie z VAT :p )
~Gość
2015-09-16 11:33:33
z adresu IP: (109.107.xxx.xxx)
Ocena: -8
Autorze, naucz się pisać. – Liczby i symbolu procenta nie rozdziela się spacją! Tak więc 7% a nie 7 %! – „stawka VAT” (bo w domyśle: „podatku VAT”), a nie żadne „stawka VAT- u” (jeszcze z debilną spacją przed „u”). Dobrze, że pewnie większość tego tekstu to copy&paste z innych materiałów, bo coś czuję, że takich i podobnych błędów byłoby znacznie więcej.
~QuS
2015-09-16 11:17:14
z adresu IP: (79.190.xxx.xxx)
Ocena: 3
A wystarczy jednolita stawka VAT na wszystko. Złe prawo rodzi złe skutki.
~sQcha
2015-09-16 10:59:09
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 15
Wprowadzić personalną odpowiedzialność finansową dla urzędników! Jak pracując u "prywaciarza" coś spieprzysz, to poleci Ci po premii lub wypłacie, a jak zniszczysz komuś życie jako urzędnik to jesteś bezkarny - wszyscy zapłacimy za kolejny błąd skarbówki, tak jak to było z optimusem.
~punisher
2015-09-16 10:36:30
z adresu IP: (94.42.xxx.xxx)
Ocena: -2
A może wielkie skutecznie niszczą małych, np. co za problem kupić kontrolera skarbowego, nie pierwszy nie ostatni maluśki zniszczony
~Komentarz został usunięty
2015-09-16 10:35:49
z adresu IP: (212.160.xxx.xxx)
Ocena: 5
Komentarz został usunięty
~zjadacz_lodów
2015-09-16 10:31:38
z adresu IP: (185.80.xxx.xxx)
Ocena: 8
Gdyby stan skupienia - co sugeruje US - miał znaczenie, to czy konsument, któremu lód się roztopi, musi dopłacić VAT przed skonsumowaniem lodów? W końcu już nie je lodów, a pije napój. Co za tumany są w tych skarbówkach! Wystarczy ruszyć mózgownicą - skoro konsument kupuje i je lody, to kto niby je wyprodukował? Naczelnika US i prowadzącego inspektora zlicytować do drugiego pokolenia, a pieniądze oddać przedsiębiorcy!
~taki-tam
2015-09-16 09:13:07
z adresu IP: (77.253.xxx.xxx)
Ocena: 6
Zdjęcie dobitnie sugeruje - "jbc to tam sa winni można to zburzyć " :)
~Prawda Was Wyzwoli
2015-09-16 09:10:40
z adresu IP: (82.177.xxx.xxx)
Ocena: 18
I tak to w tym kraju jest. Zniszczyli przedsiębiorstwo przedsiębiorczego mężczyzny i zapewne nikt nie poniesie odpowiedzialności za to. Małych gnębią, a wielkich korporacji się boją. Gnidy.
NA ANTENIE
PiotrPietraszek
MagdaBajor
Piotr Pietraszek , Magda Bajor
 15:00 - 18:00
Satyryczny Odcinek Radiowy
Tylko muzyka, dobre towarzystwo i laba...