Solidarnie kupują kebaby u Turka nękanego przez wandali

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2015-09-29 10:23 | Zmodyfikowano: 2015-09-29 10:30
A|A|A

Foto: Jędrzej Rams/Gość Niedzielny

Dwa tygodnie temu uruchomił w centrum Złotoryi punkt sprzedaży kababów. Od tego momentu nieznany sprawca trzykrotnie powybijał mu szyby w witrynach. Policja nie ma wątpliwości, że było to działanie nieprzypadkowe, choć do tej pory nie udało się złapać sprawców. Wczoraj kilkudziesięciu mieszkańców Złotoryi pojawiło się u Turka.

- Taki gest poparcia wymyśliliśmy na jednym z portali internetowych. Wchodzimy, mówimy "dzień dobry", kupujemy kebaba - albo go nie kupujemy, bo nie każdy musi to lubić. Chodzi o to, żeby tu być i podkreślić, że to nie jest zachowanie, które jest tu akceptowane, które nam się podoba, czy jest dla nas jakimś wzorem. Tak nie może być - podkreśla uczestniczka akcji Barbara Zwierzyńska:

Złotoryjanie są przekonani, że wandale działają z pobudek narodowościowych. Mirosław Kopiński zaangażował się w akcję poparcia przedsiębiorcy, ale jak zastrzega nie tylko ze względu na różnice etniczne.

- Ta akcja wyszła całkiem naturalnie i spontanicznie. Chcemy pokazać, że w Złotoryi każdy może czuć się bezpiecznie. Jesteśmy przeciwni, żeby w naszym mieście ktoś rozbijał szyby - nieważne komu. To jest naszym buntem, sprzeciwem, żeby nie było takiego sygnału, że tutaj nie warto przyjeżdżać - mówi Mirosław Kopiński: 

Turecka restauracja jest jedynym lokalem w centrum Złotoryi, gdzie w ostatnim czasie powybijano wystawy. Właściciel punktu gastronomicznego mieszka w Polsce od ośmiu lat. Jest jedynym Turkiem zameldowanym w Złotoryi.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Chiron
2015-11-23 23:41:37
z adresu IP: (31.182.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ach, jaka piękna byłaby basza Polska, gdyby nie ci słynni "nieznani sprawcy" Które to już pokolenie, panowie ubecy!
~reo
2015-10-12 23:38:26
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: -1
jak juz to tepic tych leni z polnocnej afryki - egipyu czy czesci maroka bo widzialem jakie to lenie falszywe i mysla ze im sie nalezy np w wschodnich niemczech
~terminator
2015-10-02 23:03:30
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 0
mam nadzieję ,że wyłapią tych rasistów i namierzą po IP wszystkich popierających rasizm - w Złotoryi chamstwo nie będzie tolerowane !!!
~tihomax
2015-10-02 21:00:27
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
To pierwsza wybita szyba w polsce? Sam turas mógł to zrobić żeby zaistnieć i teraz żeby być na topie trzeba żerć u tego bo to poprawne politycznie. No i oczywiście jak ktoś tknie turasa to od razu rasita itp. Za niedługo bary mleczne w Polsce pozamykają bo tylko Polscy rasiści się tam stołują.
~gring0
2015-10-02 10:51:14
z adresu IP: (95.143.xxx.xxx)
Ocena: 3
sam sobie powybijal - taki marketing...
~TOMASZENKO
2015-10-01 20:24:43
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jak dla mnie jedzenie pierwsza klasa. już kilka razy jadłem w Sultanie i na pewno nie ostatni. A co do obsługi to wiedzą co robią i dobrze robią. A co do tych szyb to najzwyczajniej w świecie to był/byli debile idioci itd. Kamery są do d... że niby to nikogo nie złapali ale mam nadzieję że za to odpowiedzą i słono zapłacą. Pozdrowienia dla załogi z Sultana.
~Monika
2015-09-30 23:41:45
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 17
Skoro gościu płaci normalnie zus , rozlicza się z urzędem skarbowym , czyli dostosował się do ,,zasad" panujących w Polsce dlaczego ma tego nie robić? uczciwie zarabia nie ważne jakiej narodowości. Ciekawe ilu z nas ma dziadki,pradziadów z innych państw którzy uciekli do Polski?
~luk
2015-09-30 14:49:16
z adresu IP: (217.98.xxx.xxx)
Ocena: 8
W pierwszej kolejności należy winić za to rząd a dopiero później społeczeństwo. To rząd bowiem wpuszcza do nas 12 tys islamistów (a to dopiero pierwsza tura) przy ogromnym sprzeciwie społeczeństwa. Właściciel restauracji jest pewnie Bogu ducha winnym człowiekiem, płaci u nas podatki i oczywiście te działania należy potępić jednakże takie działania społeczne będą się nasilać tylko i wyłącznie przez działania obecnego rządu.
~Zniesmaczony :/
2015-09-30 14:23:55
z adresu IP: (88.97.xxx.xxx)
Ocena: 6
Cebulactwo w Polsce nie zna granic. Przykre to... :(
~Wasch
2015-09-30 12:27:38
z adresu IP: (176.109.xxx.xxx)
Ocena: 13
Turcy są wporzo. Najgorsi są islamscy fanatycy religijny i patologiczni lenie z afryki. Turcja to kraj europejski i laicki.
~polacco
2015-09-30 12:16:49
z adresu IP: (83.28.xxx.xxx)
Ocena: 5
elerktorat pisuarow w akcji,wandale i pasozyty w akcji/taka mala powtorka ze slynnej krysztalowej nocy/
~Ada
2015-09-30 11:46:12
z adresu IP: (80.11.xxx.xxx)
Ocena: 0
Fakt dziewuchy mało urodziwe na zdjęciach.
~Zobi
2015-09-30 11:40:47
z adresu IP: (82.4.xxx.xxx)
Ocena: -1
Widocznie Polacy nie chcą turasa
~MySzA
2015-09-30 11:35:23
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
To nie powinno mieć miejsca-gadanie ,że to z miłości do Polski- jest ;Głupie;Ale jest powiedzenie ;Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe;Dobre rzeczy i złe rzeczy wracają, temu kto tak zle postepuje, doświadczy tego,,,, pozdrawiam
~drert
2015-09-30 11:26:30
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: -5
podtruwają słyszałem te kebaby
~Przemek
2015-09-30 09:51:25
z adresu IP: (81.18.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie szkalujcie ludzi którzy kochają Polskę, tak naprawdę nikt nie wie dlaczego ktoś rozbija te szyby...
~Izus
2015-09-30 08:22:43
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ludzie czy wy wogole jedliście kiedyś kebaba??!!!
~bywalec
2015-09-30 08:08:00
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 3
pewnie z grzybka
~Tobiasz
2015-09-30 07:41:50
z adresu IP: (193.41.xxx.xxx)
Ocena: 5
Boże, ale w tej Złotoryji macie brzydkie kobiety... przykro mi.
~Sds
2015-09-30 07:06:01
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 13
Ludzie co wam przeszkadza że Turek otworzył kebaba my się cieszymy że otworzyl turek dajcie jemu spokój pozdrowienia dla Turka od nas
~yes
2015-09-30 06:45:54
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: 3
Prawda, Turcja jest krajem, ktory nie uznal rozbiorow Polski. "PRAWDZIWY POLAK i KATOLIK" szczuje kazdego, kto ma troche ciemniejsza skore i wyznaje inna religie.
~Legnicki-hejter
2015-09-30 00:53:48
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 6
A tak to Złotoryjanie jeździli do Legnicy lub do Jeleniej Góry na Kebaba a jak jest na miejscu to najlepiej żeby jakiś je*any pseudo narodowiec albo też patologia zniszczyła uczciwego przedsiebiorce który płaci podatki i robi zaje*iste żarcie :) jak w Legnicy ,przez jednego idiote.
~Czytać i googlać
2015-09-29 20:23:29
z adresu IP: (83.28.xxx.xxx)
Ocena: 8
W pamięci Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w wywozie rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.
~Jasiu
2015-09-29 20:07:27
z adresu IP: (109.95.xxx.xxx)
Ocena: -11
Zdrajcy
~Ewa
2015-09-29 19:24:56
z adresu IP: (212.88.xxx.xxx)
Ocena: 11
Moi kochani ksenofobi, czy byliście kiedyś w Turcji w miejscowości Polonesköy? Nie , a to szkoda. Po powstaniach listopadowym i styczniowym w XIX powstała w Turcji polska wioska, w której znaleźli schronienie powstańcy i ich rodziny. Przed rokiem miałam okazje tam być. I co widzę: polski kościół, cmentarz, muzeum, polski dom kultury i niewielk, ale istniejąca polska gmina. Nie widziałam wybitych szyb, czy zbezszceszczonego cmentarz. A na dodatek do tych innowiercow (Polaków) przyjeżdzają rodziny ze Stambułu, aby spędzić miły weekend !!!
~Joorek Ogoorek
2015-09-29 18:29:25
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: 5
Z treści krytycznych komentarzy wynika głównie brak kultury i niskie wykształcenie większości autorów. Podejrzewam, że nie są oni wystarczająco kreatywni, by samemu otworzyć w Polsce firmę i boją się, że skończą na zmywaku u Turka, Araba, Chińczyka...
~dr Kaftan
2015-09-29 18:22:59
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 7
debile muszą dorobić ideologie do swego lenistwa, bezrobocia i chlania na murku.. nie wiem czy to konkurencja- ale widać kiepskie żarcie daje, skoro musi podjudzać wandali do takich rzeczy.. robiłby kiepskie żarcie, zniknął by z rynku a tak daje prace i płaci podatki..
~ggg
2015-09-29 18:12:31
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 2
za blisko legnicy mus płacić jak nie to szybt sa pierwsze
~ACK
2015-09-29 17:19:30
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wiem, że to nie do tej sytuacji ale czegoś nie rozumiem... każde nacjonalistyczne ścierwo krzyczy, że emigranci przyjadą tu po socjal, że to nieroby, dżihadyści i podludzie a gdy człowiek z innego kraju zakłada, bądź co bądź, legalny biznes to go chcą zniszczyć. Zazdrosne, maluczkie gnoje...
~MJK9k
2015-09-29 16:54:50
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 17
Ogólnie jestem ksenofobem i stanowczo sprzeciwiam się imigrantom, ale o dziwo Turków lubię (jak i ich jedzenie) i nie przeszkadza mi osoba która, pomimo tak tragicznych przepisów, stara sie prowadzić w Polsce biznes... za to zawsze będzie miał dla mnie szacunek.
~truel
2015-09-29 16:39:38
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 15
Hańba niedoukom, ostatnio widziałem takie karki i podrostków z we Wrocku z podobnymi chorymi hasłami. Żenada, do szkoły najpierw. Brawo odważnym i mądrym mieszkańcom miasta, to dodaje otuchy i zwyczajnym przyzwoitym ludziom. Nie jesteśmy niemowami !
~dracov6664
2015-09-29 16:18:41
z adresu IP: (109.125.xxx.xxx)
Ocena: -2
Złotoryjscy frajerzy.
~złotoryjskiepicze
2015-09-29 16:08:26
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: -4
wstyd mi za was złotoryjskie picze
~oezu
2015-09-29 14:59:17
z adresu IP: (146.185.xxx.xxx)
Ocena: 11
Przecież to konkurencja. Nie jest to dziwne, że zaraz po otwarciu biznesu takie cuda? Mało przykładów z zycia. u mnie też po zmianie właściciela lokalna pizzeria nagle się zapaliła o.O
~Ka-Boom
2015-09-29 14:44:14
z adresu IP: (216.164.xxx.xxx)
Ocena: -24
Kupujac kebaba sciagasz araba
~Asia
2015-09-29 14:37:09
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 6
W starożytności bywało lepiej mentalność "Polaków" a raczej miernoty godna pożałowania. Brawo dla ludzi, którzy podjęli tak piękna inicjatywę wsparcia tego człowieka.
~luzyczanin
2015-09-29 14:36:15
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 2
Do której jest czynny ten lokal? Chętnie zjem kebaba!
~Nati
2015-09-29 13:42:32
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 10
Kogo to robota nie trudno się domyśleć KONKURENCJA, to że mają dobre i świeże jedzenie to jest plus a u niektórych tego nie ma.
~cctv
2015-09-29 12:47:40
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: -1
Roletę antywłamaniową by sobie założył i opuszczał na noc i po problemie a taka szyba podwójna to pewnie kilka stówek więc chyba jednak warto
~nemo
2015-09-29 12:00:02
z adresu IP: (195.116.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jestem jak najbardziej za taką inicjatywą Sam osobiście z córką w ubiegłą sobotę na znak solidarności byłem i zakupiłem dwa kebaby Tak trzymajmy jako Złotoryjanie!!!
~jaga
2015-09-29 11:06:02
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 18
Miło jest czytać takie artykuły. Powraca wiara w ludzi :)
NA ANTENIE
MichałKazulo
Michał Kazulo
 18:00 - 21:00
MUZYCZNY WIECZÓR
Zapraszam!