Europejskie stolice kultury: Wrocław i San Sebastian

mat. prasowe | Utworzono: 2016-01-13 14:37 | Zmodyfikowano: 2016-01-13 14:37
A|A|A

fot. ESK

Imprezy Otwarcia

We Wrocławiu weekend 15-17 stycznia rozpocznie się od “Przebudzenia”, której najważniejszym punktem będzie spektakularny pochód Duchów Wielu Wyznań, Innowacji, Odbudowy i Powodzi opowiadających piękną i tragiczną historię miasta. Spektaklowi w aranżacji znanego performera i jednego z kuratorów imprezy, Chrisa Baldwina będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna. Impreza inauguracyjna potrwa w San Sebastian aż pięć dni, od 18-24 stycznia. Rozpocznie się głośno, 24-godzinną hiszpańską Tamborradą, czyli widowiskowym festiwalem bębnów, a zwieńczony zostanie wystąpieniem przygotowanym przez Hansela Cerezę, dyrektora Cirque de Soleil. Publiczność zostanie zaangażowana do wspólnego tworzenia spektaklu. Co ciekawe, i to wydarzenie będzie można obejrzeć we Wrocławiu, a uczestnictwo w nim jest całkowicie bezpłatne.

Muzyka

Coroczne bicie Gitarowego Rekordu Guinessa i wspólne granie Hey Joe! to znane wszystkim amatorom gry na gitarze wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy na wrocławski rynek. Tym razem wydarzenie odbędzie się ono również w Donosti. Czy miasta zbiorą ponad 7344 gitarzystów potrzebnych po pobicia rekordu z 2014 roku? Jeśli wybierzecie się do Hiszpanii lub Wrocławia na majówkę z gitarą, być może uda się sprostać temu wyzwaniu! Wyjątkowym punktem na muzycznej mapie stolicy Dolnego Śląska jest
z pewnością Narodowe Forum Muzyki. Już od “Przebudzenia” stanowić będzie ono jeden
z centralnych punktów kulturalnej przestrzeni miasta. Instalacja pod tytułem “Pasaż”, czyli dźwiękowo-świetlny korytarz nawiązujący do historii miasta, Jazztopad i Wratislavia Cantans, a także inne imprezy muzyczne, zadowolą nie tylko szeroką publiczność, ale
i wysublimowane gusta melomanów.


Teatr

Od 14 października do 13 listopada br. we Wrocławiu gościć będzie Olimpiada Teatralna, organizowana przez Instytut Grotowskiego pod hasłem “Świat miejscem prawdy”. W ramach Olimpiady odbędzie się między innymi festiwal “Dziady” ukazujący nie tylko polskie, ale też światowe rytuały. To wyjątkowe i wydarzenie będzie się toczyć w trakcie Święta Zmarłych, co sprawi, że atmosfera prezentowanych dzieł będzie jeszcze bardziej zagadkowa. Tymczasem pod koniec lipca w San Sebastian odbędzie się nawiązujący do twórczości Szekspira i przeniesiony w przestrzeń plenerową wyjątkowy cykl “Sen nocy letniej”, gdzie poczuć będzie można miłość, zdradę i baśń. Prowokacyjna interpretacja, a także wyjątkowa sceneria wydarzenia może być jednym z najciekawszych punktów programu San Sebastian 2016.

Film

Obie Stolice Kultury znane są z ważnych imprez filmowych. Na kulturalnej mapie Wrocławia Festiwal Nowe Horyzonty przyciąga latem każdego roku amatorów wielkiego ekranu z całej Polski. Międzynarodowy Festiwal Filmowy San Sebastian organizowany od 1953 roku z wielkim rozmachem i cieszący się światową sławą, to “must be” dla krytyków kina popularnego. Wrocław promuje polską kulturę filmową cyklem “Polish film for beginners”, gdzie będzie można obejrzeć ważne polskie produkcje w wersji z napisami w języku angielskim, podczas gdy w San Sebastian będzie można obejrzeć przede wszystkim filmy Kieślowskiego. We wrześniu festiwal zatytułowany “Film i konflikt” zbierze najciekawsze projekcje z całego świata, również te kontrowersyjne. Autorzy wydarzenia chcą przedstawić podejście różnych kultur do tej trudnej tematyki.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama