ESK 2016 we Wrocławiu już gotowa do przebudzenia

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2016-01-16 19:19 | Zmodyfikowano: 2016-01-16 19:19
ESK 2016 we Wrocławiu już gotowa do przebudzenia - fot. wroclaw.pl
fot. wroclaw.pl

W 35 punktach miasta można dostać program ESK 2016, z mapami pochodów Duchów. Warto wybrać sobie jeden z nich i aktywnie dołączyć do artystów -apeluje Agnieszka Franków- Żelazny kurator ESK ds. muzyki.

Na niedzielne Przebudzenie czekają 4 Duchy: religii, powodzi, innowacji i odbudowy. Początek pochodów o godzinie 16, finał w Rynku o 18:30.

Podobnie jak podczas imprezy sylwestrowej, część Rynku zostanie wygrodzona, a wejścia czynne od godz. 16.00 będą znajdować się w trzech lokalizacjach: ul. Mikołaja – ul. Odrzańska, ul. Świdnicka – ul. Oławska oraz ul. Kuźnicza – ul. Wita Stwosza. Organizatorzy wydzielili także specjalny sektor dla osób niepełnosprawnych znajdujący się w pobliżu sceny głównej. Finał będzie można oglądać również na specjalnych telebimach umiejscowionych w siedmiu lokalizacjach wokół Rynku, tj. na placu pod Kościołem Garnizonowym, na placu przed NFM, na placu przy skrzyżowaniu ulic Kotlarskiej i Kuźniczej, placu Nowy Targ, na ul. Świdnickiej w kierunku wejścia do Rynku, na placu przed Kościołem Św. Magdaleny oraz na Placu Solnym. Zaplanowana została także projekcja wydarzenia w samym Rynku wyświetlana na fasadach kamienic.

 

Ceremonia Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 
„Przebudzenie” - Pochód 4 Duchów Miasta
niedziela, 17 stycznia / START 16.00 / FINAŁ 18.30

Na trasach pochodów Duchów Miasta spodziewane są utrudnienia w ruchu ulicznym oraz zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Warto zwrócić uwagę na godziny kolejnych przystanków duchów – w ich okolicach trasy przemarszu będą zamknięte dla ruchu oraz możliwe będą chwilowe zmiany w ruchu pieszym.

(kliknij w obrazek, żeby powiększyć)

TRASY:

DUCH INNOWACJI

start: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, ul. Czajkowskiego 109, godz. 16.00

  • ROZWÓJ MEDYCYNY dawny Szpital Dziecięcy, ulica J. Kasprowicza, godz. 16.20
  • NATURA I KULTURA instalacja świetlna Michała Kardasa, ulica Na Polance, godz. 16.50
  • WOLNOŚĆ UMYSŁU instalacja Tomasza Domańskiego, Zakład Karny Wrocław nr 1, ul. Kleczkowska 35, godz. 17.10
  • DIGITALIZACJA instalacja świetlna Karoliny Jacewicz, wiadukt kolejowy, ulica W. Reymonta, godz. 17.15
  • INNOWACJA most Uniwersytecki, godz. 17.45

Gdy Duch Innowacji budzi się ze spoczynku, wszystko wokół rozbłyska. Przypomina jedną z tych zjaw, które sprawiają, że światło żarówek skrzy się i migoce. Instalacja jest artystyczną impresją na temat symbiotycznego związku przyrody i technologii. Stanowi dialog między rozświetloną nowoczesnością a organicznym, zygzakowatym kształtem natury. Miłośnicy laserów i imponujących iluminacji powinni zainteresować się DUCHEM INNOWACJI. Na trasie jego pochodu macie szansą zobaczyć Wrocław w nowym świetle.

DUCH POWODZI 

start: Zajezdnia Dąbie, godz. 16.00

  • DZIKA RZEKA główna brama ZOO, godz. 16.10
  • DŹWIĘKOWA ŁÓDŹ PODWODNA most Zwierzyniecki, godz. 16.25
  • WIELKA FALA rondo Reagana, plac przed Pasażem Grunwaldzkim, godz. 16.45
  • WALKA Z ŻYWIOŁEM most Grunwaldzki, godz. 17.10
  • PODWODNY WROCŁAW plac Dominikański, godz. 17.35

W 1997 r. rzeka Odra zalała Wrocław, cały region i sąsiednie kraje. Miasto odpowiedziało solidarnością i manifestacją obywatelskiej dumy – bezcenne książki i artefakty z bibliotek, muzeów i archiwów zostały ocalone i przeniesione w bezpieczne miejsce. Uratowano zwierzęta w ZOO, spontanicznie budowano sieć wałów, by uchronić przed zalaniem najcenniejsze zabytki Wrocławia. Duch Powodzi jest zarówno potężny, jak i łagodny – jest siłą natury i dlatego nie można nim władać ani go przebłagać. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają wrocławskie ulice przykryte morzem niebieskiego materiału? Co się stanie, gdy to morze zacznie falować? Fani nagłych zwrotów akcji i szczęśliwych zakończeń – dołączcie do pochodu DUCHA POWODZI.

DUCH WIELU WYZNAŃ

start: dawna Zajezdnia Tramwajowa przy ul. Legnickiej, godz. 16.00

  • TANIEC GŁUPCÓW plac przed galerią Magnolia Park, godz. 16.20
  • RICHTE MICH GOTT Muzeum Współczesne Wrocław, godz. 17.00
  • L’CHAIM budynek PWST, ul. Braniborska 59, godz. 17.15
  • SŁAWA kładka Nabycińska, godz. 17.30
  • NIEŚCIE CHWAŁĘ plac Jana Pawła II przy ul. Ruskiej, godz. 17.45

Wrocław – miasto wielu wyznań, czego dowodem są zabytkowe budynki, świątynie, wielkie dziedzictwo muzyczne, tradycja kulinarna i, oczywiście, ludzie, liturgie, języki. Prawdziwy tygiel kulturalny i przebogate zaplecze, z którego dziś możemy korzystać, kultywując wielonarodową historię Wrocławia. Jeśli lubisz muzykę i ciekawi Cię, jak może ona brzmieć w miejskiej przestrzeni, wygrywana lub wyśpiewywana na największych wrocławskich placach, dołącz do DUCHA WIELU WYZNAŃ.

start: Zajezdnia Grabiszyńska, godz. 16.00

DUCH ODBUDOWY

  • PRZESZKODA skrzyżowanie ulic Grabiszyńskiej i Bzowej, godz. 16.20
  • DRZWI ZAMKNIĘTE Instalacja świetlna, skrzyżowanie Grabiszyńskiej i Stalowej, godz. 16.40
  • MORZE LUDZKOŚCI skrzyżowanie ulic Grabiszyńskiej i Zaporoskiej, godz. 17.05
  • PUNKT OSTRZEGAWCZY okolice kładki dla pieszych nad ul. Grabiszyńską, godz. 17.30
  • ŚCIANA OGNIA plac Legionów, godz. 17.35

W 1945 r. Wrocław rozpoczął długi i bolesny proces odbudowy. Miasto musiało powstać z ruin, na nowo zdefiniować swoją tożsamość i odtworzyć społeczne relacje. Ta historia związana jest z poszukiwaniem nowego początku, nowego miejsca do życia. Opowiada o ludziach, którzy tracą wszystko i podczas podróży przez kolejne doświadczenia uczą się, jak funkcjonować razem w nowym, kształtującym się społeczeństwie. Ci, którzy cenią sobie dobrego bohatera i porządek, jaki robi w świecie, powinni dołączyć do DUCHA ODBUDOWY.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.