Sensacja ornitologiczna w Wałbrzychu. Przyleciał pomurnik!

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-02-02 13:24 | Zmodyfikowano: 2016-02-02 13:24
A|A|A

fot. Krzysztof Żarkowski

Pomurnik od tygodnia przebywa na terenie jednego z zakładów produkcyjnych. "To prawdopodobnie migrant zimowy" – mówi przyrodnik Krzysztof Żarkowski.

Jego pojawienie się tutaj jest nie lada sensacją. "Ostatni taki przypadek był w 2008 w Górach Kaczawskich w jednym z kamieniołomów. Ten ptak występuje głównie w Alpach czy Karpatach. Żeruje na ścianach skalnych, żywiąc się owadami. W Polsce obserwowane są pojedyncze osobniki, na przykład w Tatrach" – wyjaśnia Żarkowski, którego pasją jest także fotografia przyrodnicza.

Ptaszek jest niewielki, ma egzotyczny wygląd i charakterystyczne czerwone skrzydła, które widać na zdjęciach. "Gdy leci, przypomina motyla" – podsumowuje Krzysztof Żarkowski.

Jak czytamy w Wikipedii: „Istnieją przesłanki z XVII i XVIII w. o występowaniu pomurnika w Sudetach. Nie odnotowano tam jednak obserwacji gatunku w ostatnich dziesięcioleciach”.

Na pewno natomiast do pomurnika nawiązywał Andrzej Sapkowski w swojej książce „Boży bojownicy”, której akcja rozgrywa się na Śląsku. Pisał w niej, m.in. „ (...)czarny na tle rozbłyskującego nieba blok zamku zapłonął nagle jaskrawymi ślepiami okien. Była bowiem wewnątrz pozornej ruiny wielka, wysoko sklepiona sala rycerska. Oświetlające ją świeczniki, kandelabry i płonące w żelaznych obejmach pochodnie wydobywały z mroku freski na surowych murach… Przez otwarte okno wleciał na fali wiatru wielki pomurnik. Ptak zatoczył koło, rzucając widmowy cień na freski, usiadł, strosząc pióra, na oparciu jednego z krzeseł. Rozwarł dziób i zaskrzeczał, a nim skrzeczenie przebrzmiało, na krześle siedział już nie ptak, ale rycerz. W płaszczu i kapturze, bliźniaczo podobny do pozostałych. Adsumus – przemówił głucho Pomurnik. Echo przebiegło przez zamek jak dudniący grom, jak odgłos dalekiej bitwy, jak gruchot taranu o grodową bramę. I nikło powoli wśród ciemnych korytarzy…” (cytat za Skrzydlate myśli)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ptaszek
2016-02-11 15:28:38
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: -1
Radio Wrocław quo vadis ???????
~Komentarz został usunięty
2016-02-09 02:47:04
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~exceset
2016-02-06 08:08:36
z adresu IP: (94.42.xxx.xxx)
Ocena: 0
Slyszalem ze lubia gniazdowac w srodkach transportu zlota ;)
~Ewka
2016-02-05 16:05:34
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
Aja zastanawiałam się cóż to za ptaszki które widziałam w parku w Pszczynie teraz myślę że mogły być to właśnie te cudeńka malutkie a czerwony kolor rzucał się w oczy
~honsha
2016-02-04 21:51:49
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 3
Do mjodka .Sam jestem pod wielkim wrażeniem ,dwa dni kolega ornitolog nie wierzył mi dopóki go nie zobaczył to naprawdę niesamowite wydarzenie wielka to dla mnie satysfakcja .Nie zazdrość kolego tylko patrz na ptaszki jak cię interesują .P Krzysztof zrobił tylko zdjęcie bo posiada odpowiedni sprzęt chwała mu za to .
~mjodek
2016-02-03 19:19:54
z adresu IP: (213.92.xxx.xxx)
Ocena: 5
A więc on NAPRAWDĘ istnieje.... Gratulacje dla tego, co go wypatrzył! (zazdro, kolego...)
~kj1
2016-02-03 12:44:03
z adresu IP: (46.112.xxx.xxx)
Ocena: 2
pewnie zabłądził...
~kane
2016-02-03 06:09:06
z adresu IP: (31.175.xxx.xxx)
Ocena: -2
pomalowany wróbel z doklejonym dziobem ja wam to mówię sam przerobiłem kurę na papugę a gościowi wmówiłem że ostatnio bardzo utyła
~Tutnik.
2016-02-02 21:13:18
z adresu IP: (178.42.xxx.xxx)
Ocena: -2
Mieszkam na lubelszczyźnie, zauważałem takie ptaszki kilka razy w ciągu zimy, pomykające po pniach drzew, zwłaszcza śliw, kilka, kilkanaście lat temu. Zawsze pojedynczo, czasem z tymi czerwonymi plamkami, czasem bez, albo słabo widoczne, w locie rzeczywiście jak motyl. Od kilku lat niezauważam.
~Lukasz T
2016-02-02 21:00:32
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -1
Brawo krzychu
~ptak
2016-02-02 20:44:10
z adresu IP: (46.186.xxx.xxx)
Ocena: -3
to wróbel
~Ovca z Waldenburga
2016-02-02 20:35:39
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 18
Za chwilę spotkamy biskupa wrocławskiego Konrada i się zacznie :D
~Tomek
2016-02-02 19:06:48
z adresu IP: (89.69.xxx.xxx)
Ocena: 5
Piękny ptaszek, ale cytat pochodzi nie z "Bożych bojowników", ale z pierwszej części cyklu o przygodach Reynevana pod tytułem: "Narrenturm". "Boży bojownicy" to druga powieść z cyklu Andrzeja Sabkowskiego. Nie mniej jednak, piękny ptaszek...
~ojaciekrece
2016-02-02 18:41:06
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: 11
Adsumus! Adsumuuus!!
~Sylwia z Suliwoods
2016-02-02 17:59:29
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 0
PIĘKNY!!!!!
NA ANTENIE
WojciechJanicki
Wojciech Janicki
 09:00 - 12:00
Kulturalne przedpołudnie
Zapraszam