Złoty pociąg: Mieszkańcy z łopatami na 65. kilometrze

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-03-06 10:03 | Zmodyfikowano: 2016-03-06 10:03
A|A|A

fot. Michał Wyszowski

Przynieśli łopaty i są gotowi kopać. Około stu wałbrzyszan stawiło się dzisiaj na działce przy słynnym już 65. kilometrze. W ten sposób wyrazili solidarność z odkrywcami pociągu, którzy siedem miesięcy po zgłoszeniu wciąż nie mogą rozpocząć prac. Tym razem skończyło się tylko na słowach, ale happeningi mają być powtarzane. Postulat jest tylko jeden: zacząć kopać.

Podczas akcji zbierano także podpisy pod petycją skierowaną do władz miasta. Żaden z przedstawicieli urzędu dzisiaj nie pojawił się na 65. kilometrze. Było za to sporo policji i straży miejskiej.

PRZECZYTAJ: Odkrywcy toną w papierach. Przez biurokrację nie odkopią złotego pociągu?

Dzisiejszy happening odbywa się pod hasłem: "Koniec tych podziemnych ciuciubabek". Są łopaty i lista poparcia dla ludzi zaangażowanych w ten projekt. 

- Czujemy, że musimy to zrobić - mówi Radiu Wrocław pomysłodawca akcji, Rafał Okupniarek:

Odkrywcy pociągu prace chcieli rozpocząć już w tym miesiącu. Wciąż jednak nie otrzymali żadnej z wymaganych zgód, m.in. od kolei, która jest właścicielem działki.

Na miejscu jest ponad 100 osób. 

Organizatorzy podkreślają, że akcja ma charakter wsparcia dla dotychczasowych działań odkrywców „złotego pociągu”.

- Mija 70 lat od końca wojny, a my nadal zastanawiamy się co ukryte jest 10 metrów pod ziemią. Już czas rozprawić się z mitem. Zwykli mieszkańcy popierają działania wałbrzyskich odkrywców, stąd też nas pomysł, żeby wesprzeć odkrywców. Czujemy, że oni nas teraz potrzebują, więc pomożemy powalczyć o prawdę – wylicza Rafał Okupniarek.

Apel organizatorów akcji, który został zamieszczony w internecie:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~pacjent
2016-08-24 18:30:58
z adresu IP: (91.65.xxx.xxx)
Ocena: 0
zum Jurgen. Ich bin mit dir einverstanden. Das Zug gehört zum Deutscher. ~Jurgen 2016-03-08 10:09:05 z adresu IP: (80.50.xxx.xxx) Ocena: 1 Guten Morgen, ich bin interresiert dieses Thema. Myslem, ze ten Zug nalezec do Deutschland. aless klar?! Nien nich alles klar warum kam man nich antwort unter komentar schreiben ? Ich denke Zug ist in Polen und in Polen gild polnische recht BASTA !!!!
~Spejson
2016-08-18 22:11:43
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 1
Tak naprawdę to nikogo jest tunel i pociąg. Wszyscy mają prawo do wykopaliska.Co ci kopia koparkami to zachlanni na to są.
~izerski
2016-03-12 20:12:13
z adresu IP: (93.115.xxx.xxx)
Ocena: 11
A ja przestrzegam wszystkich przed czytaniem portalu naszesudety. pl, gdzie administratorzy portalu Waldemar Brygier i Katarzyna Potocka-Brygier przeklejają z różnych portali artykuły pełne błędów, a czytelnicy prostujący błędy są przez nich obrażani i pomawiani. Panuje tam pełna premoderacja komentarzy (ciekawe czego się boi się Brygier i jego żona?) i komentarze odpowiadające na obraźliwe wpisy Brygierów i wyjaśniające fakty w ogóle nie są publikowane. Ostatnio na mój komentarz prostujący ewidentne bzdury w jednym z artykułów dostałą taką o to, mało elegancką odpowiedź ze strony autorów strony, pełną obraźliwych uwag o charakterze personalnym: "@izerski: chyba tylko z nazwy "izerski", bo pojęcie ma pan niewielkie o możliwościach komunikacyjnych w Górach Izerskich, ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc... Pierwszy pociąg przyjeżdża na Polanę o 8:42, potem kilka kolejnych regularnie co godzinę! Podobnie z czekaniem w Szklarskiej Porębie na przesiadkę też się pan nie popisał... Pierwsze cztery poranne połączenia z Jeleniej Góry to czekanie w Szklarskiej Porębie Górnej odpowiednio: 10, 33 5 i 5 minut... No, ale pohejtować zawsze można, prawda? :-/" Moja odpdowiedź w ogóle nie została zamieszczona: "Czyżby? Pociąg 8.29 ze Szklarskiej Poręby przyjeżdżający na Polanę o 8.42 - jede od 26.XII. do 20.III. a od 25.VI. do 4.IX. denně, od 26.III. do 19.VI. a od 10.IX. do 30.X. jede v 6, 7 a 2., 3., 26., 27.V. Gdzie napisałem nieprawdę? Proszę policzyć sobie ile dni w roku jeździ ten pociąg. Tak jak napisałem przez większą część roku nie jeździ. Co do skomunikowań: Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 7.57 - 8.21 Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 9.11 - 12.16 50 minut czekania Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 8.57 - 9.21 Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 9.34 - 12.32 13 minut czekania Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 9.57 - 10.21 Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 10.41 - 13.46 20 minut czekania Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 11.57 - 12.21 Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 13.08 - 16.10 47 minut czekania Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 13.57 - 14.21 Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 15.09 - 18.14 48 minut czekania Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 15.57 - 16.21 Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 17.07 - 20.11 46 minut czekania Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 17.57 - 18.21 Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 19.08 - 22.18 47 minut czekania Na 7 pociągów tylko 2 mają w miarę dobry czas na przesiadkę, większość około 50 minut. Dane za PKP PLK i cd.cz. A to tylko połączenia w jedną stronę, w drugą jest niewiele lepiej. Te pociągi co godzinę na Polanę to też tylko w 2 wakacyjne miesiące. Nawet nie mogą być dobrze skomunikowane w Szklarskiej, skoro do Szklarskiej pociągi przyjeżdżają w takcie 2h (bez względu na porę roku). Więc kto tu ma niewielkie pojęcie o komunikacji w Górach Izerskich? Waldemar Brygier i "Nasze Sudety"... Sudety tylko z nazwy." Widać Brygierowi i jego żonie bardzo zależy na tym, żeby manipulować informacją i rozpowszechniać nieprawdziwe fakty. Zero honoru i odpowiedzialności za publikowane słowo. Wystarczy kilka chwil szukania w internecie żeby zorientować się, że podobne opinie na temat Brygierów i portalu naszesudety. pl ma wiele innych osób. Kilka przykładowych screenów (trzeba wstawić w odpowiednim miejscu kropki i usunąć spacje z linków): zapodaj[kropka]net/64c1b77443919.jpg.ht ml ; zapodaj[kropka]net/dfec1613d78cc.jpg.ht ml ; zapodaj[kropka]net/879519c14e06f.jpg.ht ml ; zapodaj[kropka]net/d25208b5cdfad.jpg.ht ml ; zapodaj[kropka]net/6a277dd7a6d1f.jpg.ht ml ; zapodaj[kropka]net/b309399aeb8a8.jpg.ht ml ; zapodaj[kropka]net/8e705fd318eea.jpg.ht ml ;
~Kain Waldenburger
2016-03-12 17:40:25
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 1
Zamiast postarać się o wydobycie Wałbrzycha z bezrobocia i biedy, albo dać jakąś pomoc samotnym matkom, których nie obejmie pislamskie pińcet, władze was chętnie usłuchają i zorganizują drogie pokazowe prace wydobywcze, dając zarobić znajomej firmie od tych rzeczy. A długi za to będziecie spłacać wy - biedni frajerzy - do końca śmierci waszych prawnuków. Gdybym był biedakiem w Wałbrzychu, to zakopałbym tych świrów od hepeningu w imię korzyści dla miasta i gminy.
~PŻ666
2016-03-12 17:32:11
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czy Polacy nie wiedzą, że jak się coś znajdzie albo ukradnie, to trzeba oddać właścicielowi? A może liczą na 10% "znaleźnego"?
~Głodzio
2016-03-10 07:37:39
z adresu IP: (5.226.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ale bym zjadł naleśników hmmm.
~Hans
2016-03-09 09:47:48
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 1
zum Jurgen. Ich bin mit dir einverstanden. Das Zug gehört zum Deutscher.
~mieszkaniec
2016-03-08 16:48:24
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -3
to już rozkradli komuniści zaraz po wojnie.Mało to było Ubeków.
~Urlih
2016-03-08 13:43:37
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Ahmed Muller hehehehehehe
~Jurgen
2016-03-08 10:09:05
z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Ocena: 1
Guten Morgen, ich bin interresiert dieses Thema. Myslem, ze ten Zug nalezec do Deutschland. aless klar?!
~Do Hansa
2016-03-08 09:37:08
z adresu IP: (193.59.xxx.xxx)
Ocena: 0
Bucu. Niemieckie to są trabanty. A Ty szwabie pier......ny ( poczęty przez ruskiego w walonkach ) to nie skomlij na forum, bo cię ktoś upi.....oli. A jak się nudzisz to weż sobie z małego zrób nita ( złap małego mocno lewą reką , a prawą pie.....nij mocno w czubek ) Życzę udanego doświadczenia.
~AntyUE
2016-03-08 00:44:15
z adresu IP: (85.222.xxx.xxx)
Ocena: 2
Martin: Nie podskakuj bo Ci Helge gwałcą. Klątwy Kadafiego wam mało.. Znasz przepowiednie o końcu Imperium German.. ;-) Pytanie retoryczne. Pozdrawiam za Odry,
~Martin
2016-03-07 23:25:41
z adresu IP: (85.56.xxx.xxx)
Ocena: -1
Polaczki skarb jest Niemiec nie wasz mozecie szukac i tak bedzie nasz
~akcja powroty do kraju
2016-03-07 18:45:23
z adresu IP: (193.33.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ja przez 7 miesięcy czekałam na odpowiedź z urzędu marszałkowskiego w Krakowie, że w moim wniosku złożonym przy pomocy i zatwierdzeniu przez urzędnika brakuje jednego podpisu, a wy narzekacie że nie zdołali w takim mgnieniu oka jakim jest 7 miesięcy przejść tak niesamowicie skomplikowanego procesu w którym na pewno wymagane było więcej podpisów niż trzy. Kaczyński oddaj moje tysiące!
~zbych
2016-03-07 18:39:10
z adresu IP: (89.74.xxx.xxx)
Ocena: -2
kupcie peronówki, to was nie wyrzucą.
~Piotrek
2016-03-07 18:18:03
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -2
Popieram !!
~rgr
2016-03-07 18:11:36
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 0
drogie bezmózgi z Wałbrzycha - której organizacji zydowskiej planujecie przekazać znalezisko? Robcie więcej szumu, róbcie...
~Hans
2016-03-07 17:25:29
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -4
wy się wziąć do roboty, a nie skarbu suchen, co mój onkel go mieć.
~Nicek
2016-03-07 16:31:28
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wałbrzych słynie z urzędników, którzy tworzą biurokracje dla własnych potrzeb. Wtedy czują się ważniejsi. Interpretacja prawa jest mało logiczna, ale strasznie poważna, niemal dramatyczna. Tak jak by tylko oni wiedzieli wszystko, a nawet więcej. Nie wypuszczajcie tych ograniczonych ludzi w Polskę, bo tylko przynoszą straty, których często sami nie rozumieją !!! Kajtkowi i Daltoniście mówię NIE !!!
~vapniak
2016-03-07 15:43:30
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 2
Przecież powszechnie wiadomo, że tzw. Złoty Pociąg należy do żydów. I zgodnie z wezwaniem ich żydowskich organizacji, powinien zostać przeznaczony na "zaspokojenie roszczeń". Po prawnym zakończeniu bytu III Rzeszypospolitej i utworzeniu Judeopolonii, robotnicy ukraińscy, pod czujnym nadzorem lokalnego rabinatu, przystąpią do prac wydobywczych.
~Znafca
2016-03-07 13:52:44
z adresu IP: (185.41.xxx.xxx)
Ocena: -1
Legenda o Złotym Pociągu przyciągała do miasta tłumy turystów dzięki czemu miasto mogło zarobić sporo pieniędzy. Teraz mieszkańcy zepsują pomysł i miasto przestanie się rozwijać w takim tempie. To była promocja miasta a ludzie wierzą, że ktokoliwek kto pozostał przy życiu i widziałby o takim skarbie nie podjął żadnych działań by skarb uzyskać dla siebie? Ponadto jeśli cokolwiek zostanie znalezione to należy do skarbu Państwa
~Piotrek
2016-03-07 13:49:05
z adresu IP: (153.19.xxx.xxx)
Ocena: 6
Popieram mieszkańców, mam też nadzieję że będzie silny nadzór społeczny nad wydobytym już skarbem, by tego samego jeszcze dnia nie odleciał helikopterami do izraele, a my byśmy nie otrzymali informacji medialnej, że pociąg był pusty.
~teresa
2016-03-07 12:46:28
z adresu IP: (78.102.xxx.xxx)
Ocena: 2
co za gluptasy zadnego zlotego pociagu niema
~Hans
2016-03-06 22:21:30
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -22
bez względu to jest skarb Niemców, którzy mieszkali na tych terenach a nie wasz Polacy.
~Lubawka
2016-03-06 21:54:10
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 10
Pociąg jest czy nie ma tego nie wiadomo. Wiadomo że jest tunel i warto go odkopac.
~Adik
2016-03-06 20:53:21
z adresu IP: (164.127.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czy nikt nie potrafi zrozumieć, że nadal istnieją ( po mimo upływu lat ) rezydenci którzy zrobią wszystko, aby to co III Rzeszy pozostało w ich dyspozycji. I dlatego jestem pewny że nikt tego pociągu ( skarbca, ciężarówek, łodzi podwodnej itp. ) nie odnajdzie.
~WAŁBRZYCH POŚMIEWISKIEM
2016-03-06 20:38:09
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wszystkich Polaków. Ci z łopatami to chyba przedstawiciele KOD-u? Nie mają pojęcia o realiach i rzeczywistości, w której żyją
~Lekarz
2016-03-06 20:04:41
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 2
Kopac! moze paru wyleci w powietrze to sie ciekawy materiał obejrzy w wiadomosciach ha ha
~ZLOTY TARGACZ HEHE
2016-03-06 19:29:47
z adresu IP: (91.203.xxx.xxx)
Ocena: -3
LUDZIE ZWARIOWALI HEHEHE WIERZA JAKBY BYLO TAM UFO EHEHEH NAIWNIAKI
~Miki123
2016-03-06 15:51:34
z adresu IP: (194.29.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ale przecież 700 000 armia urzędników też musi mieć pracę, może trochę solidarności z nimi co? Też przecież mają rodziny i chcą za coś żyć
~Kamienna Góra
2016-03-06 13:20:46
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nie tylko Wałbrzych był my z Kamiennej Góry też byliśmy
~Ale fiocha
2016-03-06 13:04:24
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -4
Ale fiocha
~DO TYCH ŁOPACIARZY
2016-03-06 12:33:41
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -3
Warto w inny sposób pracować, aby zmieniać wizerunek Wałbrzycha - symbolu nędzy, biedy i bezrobocia. ŁOPATAMI WIZERUNKU NIE ZMIENICIE. Cała Polska się z was śmieje i z tego pociągu, którego nie ma.
~Polskie realia
2016-03-06 12:23:42
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jak nie wyrzucimy tych złodziei którzy to okradają polski naród swoimi zachciankami to niestety oni dalej będą nas okradać i czuć się bezpiecznie, tysiące papierów i podpisów dla ludzi pracujących w biurach na kolei jest do niczego nie potrzebnych przez taką biurokrację nic nie można zrobić. To są oszuści nic więcej.
~NIE MA POCIĄGU
2016-03-04 09:46:09
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 2
Sytuacja z pociągiem przypomina tą z Wałęsą. On mówi, że dokumenty są sfałszowane a każdy wie, że są prawdziwe. Podobnie z pociągiem - nawet jak nic nie znajdą to znajdą się tacy ludzie, którzy powiedzą, że to prowokacja
~Komentarz został usunięty
2016-03-04 02:37:20
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -3
Komentarz został usunięty
~nick
2016-03-04 01:43:05
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -2
A może złoto zostało w czasie wojny wywiezione na zachód. Szwaby nie były takie głupie
~ostatni_sprawiedliwy
2016-03-03 22:48:52
z adresu IP: (85.202.xxx.xxx)
Ocena: 0
Tak bardzo chcecie dowiedzieć się że nic tam nie ma?! Władza obawia się pewnie że zastaną tam puste flaszki po ruskim bimbrze lub hamerykańska flaga z gwiazdą dawida... Złota nie ma już dawno zostało nam ukradzione!
~plus
2016-03-03 20:11:56
z adresu IP: (62.152.xxx.xxx)
Ocena: 5
Ja nie wiem w czym jest problem żeby to przekonać obecnie jest taki sprzęt widocznie komuś jest to nie na rękę ciekawe komu
~Marber
2016-03-03 19:39:29
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pociąg jest!Ale czy że złotem, czy moze z uwczesnymi technologiami ,tego to jeszcze nie wiemy.
~kolo
2016-03-03 19:33:19
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: 11
Ci na górze tylko czekają żeby sprawa ucichła i sami dobiorą się po cichu do tego !!!
~Gość
2016-03-03 18:23:21
z adresu IP: (185.80.xxx.xxx)
Ocena: -2
Wy wszyscy co piszecie że nie ma pociągu to jesteście głupi czy naiwni?? chyba że wam za to płacą ci co im nie na rękę aby tajemnice wyszły na jaw?,jeszcze połowa tajemnic dolnego śląska nie jest odkryta Wałbrzych jest połączony tunelami z Górami sowimi
~Baca
2016-03-03 18:19:22
z adresu IP: (185.80.xxx.xxx)
Ocena: 6
Pociąg jest na 100% tylko szwaby blokują i utrudniają aby go nie wydobyto wielu nie jest to na rękę.
~awer
2016-03-03 17:17:27
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: -2
trzeba byc naprawde naiwnym zeby sadzić ze tam jest pociag nawet dwa i , co ci ludzie pala
~Górnicy z bieda szybów
2016-03-03 15:28:43
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 7
Górnicy z bieda szybów przyjdą z łopatami aby odkopać pociąg.Nie boimy się urzędników.
~BZDURNY POCIĄG
2016-03-03 15:07:17
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 4
Brawo ludzie przychodźcie i kopcie - głupich nie sieją. Sami się rodzą. Zahamujcie lepiej falę samobójstw, jaka się przewala od 20 lat przez wasz region.
~gosc
2016-03-03 13:42:31
z adresu IP: (185.42.xxx.xxx)
Ocena: 1
Policja zagrodzi teren i wszyscy tylko popatrza podparci o lopaty I tak minie niedziela
~art
2016-03-03 13:30:52
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 7
Urzędasy z Wałbrzycha za 3 lata wybory. Przekonacie się tak jak SLD że nie ma ludzi nie zastąpionych. Rozliczymy was, może nie dziś ale napewno wkrótce !!!!!!!!!!!
~słowak
2016-03-03 13:13:53
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: 2
nawet jak przyjdzie 10 000 ludzi to i tak nikogo to nie obchodzi . urzedasy to jedna klika i szary czlowieczek jest dla nich nikim . to ze kiedys byly hasla ...ze urzednik jest dla ludzi ....to czysty mit by poprawic humory szarakom , a tak wogole to tylko umocnili swoje mury z betonu .
~jazum
2016-03-03 13:06:24
z adresu IP: (91.225.xxx.xxx)
Ocena: 4
Super pomysł, może wreszcie ten gest da do zrozumienia władzom że ludzie nie są tępi i każdy kit można Im wcisnąć, dobrze pociągu nie ma ale można odkopać tunel.
~orillo
2016-03-03 11:30:10
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 6
Problem chyba polega na tym że ciężko jest odkopać coś, czego nie ma...
~joy
2016-03-03 11:06:26
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pamiętajcie ludzie nie będą nic wykopywać media zawsze przekręcą na swoje łopaty będą symbolem
~Marcin
2016-03-03 09:11:54
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 6
Brawo, urzędnicy mają za nic zwyczajnego obywatela. Pewnie jakiś niemiaszek przekazał kopertę i instrukcję aby nie ruszać tematu.