Kawa i herbata w Radiu Wrocław, czyli jak żyć zdrowo

Martyna Czerwińska | Utworzono: 2016-03-17 13:15 | Zmodyfikowano: 2016-03-17 12:59
A|A|A

Filiżanka małej czarnej wyostrza zmysły, poprawia koncentrację, skraca czas reakcji i podnosi poziom serotoniny - hormonu szczęścia. Ale z drugiej strony - nadużywana może przyczynić się do powstawania wrzodów na żołądku. Herbatę z kolei można pić niemal bez limitów - z badań wynika, że nawet 9 filiżanek dziennie - mówi Marek Szołtysik, dietetyk z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Wbrew powszechnym opiniom cytryna nie zmienia jej walorów zdrowotnych - wpływa tylko i wyłącznie na smak. Ma natomiast duży wpływ na nasze zęby - pozytywny i negatywny. W Herbacie obecny jest fluor i badania udowodniły, że jej picie ogranicza powstawanie kamienia na zębach oraz chroni przed próchnicą. Ale jeśli chcemy mieć białe (a nie żółte) zęby powinniśmy z niej zrezygnować - mówi Marek Szołtysik.

Kofeina sprawia, że kawa pobudza nas mocno, ale na krótko. Z kolei teina w herbacie ma całkowicie odwrotne działanie – pobudza nas mniej gwałtownie, ale na dłużej. Ale ta druga ma właściwości odchudzające.

Nasz ekspert obala też mit, który krąży wokół herbaty w woreczkach. To nieprawda, że to mniej wartościowy produkt. To taka sama herbata jak liściasta, tylko wybierany jest do niej drobniejszy susz. Duże liście nie mogłyby się w środku rozwinąć i "wypuścić" aromatu oraz swoich wszystkich właściwości - tłumaczy Szołtysik.

Prawdą jest natomiast, że herbata przyspiesza metabolizm więc wspomaga odchudzanie. Pobudza też wydzielanie soków trawiennych w układzie pokarmowym, hamuje rozwój bakterii i wzmacnia naczynia krwionośne.

Więcej szczegółów po 14:30 w Poradniku Zdrowego Stylu Życia. Z Markiem Szołtysikiem będzie rozmawiać Martyna Czerwińska.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama