Znajomi znad morza żegnają się z Wrocławiem

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-08-06 20:47 | Zmodyfikowano: 2016-08-06 20:43
A|A|A

Fot: mat.prasowe

Na trzecim piętrze oraz w piwnicy kamienicy przy Rynku 25 kuratorzy z kolektywu All Inclusive zaprezentowali historię o morzu i jego metaforze. Prace artystów, które obejrzeliśmy na wystawie „Znad morza" poruszały aktualne wątki nawiązujące do sytuacji społeczno-geopolitycznej. Dzisiaj podróż przez morze kojarzy się głównie z napływem uchodźców do Europy i ich tragicznym losem. Publiczność odnalazła go m.in. w obiektach i dokumentacji performance Aurory Lubos „Z morza" oraz na zdjęciach fotografa-reportażysty Macieja Moskwy, z którym rozmawialiśmy podczas spotkania autorskiego na temat napisanej razem z Rafałem Grzenią książki „Sura".

- Praca fotoreportera to praca sztafetowa – mówił Maciej Moskwa podczas spotkania. - Każdy ma swój kawałek „do zrobienia". Nie jeżdżę na front świadomie. Jako freelancerzy mogliśmy razem z Rafałem Grzenią poznać historię ludzi, mieszkać z nimi. Po pierwszym powrocie z Syrii zainteresowanie mediów tematem było znikome. Głównie statystyczne, bezosobowe opowiadanie. Może dobrze się stało, dzięki temu powstała książka. Mieliśmy problem z powiedzeniem sobie stop, przestaniem zbierania opowieści. Świadomie kończymy ją w momencie, kiedy jest jeszcze przed masowym exodusem ludności z Aleppo.

Szósty dzień prezentacji Gdańska we Wrocławiu zakończył koncert Prawatta i Rythm Baboona. W innym klimacie rozmawiano ostatniego dnia. Duet Make Life Harder czyli Jakobe Mansztajn i Rafał Żabiński dyskutowali z Adamem Witkowskim i Kubą Knerą m.in. o tworzeniu filmu „Podróż na Hel, czyli Gówno w pytaniach Make Life Harder", który można było potem obejrzeć w kinie, o tym czemu z Gdańska jest wszędzie daleko i czy jest prowincją. Zdradzili też, że szykują nową, trzecią (drugiej nie wydali, lecz wzięli zaliczkę) książkę, która będzie mini przewodnikiem politycznym. Finałem prezentacji Gdańska we Wrocławiu był koncert Synów. Robert Piernikowski oraz 1988 zagrali materiał ze swojej najnowszej płyty „ORIENT", którym porwali publiczność. Wydarzenie zakończył setem DJ Hoax.

Relacja ze wszystkich dni prezentacji Gdańska we Wrocławiu: Znajomi znad morza odjeżdżają z Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Artyści zdradzają kulisy wydarzeń na: Znajomi znad morza

---------------
Koalicja Miast 2016, to pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama