"Nauka": kosmiczna wiertarka i błonnik spożywczy z odpadów

| Utworzono: 2017-01-08 19:46 | Zmodyfikowano: 2017-01-08 19:03
"Nauka": kosmiczna wiertarka i błonnik spożywczy z odpadów - Fot: mat. prasowe
Fot: mat. prasowe

POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI:

Młodzi naukowcy ze swoim projektem dotarli do finału prestiżowego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej Rexus.

Już w marcu ich urządzenie sprawdzi w praktyce, w przestrzeni kosmicznej, jak przebiega wiercenie bez grawitacji. Na przygotowanie projektu poświęcili półtora roku. -Od pomysłu, przez wszystkie etapy projektowe, budowę eksperymentu, testy we Wrocławiu, Niemczech i Holandii. Teraz czekamy na lot - mówi Dorota Budzyń.

A po co wiercić na asteroidach? - Wiemy, że są tam takie surowce jak złoto, platyna, tantal. To są pierwiastki, które są naprawdę drogie na ziemi, trudne do wydobycia -  tłumaczy Jędrzej Kowalewski.

Skąd pomysł na taki projekt? Jędrzej Kowalewski tłumaczy, że Polacy mają duże doświadczenie w wierceniu. -Chcemy to przenieść na mianownik kosmiczny, czyli na coś, co faktycznie jest bardzo atrakcyjne, ale też bardzo przyszłościowe. Możliwe, że ludzkość rozprzestrzeni się w Układzie Słonecznym, a nie będzie siedzieć ciągle na jednej skale - wyjaśnia

Więcej o tym projekcie dziś na antenie Radia Wrocław po 21.00. W drugiej części programu gościem będzie Przemysław Borgosz, szef Scabrosus'a. Start'up przerabia odpady i uzyskuje błonnik spożywczy.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.