Wrocław: Obchody 79. rocznicy uchwalenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Elżbieta Osowicz, MK | Utworzono: 2017-03-03 19:03 | Zmodyfikowano: 2017-03-03 19:03
A|A|A

Zgromadzeni na uroczystości historycy podkreślali, że dokument został przyjęty w Berlinie w 1938 roku, kiedy bycie Polakiem nie było proste.

Jak mówi dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor wartości zawarte w dokumencie są do dziś aktualne:-Polacy, którzy mieszkali w Niemczech przed wojną to byli ludzie, którzy bardzo kultywowali swoją Polskość. Warto przypominać tych pięć prawd Polaków np. Polak Polakowi bratem, Polska jest naszą matką i nie można mówić o niej źle.Stosujmy się do tego także dzisiaj. Tutaj we Wrocławiu było liczne środowisko Polaków, którzy mieszkali przed wojną i ją przetrwali. Można powiedzieć, że do nich przyszła Polska. Trzeba też powiedzieć, że w Polsce komunistycznej byli traktowani z wrogością i z tego powodu bardzo cierpieli. Dlatego dzisiaj chociaż przywróćmy im pamięć i należne miejsce.

Uczniowie szkół, które noszę imię Dawnej Polonii Wrocławskiej złożyli dziś kwiaty przy tablicy z Prawdami Polaków na Ostrowie Tumskim. Uroczystości zorganizował Związek szkół Noszących Imię Dawnej Polonii Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Doskonalenia nauczycieli, Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Centrum Historii Zajezdnia.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama