Wrocław: Jutro specjalna sesja rady miasta dotycząca Śląska Wrocław

Przemek Gałecki | Utworzono: 2017-05-29 07:17 | Zmodyfikowano: 2017-05-29 07:18
A|A|A

fot. Krystyna Pączkowska/Śląsk Wrocław

Jak ustaliło Radio Wrocław, już jutro o godz. 9:30 odbędzie się specjalna sesja rady miasta we Wrocławiu. Będzie dotyczyła sytuacji w piłkarskim Śląsku - miasto jest większościowym właścicielem klubu, który w weekend rzutem na taśmę zapewnił sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Zespół ma zostać wystawiony na sprzedaż w ciągu najbliższych dni. Według informacji, do których dotarli nasi reporterzy, Śląsk został wyceniony na około 5 mln złotych. O specjalną sesję wnioskowali kilkanaście dni temu radni PO.

 - Mówi się o mitycznych nabywcach, którzy stoją u progu prezydenta, by klub kupić, ale nic konkretnego się nie wydarzyło do tej pory. To są głęboko ukrywane tajemnice pana prezydenta, do których niestety nie mamy dostępu  - mówił wtedy Sebastian Lorenc, miejski radny Platformy na specjalnie zwołanej konferencji prasowej:

Sonda

Czy większościowym udziałowcem Śląska Wrocław powinno być miasto?

Ta sonda już się zakończyła.
Tak
12%
Nie
88%
 

Po apelu radnych Rafał Dutkiewicz poinformował na swoim Twitterze, że sesja się odbędzie. 

Wycena klubu jest niższa niż w tamtym roku. Kilkanaście miesięcy temu Śląsk wart był ok. 7 mln zł. Dziś kwota ta jest o ok. 2 mln mniejsza. Ewentualny nabywca będzie zobligowany do przedstawienia gwarancji bankowych - ok. 20 mln rocznie - na finansowanie Śląska przez kolejne 5 lat. - Musimy mieć pewność co do potencjalnego nabywcy akcji - mówi wiceprezydent Wrocławia i szef Rady Nadzorczej Śląska Maciej Bluj.

Według informacji Radia Wrocław zainteresowana kupnem Śląska jest amerykańska firma będąca operatorem kilku aren sportowych w Stanach, a także inwestor z naszego kraju. Czy to jednak prawdopodobny scenariusz? W marcu nowym prezesem Śląska Wrocław został Michał Bobowiec. W wywiadzie dla Radia Wrocław mówił, że gdyby sprzedaż klubu się nie powiodła, jest plan B: - Oczywistym jest, że stadion miejski był wybudowany po to, by Śląsk na nim grał. Te dwie spółki są naczyniami połączonymi, trzeba tak pracować, by były jak najbardziej kompatybilne. Mamy proces sprzedaży, ale nie wykluczam, że jak do niej nie dojdzie, spółki staną się jednym podmiotem. Takie działanie wydaje się logicznie - w Europie jest mnóstwo takich przykładów, choć można zaleźć i przeciwne. Zobaczymy, w którą to stronę pójdzie u nas - mówił (CAŁY WYWIAD TUTAJ)

Śląsk Wrocław w rękach miasta (KALENDARIUM)

2007 - miasto zaplanowało wykupienie akcji Śląska Wrocław od prywatnych właścicieli, dofinansowało spółkę i stało się jej głównym udziałowcem

2008 - Wrocław negocjował z biznesmenem Zbigniewem Drzymałą w sprawie fuzji Śląska z Groclinem Grodzisk Wielkopolski; kibice wymogli na Rafale Dutkiewiczu, by fuzja nie doszła do skutku

2009 - Prezydent Wrocławia podpisał umowę z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, na mocy której jego spółka Bithell Holdings Limited została większościowym udziałowcem Śląska

2013 - miasto Wrocław odkupiło 51 proc. akcji WKS od cypryjskiej spółki Zygmunta Solorza i zostało tym samym 100% właścicielem klubu

2014 - nieco ponad 50 procent akcji Śląska trafia w ręce trzech wrocławskich firm - Hasco Lek, Inter - System i Supra Invest, które następnie łączą swoje siły i zakładają Wrocławskie Konsorcjum Sportowe.

2016 - miasto znów przejmuje większość akcji od Konsorcjum Sportowego. Od tamtego czasu gmina ma 54 procent udziałów w klubie (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama