Wrocławskie ślady filmowe w What's in the box? [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Majewski | Utworzono: 2017-05-29 19:37 | Zmodyfikowano: 2017-05-29 19:45
A|A|A

W programie rozmawialiśmy o wrocławskim środowisku filmowym, ale przede wszystkim o tym, jak mogłyby wyglądać wrocławskie trasy spacerowe śladem filmów.

W samej Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych nakręcono blisko 500 filmów. Kręcili tu najwięksi: Andrzej Wajda, Roman Polański czy Jerzy Has.

W mieście zrealizowana kolejne kilkadziesiąt tytułów: "Most szpiegów", "Salę samobójców", "Avalon", "80 milinów", a ostatnio 2. sezon "Belfra".

Na ile interesuje nas obraz miasta w kinie i czy znaleźliby się chętni na spacer po Wrocławiu śladem filmu?

POSŁUCHAJCIE:

Lech Moliński

Współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Współautora popularnych projektów: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, MIASTOmovie, Polish Cinema for Beginners, Kino „Schron”. Pracuje ponadto przy Docs Against Gravity Wrocław.

Maciej Żurawski

Dokumentalista i dziennikarz, Od 1992 roku stale współpracował z TVP Wrocław. W TVP Wrocław przez wiele lat przygotowywał cykliczne programy poświęcone m.in. kinu: „Film polski i okolice” oraz „Fabryka snów”, „Niech Żyje Kino”. Odegrały one istotną rolę także w przypominaniu lokalnej historii polskiej kinematografii. Żurawski był także dwukrotnie Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Scenarzystów Filmowych INTERSCENARIO (w 2007 i 2008 roku), który zorganizowany został przez Fundację Zdolni Ale Leniwi przy współpracy z Odra-Film i odbywał się na terenie WFF we Wrocławiu, współorganizatorem obchodów pięćdziesięciopięciolecia Wytwórni oraz ekspertem Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Z jego inicjatywy w tych miejscach we Wrocławiu, które posłużyły za plener znanym filmom, powieszono pamiątkowe tablice.

O swoich ulubionych filmach z Wrocławia, opowiedzieli wrocławscy filmoznawcy:

Adam Kruk

Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował także w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i na Uniwersytecie Kalabryjskim. Współpracuje z czasopismami: „Film”, „Kino”, „Ekrany”, „Kwartalnik Filmowy” oraz portalami Filmweb, Dwutygodnik, Czas Kultury. Współtwórca i koordynator projektu Polish Cinema for Beginners, wyróżnionego Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,  oraz programu "Flaneur Kulturalny" realizowanego dla Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2012). Członek FIPRESCI, Società Dante Alighieri we Wrocławiu i Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

POSŁUCHAJ:

Robert Dudziński

Robert Dudziński – członek zarządu Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster, doktorant w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, w 2014 roku obronił pracę magisterską pt. Produkcje sensacyjno-kryminalne Telewizji Polskiej w latach 1965–1989, za którą otrzymał wyróżnienie w I konkursie im. Mieczysława F. Rakowskiego na najlepszą pracę magisterską z historii PRL, organizowanym przez tygodnik "Polityka "

POSŁUCHAJ:

Stanisław Abramik

Stanisław Abramik, doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, w swojej pracy badawczej zajmuje się analizą obrazów nowej klasy średniej w polskim kinie doby transformacji ustrojowej. Członek Wrocławskiej Fundacji Filmowej, współtwórca m.in. MFFD "Okiem Młodych" w Świdnicy, wykładowca w ramach Akademii Filmowych w Kinie Nowe Horyzonty.

POSŁUCHAJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama