Znamy laureatów XIV Edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”

| Utworzono: 2017-10-23 19:22 | Zmodyfikowano: 2017-10-23 19:44
Znamy laureatów XIV Edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” -

W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza”. Najlepsi przedsiębiorcy i samorządy odebrali wyróżnienia w ośmiu kategoriach. Za najbardziej innowacyjny pomysł na biznes w skali mikro jurorzy uznali Browar Stu Mostów, Ambasadorem Dolnego Śląska został Zakład Porcelany Stołowej Karolina, Nagrodę za Pioniera Wieku Cyfrowego dostało wrocławskie MPWiK. Specjalnego Gryfa i tytuł osobowości Dolnego Śląska otrzymał Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ZOO.

Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”  to wyróżnienia towarzyszące przemianom gospodarczym na Dolnym Śląsku, w ramach którego sukcesywnie nagradzane są przedsiębiorstwa i samorządy znacząco wpływające na wzrost atrakcyjności biznesowej naszego regionu.

Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2004 roku. Od tamtej pory wyróżnienie to stało się jedną z najbardziej prestiżowych Nagród z dziedziny gospodarki i biznesu w regionie. Od pierwszej edycji w szranki konkursu stanęło blisko 1200 dolnośląskich firm i samorządów, które poddały się wnikliwej ocenie Kapituły Konkursu. Z każdą edycją coraz więcej firm oraz instytucji decyduje się na wzięcie udziału w Konkursie. Dotychczas wyłoniono 95 Laureatów.

„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” promuje i nagradza najważniejsze osiągnięcia gospodarcze regionu. Docenia innowacyjność i zaangażowanie inwestycyjne, zauważa działania na rzecz lokalnej społeczności i wymierne korzyści, jakie naszemu regionowi przynosi 300 tysięcy dolnośląskich podmiotów gospodarczych. „Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza” to wyjątkowe podziękowanie dla tych, którzy tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska.

O 19.00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu rozpoczęła się uroczysta gala 14. edycji konkursu „Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza”. Wszystkich laureatów poznamy po godzinie 20.00. 

Nominowani i nagrodzeni: 

1. Nagroda za innowacyjność firmy – rozwój dla mikro i małych przedsiębiorstw

 

Resibo

Jest producentem kosmetyków naturalnych i wegańskich ze Świdnicy. Wyróżnia ją połączenie wysokiej jakości składników naturalnych z estetycznym designem. Jako pierwsza w Polsce postanowiła być całkowicie transparentna wobec klientów, jeśli chodzi o skład kosmetyków, co przełożyło się na bardzo bliskie relacje między firmą a klientami. Innowacją na rynku kosmetyków naturalnych, która udała się marce Resibo, jest połączenie przez nią trzech rzeczy: skuteczności, wydajności i przystępnej ceny, innymi słowy: Resibo jest uznaną firmą, lecz na każdą kieszeń.

Dash Dot Creations

To firma działająca na rynku reklamowym, gier oraz efektów specjalnych. wykonująca zaawansowane animacje do produkcji ogólnopolskich i światowych (m.in. gry Wiedźmin). W swoich produkcjach wyróżnia ją zastosowanie innowacyjnego systemu Motion Capture, który umożliwa cyfrowo wygenerowanym postaciom nabyć ruchy i cechy typowo ludzkie. Innowacja ta pozwoliła rynkowi animacji na dokonanie prawdziwej rewolucji w sposobie przedstawiania wirtualnego świata, zwłaszcza w grach komputerowych, dzięki czemu wykreowany świat stał się jeszcze żywszy i bardziej naturalny. Firma jako nieliczna dysponuje aż 36 kamerami do przechwytywania ruchu, zaś jej produkcje umożliwiają odbiorcy wejście w alternatywny, a zarazem bardzo ludzki świat, jaki jeszcze niedawno nikomu się nie śnił.

Browar Stu Mostów sp. z o.o. - ZWYCIĘZCA

Jest to pierwszy klasyczny od lat browar we Wrocławiu. Wyróżnia go stworzenie nowej gałęzi biznesu: Conceptu Stu Mostów, umożliwiającej wykorzystanie młóta piwowarskiego w piekarnictwie. Do zasług browaru należy również współpraca z gwiazdami światowego piwowarstwa i ściągnięcie na Dolny Śląsk rzadkich i prestiżowych piw – wcześniej nieobecnych na polskim rynku. Jednocześnie stworzenie sieci wzajemnego zaufania między browarami i zacieśnienie współpracy pozwoliło na ulepszenie procesów produkcyjnych (m.in. pozyskanie innowacyjnych sprzętów do warzenia piwa), a także połączenie tutejszej tradycji warzenia z nowymi technologiami. Umożliwiło to odbudowę pozycji Wrocławia na piwnej mapie Polski oraz świata.

2. Nagroda za innowacyjność firmy/ rozwój dla średnich i dużych przedsiębiorstw

 

NeuroSYS Sp. z o.o.

Firma zajmuje się dostarczaniem zaawansowanych rozwiązań informatycznych służących do automatyzowania procesów biznesowych. Wyróżnia ją stworzenie autorskiego programu wytwórczego (pod nazwą Przewidywalne Wytwarzanie Oprogramowania), dzięki któremu klient wie, na kiedy otrzyma daną funkcjonalność i ile będzie ona kosztowała. A co za tym idzie: jest w stanie dotrzymać słowa z kolei swoim klientom. Program ten pozwala więc nie tylko usprawnić komunikację, ale i sam proces wytwórczy. Jednocześnie firma stawia na know-how i nowe technologie, które mogą wkrótce uczynić ją liderem na rynku IT.

DFME Sp. z o.o. - ZWYCIĘZCA

DFME jest bezpośrednim następcą firmy DOLMEL, największego producenta maszyn elektrycznych w Polsce. Wyróżnia ją na rynku 76-letnie doświadczenie w konstrukcji i produkcji maszyn elektrycznych oraz stałe poszerzanie oferty o nowe produkty i odmiany już istniejących. Jej innowacyjny silnik synchroniczny z magnesami trwałymi o rozruchu bezpośrednim, będący innowacją na skalę światową, pozwalają użytkownikowi zmniejszyć zużycie energii o 20 – 25% - przy ograniczonym koszcie inwestycji.

Hicron Sp. z o.o.

Firma działa w branży IT i oferuje różnorodne rozwiązania dla biznesu, które pozwalają zagranicznym przedsiębiorstwom na wielomilionowe oszczędności. Tym co ją wyróżnia spośród innych, jest kompleksowa opieka: począwszy od koncepcji biznesowej, a skończywszy na utrzymaniu i rozwoju przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie udało jej się wyprzedzić rynkowy popyt, poprzez inwestycje w niszowe projekty. Ponadto Hicrom umiejętnie łączy strategię opartą na zrównoważonym zarządzaniu finansami z odwagą biznesową, która na rynku innowacji jest kluczowa. Podsumowując: Hicron nie boi się inwestować w pomysły, dzięki czemu osiąga sukcesy na rynku nie tylko polskim, ale i zagranicznym.

3. Ambasador Dolnego Śląska

 

Zakład Porcelany Stołowej Karolina Sp. z. o.o.  - ZWYCIĘZCA


Przedmiotem działalności Zakładu jest produkcja porcelany stołowej oraz galanterii porcelanowej, z przeznaczeniem dla klientów krajowych i zagranicznych. Mimo to Zakład często podkreśla swoje przywiązanie do regionu, zwłaszcza w trakcie prowadzenia rozmów handlowych i pozyskiwania kontrahentów. Tym co wyróżnia Zakład jest wychodząca daleko poza Dolny Śląsk współpraca z wieloma innymi firmami (m.in. transportowymi, wydobywczymi) z regionu, obejmująca niemalże wszystkie branże gospodarki. Przekłada się to na częste odwiedziny Zakładu przez firmy z całego świata, a tym samym – nowe inwestycje i inicjatywy społeczno-gospodarcze.

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A.


Uzdrowisko od lat rozpoznawalne w regionie łączy wielowiekową tradycję lecznictwa z najnowszymi osiągnięciami medycyny. Jako jedyne w Polsce dysponuje Komorą Pneumatyczną, pozwalającą na leczenie niewydolności oddechowej. Dodatkowo oferuje najnowsze rozwiązanie w dziedzinie medycyny ogólnoustrojowej – krikomorę ogólnoustrojową. Tym samym nowoczesny sprzęt przyciąga nie tylko pacjentów, ale i sponsorów znanych w Polsce festiwali, organizowanych lub wspólprganizowanych przez Uzdrowisko – np. Festiwal Krystyny Jandy. Te i inne inicjatywy są więc dobrą okazją do pokazania turystom i pacjentów – pereł architektury Dolnego Śląska.

Uzdrowisko Lądek-Długopole SA

Uzdrowisko specjalizuje się w terapii schorzeń narządu ruchu, osteoporozy, chorób neurologicznych, schorzeń skórnych i metabolicznych, chorób układu krążenia i problemów wieku dojrzałego. Dzięki istnieniu właściwie tylko w tym regionie specyficznych złóż wód i gazów leczniczych Uzdrowisku udaje się przyciągnąć nie tylko pacjentów, ale i turystów, z czego korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale i region. Za uzdrowiskiem w Lądku Zdroju przemawia również historia i tradycja źródlana tego miejsca, znanego już na długo przed wojną.

4. Nagroda za społeczną odpowiedzialność firmy

 

SITECH Sp.z.o.o.  - ZWYCIĘZCA

SITECH Sp. z o.o. jest spółką należącą do koncernu Volkswagen. W ramach strategii Zrównoważnego Rozwoju spółka koncentruje się na ciągłym rozwoju pracowników poprzez organizację szkoleń, dbanie o ich bezpieczeństwo i hiegienę pracy, inicjowanie akcji socjalnych oraz oferowanie szerokiego zakresu usług medycznych. Jednocześnie, dbając o ochronę środowiska, firma bierze udział w akajach ekologicznych: sprząta lasy, sadzi drzewa i współorganizuje konkurs wiedzy ekologicznej – "Bystrzak". Tym, co wyróżnia działania CSR w tej firmie jest fakt, że są inicjowane oddolnie – przez pracowników i z przeznaczeniem dla nich.

Biuro Handlowe Greno Blatsios Ioanis


Firma Greno jest producentem, importerem i dostawcą w branży tekstyliów domowych. Strategia CSR firmy opiera się na zrównoważonym zarządzaniu kapitałem ludzkim na linii: pracownik, kooperant, dostawca, współpracy z przedstawicielami lokalnej społeczności w kwestii niesienia pomocy dla najbliższego otoczenia oraz działalności charytatywnej oraz w zakresie ochrony środowiska. Ważnym elementem działalności firmy jest materialne wspieranie ludzi najbardziej potrzebujących. Zaś jej działalność CSR z roku na rok jest coraz skuteczniejsza.

Pentair Poland Sp. z o.o.

To jeden z liderów w dziedzinie produkcji szaf i obudów dla przemysłu maszynowego, elektrycznego, elektronicznego i IT. Do działań CSR firmy należy dbałość o uczciwość i etykę praktyk biznesowych, której przyświeca filozofia uczciwego wygrywania. Jednocześnie firma angażuje się w wiele inicjatyw lokalnych, do których należą głównie: wsparcie lokalnych plebiscytów samorządowych i biznesowych, wsparcie olimpiady specjalnej, czy zakup sprzętu komputerowego dla szkół. Dodatkowym wyróżnikiem jest współpraca Pentair Poland z ośrodkami wychowawczymi w zakresie przyuczenia do zawodu.

5. Nagroda dla samorządów w tworzeniu własnej, lokalnej marki

 

Urząd Miasta Legnica

W gminie istnieje długoterminowa strategia działań promocyjnych. Do głównych założeń strategii należą: rozwój i poprawa usług instytucji publicznych na rzecz mieszkańców i firm, podnoszenie atrakcyjności miasta i poprawienie wizerunku miasta. Zainicjowanie kampanii Invest in Legnica dotyczącej obszaru byłego lotniska, czy realizacja projektu Filmowa Legnica, dzięki któremu miasto jest obecne w wielkich produkcjach filmowych znacząco wpływa na jego promocję – nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Dodatkowym wyróżnikiem jest promocja wsród inwestorów Legnickiej Strefy Ekonomicznej, w której swoje oddziały mają światowe koncerny zatrudniające duży odsetek mieszkańców regionu.

Gmina Jaworzyna Śląska

Gmina wykorzystuje potencjał historyczny i przemysłowy do rozwoju turystyki postindustrialnej. W mieście istnieje Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, dodatko miasto stawia na promocję swojego wizerunku w oparciu o motyw kolei. Głównym celem działań promocyjnych jest budowa spójnego wizerunku, przy wykorzystaniu najważniejszych cech i atutów gminy, łączącego historię z nowoczesnością. Eksponowanie wątku tradycji związanej z przemysłem w mieście wpływa również na budowę tożsamości mieszkańców.

Polanica Zdrój  - ZWYCIĘZCA

Kampania marketingowa Polanicy-Zdroju oparta jest na haśle promocyjnym Polanica-Zdrój – źródło zdrowia. Sukcesem kampanii wizerunkowej jest odczarowanie miasta jako miejsca wyłącznie dla kuracjuszy. Dziś, dzięki rozwojowi sektora medycyny estetycznej oraz gastroturystyki, do miasta coraz częściej przyjeżdżają zwykli turyści czy rodziny z dziećmi, którym oferowane są atrakcyjne miejsca do wypoczynku. Postawienie na wartości rodzinne pozwoliło z sukcesem przyciągnąć do miasta te osoby, które chcą przyjemnie spędzić czas z najbliższymi.

6. Nagroda za Pioniera Wieku Cyfrowego

 

SENTE Systemy Informatyczne sp. z o.o.

Sente zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie przedsiębiorstwami. Firmę wyróżnia stworzenie własnych programów: Sente S4, który obejmuje najważniejsze obszary funkcjonowania firmy: sprzedaż, logistykę, planowanie produkcji i zarządzanie magazynami oraz: Neos, służacy do tworzenia nowych rozwiązań (modelowych) dla biznesu – co w konsekwencji przekłada się na stałe i efektywne dostosowywanie się do potezeb klientów. W przeciwieństwie do konkurencji, która dostarcza gotowe oprogramowania – SENTE wdraża rozwiązania biznesowe.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA  - ZWYCIĘZCA

Przedsiębiorstwo zajmuje się dostarczaniem usług wodociągowo-kanalizacyjnych dla aglomeracji wrocławskiej. Dzięki od lat realizowanej cyfrowej transformacji monitorowanie sieci wodociągów i pracy brygad stało się o wiele łatwiejsze. Zespołu pracowników nie muszą już korzystać z papierowych map, lecz tabletów, co w konsekwencji bardzo usprawniło pracę, w tym przeprowadzanie napraw na wielu odcinkach. Jednocześnie dzięki wdrożonej przez przedsiębiorstwo specjalnej aplikacji przydzielanie zadań poszczególnym brygadom pomogło usprawnić komunikację w firmie – z pożytkiem dla mieszkańców regionu.

NeuroSYS Sp. z o.o.

Firma zajmuje się dostarczaniem zaawansowanych rozwiązań informatycznych służących do automatyzowania procesów biznesowych. Projektem, który wprowadził w firmie nowoczesną technologię cyfrową, było uruchomienie działu badawczo-rozwojowego, którego celem było rozszerzenie oferty firmy o własne produkty. Obecnie spółka prowadzi prace nad własnymi rozwiązaniami w dwóch obszarach: Sztucznej Inteligencji oraz Rozszerzonej Rzeczywistości – w ramach której architekci i projektanci będą mogli stworzyć cyfrowy model projektowanego wnętrza.

7. Dolnośląski Produkt Roku

 

SOLGAZ sp. z o.o.

Firma SOLGAZ jest obecna na rynku AGD od 2002 roku. Zasłynęła stworzeniem płyt gazowych bez płomieni, która zrewolucjonizowała produkcję tego typu płyt. W roku bieżącym opatentowała nowy wynalazek: płytę gazową, która dzięki specjalnym czujnikom i elektronice, wie co dzieje się w garnku i jednocześnie sama gotuje. Firma stworzyła także specjalne elektrowazory, które umożliwiają precyzyjną kontrolę nad wielkością płomienia. Opantetowywanie wynalazków i wprowadzanie ich w życie jest wizytówką tej firmy, wskutek czego proces gotowania jest znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy – przeznaczony dla każdego.

KORBANK S.A.  - ZWYCIĘZCA

KORBANK S.A. to największy, lokalny oraz niezależny operator telekomunikacyjny we Wrocławiu i Radomiu. Dostarcza usługi do czołowych firm, instytucji oraz największych osiedli mieszkaniowych w stolicy Dolnego Śląska. Tym co wyróżnia tego operatora jest opracowanie (pierwszego w świecie) dekodera oparatego na systemie Android, łączącego w sobie cechy dekodera telewizyjnego i inne usługi, jak: bezprzewodowy internet, telefon stacjonarny, czy youtube. Ponadto dekoder wspiera stworzoną przez KORBANK pierwszą w Polsce cyfrową telewizję IPTV. Dodatkowo KORBANK jest dziś jenym z dwóch operatorów w Polsce, który oferuje w pełni wdrożoną telewizję linearną 4K UHD.

Zakłady Porcelany Stołowej Karolina Sp. z o.o.

Atutami w produkcji porcelany stołowej przez ZPS „KAROLINA” są niewątpliwie długoletnie doświadczenie oraz jakość produktu. Spółka jako jedyny producent w kraju wytwarza porcelanę kremową tzw. FBC - Fine Bone China. Jej wyroby porcelanowe wytwarzane są z tradycyjnej białej masy i w oparciu o najwyższej jakości surowce. Jednocześnie spółka swój sukces zawdzięcza połączeniu jasnej wizji działalności z umiejętnością wdrażania założeń wspomnianego rozwoju. Jej wyroby są ponadto dostępne w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Egipcie, Korei czy w Arabii Saudyjskiej.

8. Sukcesja z sukcesem

 

Pneumat System Sp. z o.o.  - ZWYCIĘZCA

Firma jest obecna na rynku od ponad 40 lat. Łaczy działalność handlową, produkcyjną i doradczą w zakresie systemów pneumatycznych. I choć całkiem niedawno, bo w 2015 roku dokonano sukcesji, to została ona zapoczątkowana wiele lat wcześniej. Przyszli sukcesorzy zostali więc niezbędnie przygotowani i ukierunkowani, jeśli chodzi o przejęcie obowiązków w firmie. Dzięki czemu po dokonaniu sukcesji udało się połączyć klasyczną szkołę zarządzania przedsiębiorstwem ze zdobytym na różnych stanowiskach doświadczeniem. A jej skutkiem było m.in. zyskanie i powiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku w narzędziach i działaniach sprzedażowych.

OSADKOWSKI SA

Firma, obecna na rynku już od 26 lat, jest liderem obsługi rolnictwa, czyli zapewnia wsparcie produkcji rolnej. Również w jej przypadku dokonanie sukcesji, które nastąpiło w 2014 roku, zostało zapoczątkowane wiele lat wcześniej. Obecnie, dzięki przyjęciu strategii rentownego wzrostu, udało się utrzymać odpowiedni poziom zatrudnienia, a firmie zatrzymać wieloletnich i wartościowych pracowników. Dziś, po chwilowym kryzysie w poprzednich latach, firma podejmując działania restrukturyzacyjne utrzymuje pozycję rynkową i wykorzystuje w pełni swój potencjał.

Pasol-Paco Sp. z o.o.

Firma od ponad 20 lat umiejętnie łączy receptury najlepszych polskich piekarzy z zastosowaniem innowacyjnej technologii. Dzięki dokonaniu sukcesji w 2010 roku udało się przez ten czas udoskonalić procesy wytwórcze i technologiczne oraz utrzymać wysoką jakość wyrobów. Co więcej: kultywować zasady i wartości przekazane przez założycieli firmy. Z kolei uczestnictwo w programie szkoleń Demis, wspieranym przez Unię Europejską, pozwoliło firmie uzyskać wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii i stworzyć swoiste zaplecze kadrowe – w postaci uczniów Szkół Zawodowych, uczących się zawodu piekarza pod okiem wykwalifikowanych mistrzów.

Osobowość Dolnego Śląska

Radosław Ratajszczak Prezes Zarządu ZOO Wrocław Sp. z o.o.

 

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.