We Wrocławiu odsłonięto pamiątkową płytę skrzypka Krzysztofa Jakowicza

Agata Tomczyńska, PAP | Utworzono: 2018-01-26 18:10
We Wrocławiu odsłonięto pamiątkową płytę skrzypka Krzysztofa Jakowicza - fot. PAP/Andrzej Rybczyński/arch. PR
fot. PAP/Andrzej Rybczyński/arch. PR

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak podkreślił podczas uroczystości, że Krzysztofa Jakowicza łączą z Wrocławiem szczególne więzy. "Chcielibyśmy w przestrzeni publicznej uhonorowywać wybitnych twórców związanych z naszym miastem. Prof. Jakowicz mieszkał tutaj i chodził do szkoły muzycznej, a później wielokrotnie już jako znany skrzypek koncertował we Wrocławiu” - powiedział Kosendiak. Dodał, że Jakowicz wykształcił także wielu skrzypków, z których część związana jest z Wrocławiem.

Obecny na uroczystości Jakowicz podkreślił, że uhonorowanie traktuje jako zaszczyt oraz zobowiązanie do ciągłego podnoszenia poprzeczki i stawiania sobie nowych wyzwań. "Siłą zawodu, który wykonuję, jest fakt dzielenia się tym co umiem z publicznością, niezależnie od tego gdzie gram. To zawsze ten koncert i ta publiczność przed która gram dzisiaj jest dla mnie najważniejsza. Myślę, że jeśli tak traktujemy swój zawód, to energia jaką dajemy, zawsze do nas wraca" - mówił artysta.

Zwrócił także uwagę na ważną rolę muzyki w obecnych czasach. "Mogę się podpisać pod słowami Bohumila Hrabala, że świat jest piękny, nie dlatego, że jest, ale, że ja go tak widzę. W czasach, kiedy wokół nas krąży dużo złej energii i ciągle karmieni jesteśmy pesymistycznymi wiadomościami, warto o tym pamiętać i słuchać muzyki Chopina, Bacha, Mozarta - geniuszy, którzy są w mniejszości, ale którzy decydują o tym, jakiej jakości człowieczeństwo możemy reprezentować" - mówił Jakowicz.

Podkreślił, że muzyka odkrywa ludzką wrażliwość i jest potrzebna do tego, aby "widzieć świat właściwie".

Wieczorem we NFM odbędzie się koncert skrzypka. Na scenie będzie mu towarzyszył jego syn Jakub.

Krzysztof Jakowicz to wybitny polski skrzypek i pedagog. Ma na swoim koncie wiele wydawnictw płytowych nagrywanych w polskich i zagranicznych wytwórniach. Wielokrotnie zapraszany był do udziału w renomowanych festiwalach. W 1995 r., z okazji 50-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych, wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu. Koncertował także z takimi orkiestrami jak English Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker czy Israel Philharmonic Orchestra. Jakowicz jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pierwsza pamiątkowa tablica w Alei Gwiazd przy NFM została poświęcona w 2016 r. Christophowi Eschenbachowi, niemieckiemu pianiście i dyrygentowi urodzonemu we Wrocławiu. W Alei Gwiazd zostali uhonorowani także m.in. amerykański saksofonista Charles Lloyd, brytyjski dyrygent John Eliot Gardiner, polski kompozytor i dyrygent Stanisław Skrowaczewski, a także polski kompozytor Krzysztof Penderecki.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.