Krakowska Nagroda Filmowa dla filmu "Wieża. Jasny dzień"

el | Utworzono: 2018-05-06 08:25 | Zmodyfikowano: 2018-05-06 08:26
A|A|A

Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej, w którym zasiadali także Gina Gershon i Thomas Kretschmann oraz Mark Adams, oceniało w konkursie 10 debiutów lub drugich filmów reżyserów z całego świata. Były wśród nich dwie polskie produkcje:"Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz "Cicha noc" Piotra Domalewskiego. - Skupiliśmy się na charakterze tego konkursu, na tym, że jest to szukanie nowej drogi w kinie, osobowości w kinie i talentu, czyli kogoś na kogo następny film będziemy czekać. Jest to nagroda za wolność, niezależność, kreatywność myślenia - powiedziała podczas gali Małgorzata Szumowska. Podkreśliła, że choć dyskusje jurorów były długie, werdykt podjęli jednomyślnie.

-

Jagoda Szelc odbierając nagrodę mówiła, że nie robi i nie będzie nigdy robiła filmów dla widowni, bo nie wie, kto to jest widownia, wie ewentualnie, kto to jest widz. - Uważam, że widz jest autonomiczny i ma niesamowitą wolność. Może interpretować sztukę jak tylko chce. To jego prawo dane mu od boga, bogów lub od losu - mówiła. Dodała, że nie chce nikogo przekonywać do swojego patrzenia na rzeczywistość, ale zaprasza by inni byli "świadkami jej wzruszeń".

PRZECZYTAJ: Recenzujemy debiut wrocławianki: Wieża. Jasny dzień ******

Wrocławianka zaprotestowała przeciwko używaniu sformułowania "kino kobiece". - Ono nie istnieje. Wiem, co to jest kino kobiet. Język jest bardzo ważny, bo żyjemy wewnątrz języka. To język nas determinuje - podkreślała.

ZOBACZ TAKŻE: 

Przed rokiem Krakowską Nagrodę Filmową otrzymał Jan P. Matuszyński za poświęcony Beksińskim film "Ostatnia rodzina". Podczas gali w ICE Kraków wręczono także Nagrodę Kulczyk Foundation - 300 tys. zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Nagrodzona została Małgorzata Szumowska za film "Twarz". Jury w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych tworzyli: juror na festiwalach w Cannes i Wenecji Geoff Andrew, Dree Hemingway, aktorka, modelka i prawnuczka słynnego pisarza Ernesta Hemingwaya, oraz Lucy Bevan - reżyser castingów. Ufundowaną przez MasterCard nagrodę dla wschodzącej gwiazdy kina otrzymała Eliane Umuhire (za rolę w filmie "Ptaki śpiewają w Kigali"). Rada programowa Festiwalu po raz piąty wyłoniła najlepszą aktorkę i najlepszego aktora. Zostali nimi Marta Nieradkiewicz i Mateusz Kościukiewicz. Nagrodę publiczności zdobył film "Cicha noc" w reż. Piotra Domalewskiego, który został doceniony także przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych FIPRESCI.

WIĘCEJ: 

Młodzieżowe jury nagrodziło film "Love After Love" w reżyserii Russella Harbaugha. 11. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera rozpoczął się w Krakowie 27 kwietnia. Dzisiaj zaplanowano zakończenie imprezy. Projekcje filmowe w tym roku oglądało ponad 40 tys. osób. 

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama