Przemysłowe Miasto Dzieci rusza za tydzień

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2018-06-18 08:09 | Zmodyfikowano: 2018-06-18 08:10
A|A|A

W przyszły poniedziałek rusza X Jubileuszowa edycja Przemysłowego Miasta Dzieci. Najmłodsi mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej i okolic będą mogli poczuć się jak dorośli. Przez 5 dni półkolonii, każdego ranka uczestnicy będą wybierać pracę, udawać się na stanowisko i poznawać tajniki różnych zawodów. Między zmianami z banku mogą wybrać wypłatę, otrzymają też posiłki. Obowiązuje wyjątkowa waluta w postaci wagonów i lokomotyw. W tym roku z okazji Jubileuszu, miasto powiększy się o wioskę w folwarku w Piotrowicach Świdnickich - mówi Roksana Banaszczak z Muzeum Kolejnictwa.

- Tak jak tutaj wybieramy w mieście dzieci burmistrza, tam też będziemy wybierać wójta. 

W Jaworzynie dzieci poznają zawody techniczne i kolejowe, w Piotrowicach Świdnickich miejskie i rolne. Będzie więc zarówno dyżurny ruchu, jak i kwiaciarka czy aptekarz. Półkolonie są skierowane głównie do dzieci w wieku 7-14 lat z Gminy Jaworzyna Śląska. Jeśli zostaną wolne miejsca, muzeum przyjmie też dzieci spoza gminy. Na tydzień przed wydarzeniem wciąż pozostaje około 70 miejsc. Uczestnictwo nic nie kosztuje.

Od 2008 roku najmłodsi mogą uczestniczyć w półkoloniach podczas których wcielają się w życie dorosłych. Wybierają zawody, chodzą do pracy, uczą się i zarabiają w miasteczkowej walucie. W tym roku półkolonie i zawody podzielono między dwa muzea - mówi Roksana Banaszczak:

- Na terenie Jaworzyny będą to zawody techniczne, jak warsztat napraw lokomotyw, służba ochrony kolei, dyżurny ruchu. 

Projekt od początku był odpowiedzią na brak rozrywki dla dzieci z Jaworzyny Śląskiej. Większość z nich pochodzi z rodzin kolejarskich. Nie każdego było stać na wakacje poza domem. Tymczasem udział w Mieście Dzieci jest dla nich bezpłatny, a przy okazji uczestnictwa uczą się więcej o swoich korzeniach, a także zaradności. Każdego roku w projekcie uczestniczą okoliczni przedsiębiorcy, którzy pokazują dzieciom tajniki wykonywanych zawodów

Wydarzenie odbędzie się między 25 a 29 czerwca.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama