Gracjan Kozak z Bolesławca na podium Mistrzostw Europy do lat 18

| Utworzono: 2018-07-09 06:41

Mucha (AZS KU Politechniki Opolskiej) najlepszy wynik - 80,01 - uzyskał ważącym 700 g oszczepem w ostatniej próbie, kiedy był już liderem zawodów i miał zapewnione zwycięstwo. Wyprzedził Greka Gerasimosa Kalogerakisa - 77,45 oraz Fina Topiasa Laine - 75,83.

Trzy brązowe medale wywalczyli biało-czerwoni także w konkurencjach rzutowych. Niespełna 16-letni Tomasz Ratajczyk (MUKS Park Zduńska Wola) był trzeci w rzucie młotem (5 kg), uzyskując w najlepszej próbie 76,01 m. Wygrał Ukrainiec Mychajło Kochan - 87,82, co jest nieoficjalnym rekordem świata w kategorii U18, a na drugim stopniu podium stanął Bułgar Walentin Andriejew - 81,41.

W pchnięciu kulą (5 kg) Piotr Goździewicz (UKS 12 Kalisz) osiągnął 18,88 i uplasował się za Białorusinem Aliaksiejem Aleksandrowiczem - 20,97 i Włochem Carmelo Muscim - 20.37.

Bardzo dobrze spisał się także reprezenant Dolnego Śląska. Gracjan Kozak (MKS Bolesłavia Bolesławiec) rzucił dyskiem (1,5 kg) 57,76 m i przegrał z Hiszpanem Yasielem Sotero - 64,31 oraz Norwegiem Fabianem Weinbergiem - 58,84.

Ostatni dzień zawodów na Węgrzech przyniósł z kolei dwa medale w biegach. Klaudia Kazimierska trzecia minęła linię mety po pokonaniu 1500 m w czasie 4.22,90. Zwyciężyła Irlandka Sarah Healy - 4.18,71, przed Brytyjką Emily Williams - 4.22,11.

Po brąz sięgnęli też Rafał Łupiński (Podlasie Białystok), Adam Łukomski (MUKS Park Zduńska Wola), Jakub Pająk (MKS Czechowice-Dziedzice) i Mikołaj Kotyra (AZS UMCS Lublin) w sztafecie szwedzkiej (100+200+300+400 m). Ich czas w finale to 1.53,97. Najszybsi okazali się Włosi - 1.53,01, a srebro zdobyli Turcy - 1.53,84.

Biało-czerwoni w klasyfikacji krajów zajęli 15. lokatę. Zwyciężyli Brytyjczycy z dziewięcioma medalami, w tym sześcioma z najcenniejszego kruszcu.