Holiday wygrywa Nowe Horyzonty

Jan Pelczar | Utworzono: 2018-08-04 18:43 | Zmodyfikowano: 2018-08-04 18:47
A|A|A

„Holiday” w reżyserii Isabelli Eklöf wygrał tegoroczne Nowe Horyzonty. Jury przyznało filmowi duńskiej autorki Grand Prix i nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro. Na gali w Kinie Nowe Horyzonty był Jan Pelczar

Film Isabelli Eklöf opowiada o kobiecie do towarzystwa, wynajętej na tytułowe wakacje przez gangstera. Jurorka Anna Jadowska mówi, że „Holiday” zwyciężyło, bo opowiada o współczesności niebanalnymi środkami.

„Holiday” to skąpana w słońcu tureckiego wybrzeża i wakacyjnych plenerach, ale bezbrzeżnie smutna i poruszająca opowieść o kobiecie do wynajęcia, towarzyszącej podczas letniego wyjazdu narkotykowemu bossowi. Film jest pełnometrażowym debiutem duńskiej autorki Isabelli Eklöf. Jednym z przebojów festiwalu był też film Granica, do którego napisała scenariusz. Statuetkę w jej imieniu odebrał reżyser tego obrazu Ali Abbasi. Prywatnie – były mąż laureatki.

Publiczność swoją nagrodę przyznała filmowi "Siedzący słoń". – Decyzja widzów nas zachwyciła, bo wybrano jeden z bardziej wymagających tytułów, nie tylko ze względu na czterogodzinny czas trwania seansu – ocenia selekcjonerka festiwalu Małgorzata Sadowska

To czterogodzinna panorama współczesnych Chin, rozgrywająca się tuż po dramatycznym incydencie w szkoli. Jednym z bohaterów jest mężczyzna, który nie może pogodzić się z samobójczą śmiercią przyjaciela. Reżyser Siedzącego słonia Hu Bo odebrał sobie życie cztery miesiące przed światową premierą swojego filmu na Berlinale.

W konkursie startowało dwanaście filmów, wśród nich „Fuga” wrocławskiej reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej. Nagrodzone „Holiday” i „Siedzący słoń” zostaną pokazane raz jeszcze – na specjalnych seansach w ostatni dzień festiwalu. „Holiday” o 16:15, „Siedzący słoń” o 19:15.

W tym roku po raz pierwszy przyznano też nagrodę imienia Zuzanny Kolskiej – dla najmłodszych twórców festiwalu. Jej fundatorami są Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jakub Kolski, rodzice Zuzanny, zmarłej przed czterema laty artystki. Laureatką została Zuzanna Grajcewicz, autorka „Wycinki” – filmu dokumentalnego o aktorach Teatru Polskiego w podziemiu. 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama