Świdnica. "Miasto-ewenement" na skalę światową. Uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej [ZDJĘCIA, FILMY]

Radosław Bugajski | Utworzono: 2018-09-28 07:59 | Zmodyfikowano: 2018-09-28 08:00
A|A|A

zdjęcia: Radosław Bugajski, Piotr Czyszkowski

Kościół Pokoju, to wzniesiona na planie krzyża greckiego w systemie szachulcowym budowla mierząca 44 m długości i 30,5 m szerokości, zbudowana w 1657 roku i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku.

Kościół Pokoju w Świdnicy ma 361 lat [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Świdnicki kościół był jednym z trzech Kościołów Pokoju - po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił w XVII wieku cesarz Ferdynand III. Na parterze i czterech piętrach mogło zmieścić się aż 7,5 tysiąca wiernych.

Kościół był budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolności wyznania dla protestantów. Świątynia ma ogromną kubaturę, oraz powierzchnię wewnętrzną (1090 m²). 

Ołtarz został zamówiony z okazji stulecia kościoła w 1752 i ukończony w roku następnym, natomiast barokowa ambona, pochodzi z roku 1729.

Ewenementem w skali światowej jest to, że miasto uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej, co pozwoliło zachować drugi co do wielkości (po Wrocławiu) zespół zabytkowej architektury na Dolnym Śląsku. I właśnie Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska.

Jego wieża ma wysokość 103 m. i jest najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości wieżą w Polsce.

 

Katedra, to pierwotnie kościół parafialny, a od 2004 r. katedra diecezji świdnickiej. Początek wznoszenia budowli określa się na rok 1330, a legenda głosi, że sam książę Bolko II Świdnicki położył pierwszy kamień pod jej budowę.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~marek
2018-10-10 14:10:53
z adresu IP: (190.131.xxx.xxx)
Ocena: 0
Piękne miasto.
~Olek
2018-10-09 11:54:55
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 1
Gdyby nie Wałbrzych opodal .Byłby to świetny zakątek .
~Dełokrata
2018-10-04 16:02:55
z adresu IP: (108.66.xxx.xxx)
Ocena: -1
To nie jest prawda, że miasto uniknęło zniszczeń w czasie WWII. Prawdą jest, że nie były to zniszczenia na wielką skalę. Naprzeciw szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. 1-go Maja była zbombardowana cała ulica
~ Leszek--- Arie
2018-10-02 06:57:12
z adresu IP: (37.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Piekne fotki piekna Swidnica Pozdrawiam
~Krzyki
2018-10-01 22:52:23
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -1
W przyszłym roku się tam przeprowadzam ????
~Wrocławianin
2018-10-01 19:30:18
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: 1
Jak nietrudno się domyślić po nicku, jestem z Wrocławia, a Świdnicę znam słabo. Bywałem - i to dawno - tylko przejazdem. Pamiętam jednak, że zawsze bardzo mi się podobała, tym bardziej, że architektura podobna do wrocławskiej. Zdjęcia i filmy z tej notki tylko potwierdzają moje wcześniejsze wrażenia, miasto wygląda wprost świetnie. I nie było zburzone! No i właśnie powziąłem decyzję: w ten weekend się wybiorę, oczywiście z aparatem :)
~Pamiec
2018-09-30 21:56:32
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pamiętacie ilu zostało mieszkańców w 1648 a ilu jest dziś?
~???
2018-09-30 19:00:34
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 4
Wrocław i Świdnicę łączy brak zamku piastowskiego. We Wrocławiu jakby się postarać, to możnaby odbudować na Ostrowie Tumskim. Nie jest to niemożliwe. A jak to wygląda w Świdnicy?
~ewenement
2018-09-29 01:19:45
z adresu IP: (46.169.xxx.xxx)
Ocena: 0
to jest Pan Radosny Radosław autor pamfletu
~relo
2018-09-28 17:45:57
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 0
no tak z księstwa jaworsko-świdnickiego Bolka I
~zdzicha
2018-09-28 15:29:27
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -1
kota ni mota a sie srota
~Zed
2018-09-28 14:49:58
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -10
Ale w Polsce się to pomija bo to nie jest katolicki kościół. Więc nic nie warty.
~DW podrawia DSW
2018-09-28 14:33:46
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: 3
Świdnico , jesteś jedną z perełek DŚ . Masz fajny klimat , położenie i sympatycznych ludzi . Tak 3maj.
~Historyk
2018-09-28 13:16:25
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 10
Kto to w ogóle pisał ? czy to jakiś świdniczanin z niespełnionymi marzeniami o wielkiej cudownej Świdnicy ? Pierwszy raz spotykam się z takim absurdalnym tekstem. Nie wiem, ręce opadają gdy czyta się takiego typu rzeczy. Świdnica może ma kilka ładnych budowli - ale one nie mają nic wspólnego z Unikatem w skali świata i nigdy nie miała, nigdy nie będzie miała. Unikatem w skali powiatu oczywiście jak najbardziej, lecz już na terenie Dolnego Śląska unikatem nie jest, tym bardziej Polski i świata. Jako zajmujący się historią, jestem oburzony tym, że ujmuje się prawdziwe unikaty, szczerze Świdnica nigdy nie dorówna miastom takim jak Kraków, Wrocław, Toruń, Gniezno itd. Co do zachowania miasta przedwojennego, to proponuję się douczyć, w okolicy takich miast jest sporo np. Świebodzice gdzie również zachowane jest wszystko łącznie z murami.
~Jacek
2018-09-28 10:40:54
z adresu IP: (194.93.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ladne miasto tylko przydalyby sie jakies imprezy cykliczne ktore sciagnely do niego wiecej turystow. Bolaczka jest niestety to samo co w wiekszosci polskich miast tj. fasadowosc. Ladne elewacje i syf na podworkach.
~Aneta
2018-09-28 10:00:36
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 4
Kocham!! Moje rodzinne miasto! Piękne, dumne, obfitujące we wrażenia! Największe miasto Księstwa Jaworsko-Świdnickiego. Turyści! Macie w planach najciekawsze miejsca Dolnego Śląska? Świdnicę MUSICIE odwiedzić. Tutaj także dobrze zjecie! :) Podpisano: Lokalna patriotka. Wrocławianka (obecnie)
~Moc
2018-09-28 09:29:03
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -1
Polecam zobaczyć kosciół przy ul. Prądzyńskiego 2 w 58-105 Świdnicy. Tylko nie pytajcie sie kiedy został zbudowany, bo to fakt niewygodny.