Wrocławianie obawiają się zbyt wysokich kosztów wykupu gruntów

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2018-12-18 16:47 | Zmodyfikowano: 2018-12-18 16:51
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Od stycznia w Polsce nie będzie już tzw. wieczystego użytkowania, więc grunty staną się własnością mieszkańców. Jednak nie za darmo. Każda gmina może ustalić zasady i sama zastosować specjalną bonifikatę na wykup ziemi. Ustawa zakłada, że ma to być minimum 60 procent upustu. Mieszkańcy Wrocławia obawiają się, że będzie to dla nich nie lada wydatek, bo już wiemy, że miasto chce zastosować ulgę minimalną:

Jak mówi Lech Filipiak z wrocławskiego magistratu, w mieście zniżka ma wynosić ustawowe minimum:

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Różecka zapytana przez dziennikarzy, czy limitów nie można było ustalić odgórnie, winę zrzuca na pazerność włodarzy gmin:

Bonifikata jaką zamierza zastosować magistrat to 60 proc. wartości nieruchomości, ale tylko w wypadku opłaty jednorazowej i to jedynie w 2019 roku. Inne miasta - np. Gdańsk - zakładają 95 proc. zniżki dla wykupujących grunty.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~alternative
2018-12-19 00:53:48
z adresu IP: (46.169.xxx.xxx)
Ocena: 5
f€r POlen ? jakie jacki takie placki
~lpass
2018-12-18 23:06:50
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: -3
żeby nie wycofywali się jak w Warszawie
~////
2018-12-18 22:30:17
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 17
Na początek Sutryk walnie w najuboższych, bo ci mają komunalne, albo wieczyste, a potem katastrem w resztę, już po sprywatyzowaniu. Trzeba nowych środków na Sutryki, o przepraszam Arlekiny. Warszawa dopłaca 98% do wykupu. Wrocław łaskawie w 1 roku 60, w następnym 50, itd. Powód prosty, nie ma kasy na pajace, to trzeba ją ściągnąć.
~jhbjhg
2018-12-18 21:12:08
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: -5
czy to PO czy to PIS to jedn h..... są warci. Ci okradną i tamci też. Za czasów średniowiecze to wieszali władzę pod pręgierzem. Szkoda, że nie tych czasów bo by lin nie wystarczyło.
~icek
2018-12-18 20:17:37
z adresu IP: (31.183.xxx.xxx)
Ocena: 6
spokojnie półgłówki, platfusy skroją was tak samo jak swoich wyborców w warszawce a kasa pójdzie hmm..... może na autobus różnorodności
~WROClove
2018-12-18 19:57:56
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 12
Wrocławianie muszą zaopatrzyć się w żółte kamizelki !!!!! Żebrali o głosy , żeby teraz pokazać wyborcom środkowy palec ???? !!!!!
~////
2018-12-18 17:00:43
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 14
Wrocławianom gratuluję wyboru Sutryka. To dobry pan. :) "Mieszkańcy Wrocławia obawiają się, że będzie to dla nich nie lada wydatek, bo już wiemy, że miasto chce zastosować ulgę minimalną".