Magazyn Europejski [POSŁUCHAJ]

Filip Marczyński, GN | Utworzono: 2019-01-28 00:00 | Zmodyfikowano: 2019-01-28 13:52
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Audycja 20 września: W tym odcinku porozmawiamy o tym dlaczego powinniśmy brać udział w wyborach parlamentarnych. Audycja rozpoczyna się sondą mieszkańców Wrocławia którzy odpowiadają na pytanie czy zamierzają wziąć udział w wyborach. Gościem jest Grzegorz Małyga z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Rozmowa o projekcie „ this time I am voting " Dlaczego frekwencja w wyborach europejskich jest zdecydowanie niższa niż w wyborach parlamentarnych? W magazynie na ten temat wypowiada się również prof. Leszek Kwieciński z Instytuty Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego:

W drugiej części audycji na temat słabej frekwencji ludzi młodych wypowiadają się politolodzy i doktoranci Mateusz Bartoszewicz i Marcin Chruściel:


Audycja 18 października: Akcja Tym Razem Głosuję. Na czym polega? Rozmowa z organizatorami oraz Grzegorzem Małygą z Biura Informacji Parlamentu Europejskiego. Gościem audycji jest dr. Anna Pacześniak politolog Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak jest w Polsce a jak np. na Słowacji? Wypowiedz młodych dotyczące udziału w wyborach:

Cz.1

Cz.2


Audycja 15 listopada: Gościem audycji jest Piotr Maciej Kaczyński ekspert ds. europejskich. Rozmawia i frekwencji, wpływie działań Parlamentu Europejskiego na życie w Polsce. Unia Europejska działa z korzyścią dla konsumenta na rynkach lokalnych, rozmowa o chemii gospodarczej i jej składzie w Polsce i Niemczech. Decyzją Unii ten sam towar pod tą samą nazwą ma posiadać ten sam skład.

Cz.1

Cz.2


Audycja 20 grudnia: Wybory do Parlamenty Europejskiego są prawie za pięć miesięcy. Czy tym razem uda się osiągnąć wyższą frekwencje? Rozmowa z posłanką do Parlamentu Europejskiego Lidią Geringer de Oedenberg. Według niej Polacy mają coraz większą świadomość w jaki sposób Parlament wpływa na sytuację naszym kraju. Nie do końca natomiast zdają sobie sprawę z tego że wybierając przedstawiciela do Parlamentu wybieramy swoją przyszłość, a ty czy pójdą na wybory czy też nie niewiele zmieni. Dlatego właśnie frekwencja jest niska. W temacie wypowiada się dr Leszek Sykulski twórca portalu geopolityka.net. według którego jesteśmy znudzeni polityką. W audycji również rozmowa z dr Markiem Prawdą – dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Naszym gościem był także Filip Skawiński, analityk, przedst. Komisji Europejskiej w Polsce"


Audycja 17 stycznia: Pierwszym gościem Magazynu Europejskiego jest posłanka do PE Danuta Jazłowiecka. Jesteśmy w gronie państw najsłabiej głosujących razem z Czechami i Słowacją. Według gościa zbyt mało mówi się o wpływie Parlamentu Europejskiego na życie codzienne społeczeństwa. Znamienitym tego przykładem jest zniesienie roamingu, brak obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy czy obniżka cen biletów lotniczych. Czy występuje podziała na „ oni" i „ my" ?

Nasze studio odwiedził też poseł do PE Kazimierz Michał Ujazdowski:

Audycja 21 lutego: 

Konstruowane są już listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie jest bardzo ważne. Rozmowa z Danutą Hubner - pierwszą Polską Komisarz UE a teraz posłanką do Parlamentu. Siła Europu leży w integracji. Rozmowa o wspólnej walucie. W drugiej części programu rozmowa z wolontariuszami którzy chcą doprowadzić do powiększenia frekwencji wyborczej. W audycji biorą udział: Ryszard Kuczyński z Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego, Janusz Pudyma członek grupy jak nie my to kto, Joanna Rusek z projektu społecznego „ Unia Europejska co dla Nas znaczy". 

Gośćmi drugiej części programu byli wolontariusze działający na rzecz frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego: 

 Audycja 21 marca 

Profesor Leszek Kwieciński z Uniwersytetu Wrocławskiego ocenia toczącą się kampanię:  

Przebieg kampanii wyborczej ocenia też europeistka dr Anna Pacześniak: 

Audycja 21 marca 

Gościem audycji jest prof. UW Leszek Kwieciński kierownik zakładu studiów strategicznych i europejskich. Wybory traktowane są w Polsce jako próbny test przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Brakuje debaty i informacji i o tym czym jest integracja europejska i czemu służy, rozmów o realnych problemach społecznych. Naszą obecność w PE często opieramy na zasadach korzyści i strat. Nie zależy nam na szerszej perspektywie.

W drugiej części audycji rozmowa z dr. Anną Pacześniak. Kampanie przedwyborcze w Polsce często ogniskują się wokół spraw wewnętrznych. Za dużo o Unii nie rozmawiamy, a kwestie europejskie łączone są ze sprawami krajowymi.

 

Audycja 04 kwietnia

26 maja wybierzemy nowy Parlament Europejski. Rozmowa z Jackiem Saryusz-Wolskim wg. Którego Unia powinna skupiać się na bezpieczeństwie i dobrobycie obywateli. Rozmowa i kryzysie migracyjnym i zagrożeniach terytorialnych.

Kolejnym rozmówcą jest poseł Janusz Lewandowski rozmowa o frekwencji wyborczej którą obaj rozmówcy prognozują na wyższą ponad 40%.

Audycja 18 kwietnia

Zostało jeszcze 39 dni do wyborów do PE. Kampania wyborcza wkracza w decydującą fazę a ostry spór polityczny w naszym kraju ma według komentatorów spowodować wyższą frekwencję. Rozmowa z posłem do PE Zbigniewem Kuźmiukiem z Prawa i Sprawiedliwości.

W drugiej części rozmowy wywiad z posłanką do PE Różą Tum z Koalicji Europejskiej.

Audycja 02 maja 

Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Od czasu przystąpienia Polski d Unii Europejskiej wybory takie odbyły się trzy razy. Niestety za każdym razem frekwencja była bardzo niska. Gorzej od nas wypadają tylko Słowacy. Próg wyborczy podobnie jak w wyborach krajowych wynosi 5%. Państwowa komisja wyborcza zarejestrowała 6 komitetów ogólnopolskich i ponad dwadzieścia regionalnych Rozmowa z posłem do PE Michałem Bonim z Koalicji Europejskiej. W drugiej części magazynu rozmowa z posłem Kosmą Złotowskim z Prawa i Sprawiedliwości.

Audycja 09 maja

Gościem magazynu jest deputowany do PE Bogdan Zdrojewski. Podsumowanie 5 letniej kadencji i tematów poruszanych przez ten czas przez PE takich jak kwestie bezpieczeństwa i zjawiska terroryzmu czy BREXITu, ekologii czy prawa konsumenckiego. W drugiej części magazynu rozmowa z Ryszardem Czarneckim.

Audycja 16 maja

Aż 91 % ankietowanych Polaków popiera naszą obecność w Unii Europejskiej. Takiego wyniku nie notowano od 2004 r. Ciekawe czy ten entuzjazm przeniesie się na frekwencję w wyborach które już za półtorej tygodnia. O polskiej wiedzy o tym czym jest Unia Europejska prowadzący rozmawia z dr Piotrem Podemskim z Uniwersytety Warszawskiego.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama