Festiwal Folklorum - Igrzyska turisedyjskie!

Andrzej Andrzejewski, BT | Utworzono: 2019-09-09 07:03 | Zmodyfikowano: 2019-09-09 16:34
A|A|A

fot. Anna Skupień

Tajemniczy lud Turisede w sercu turystycznego regionu Łużyc od wielu lat przyciąga miłośników zabawy i przygody. Po polskiej i niemieckiej stronie Nysy spotkać można bardów, zespoły, kuglarzy, artystów ulicznych, akrobatów, klaunów i innych specjalistów od zabawy dla dorosłych i dzieci. Zjechali oni z całego świata, by na 18 scenach i ścieżynach Parku Przygody Kulturinsel pokazać... choćby jak śpiewa drzewo.

Ponad tysiąc lat temu, właśnie tu nad Nysą, panowała słowiańska kultura wysoka, którą tworzył LUD TURISEDE. Dziś, w tym samym miejscu, ich historia rozkwita nowym blaskiem! Dzieje się tak dlatego, że w Parku Przygody Kulturinsel, można nie tylko odpocząć, ale również udać się na poszukiwanie śladów tajemniczego ludu Turisede. Mieszkańcy Kulturinsel stworzyli i nieprzerwanie tworzą z pomocą duchów parku projekt badawczy pod gołym niebem, odkrywają i rekonstruują sztukę, kulturę i naturę tego prawie już zapomnianego ludu.

W tym magicznym i historycznym miejscu ludzie w każdym wieku znajdą ekscytujące miejsca do odkrycia, tajne podziemne przejścia, domki na drzewach i inne zawieszone nad ziemią budowle, ścieżki wśród wierzchołków drzew, zwariowane zwierzęta, archaiczne centrum wellness, szalone gry wodne, liczne festiwale i święta oraz turisedyjską salę koronacyjną Krönum. Są one dowodem na to, jak burzliwe i bogate były to czasy.

Nie da się zobaczyć i przeżyć tego wszystkiego w ciągu jednego dnia. Dobrze się składa, że wiele z niesamowitych domków na drzewach zaprasza również do spędzenia w nich nocy...

Kulturinsel ciągle się zmienia i rośnie, i będzie tak dopóty, dopóki królestwo Turisede zostanie w pełni odbudowane. Również po polskiej stronie Nysy, w wiosce przygód Bielawie Dolnej, można znaleźć wciąż nowe i niesamowite atrakcje, jak np. escape room "Tajemna kryjówka".

Bo przygoda nie zna granic!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama