Siódemka Angelusa, wrocławianin z Izraela "Po polsku", fantastyczne fotografie i reportaż o Biesłanie [WIDEO]

Jacek Antczak | Utworzono: 2019-09-13 14:16 | Zmodyfikowano: 2019-09-13 14:22
A|A|A

Zbigniew Pawlak w studiu RWK

Angelus - Literacka Nagroda Europy Środkowej wciąż zaskakuje. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii otrzymał ją polski autor– Maciej Płaza. W tym roku to się nie powtórzy, gdyż tym razem pierwszy raz w historii wśród finalistów zabrakło książki polskiego autora. O nagrodę powalczą następujące książki:

Bianca Bellová, „Jezioro", tłum. Anna Radwan-Żbikowska, Wydawnictwo Afera (Czechy)

Georgi Gospodinow, „Fizyka smutku", tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie (Bułgaria)

Siergiej Lebiediew, „Granica zapomnienia", tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja)

Christoph Ransmayr, „Cesarski zegarmistrz", tłum. Jacek St. Buras, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Austria)

Sasha Marianna Salzmann, „Poza siebie", tłum. Agnieszka Walczy, Prószyński i s-ka (Niemcy, ur. Rosja)

Jurij Wynnyczuk, „Tango śmierci", tłum. Bohdan Zadura, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego (Ukraina)

Polina Żerebcowa, „Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004", tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło, Fundacja Ośrodka KARTA (Rosja)

O tych książkach oraz o kulisach obrad jury i takiego wyboru opowiedziała w naszym programie jedna z jurorek - profesor Urszula Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naszym gościem był także Cwika Szternfeld, poeta i psycholog, urodzony w we Wrocławiu, który w wieku 2 lat wemigrował do Izraela, a młodość spędził w Belgii i w Niemczech. Obecnie mieszka w Hajfie, gdzie jest wykładowcą, zajmując się szerokim spektrum zagadnień psychologii, głównie międzykulturowością. Szternfeld mówi 10 językami, przekładał poezję z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, polskiego i amharskiego. Opublikował 12 tomów poezji, ostatnio we wrocławskiej oficyjnie wydawnictwie Atut ukazał się tom zatytułowany po prostu "Po polsku".

Beata Bartecka i Małgorzatą Wojciechowicz, czyli kuratorka wystawy „Wszystkie jutra" i koordynatorka odpowiedzialna za wybór literatury towarzyszącej ekspozycji także odwiedziły nasze studio. Tym razem rozmawialiśmy o wystawie fotograficznej w galerii Studio BWA, na której prezentowane są zdjęcia współczesnych fotografów w kontekście literatury fantastycznej. Ekspozycja z okazji TIFF Festival 2019, ma być okazją do refleksji jak fotografia i literatura oddziałują na siebie, zmieniając swoje pola interpretacji oraz emocji odbiorcy obu dziedzin kultury.

1 września 2004 roku do szkoły u podnóży gór Kaukazu wtargnęli zamaskowani islamscy bojownicy. Doszło do masakry podczas, której zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Świat był wstrząśnięty a terroryzm objawił swoje najstraszniejsze oblicze. Po godzinie 18.15 naszym gościem był Zbigniew Pawlak, współautor (z Jerzym A. Wlazło) książki "Pęknięte miasto. Biesłan" (ZNAK) o historii tego największego i najbardziej okrutnego zamachu terrorystycznego, do jakiego doszło w Europie, ale także reportażu o rosyjskiej podwójnej prawdzie, islamskim fanatyzmie bojowników oraz społeczności kaukaskich górali.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama